Pod kupolí

Pod kupolí
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50429/bmid_pod-kupoli-662f75127532b.jpg 4 2327 2327

Městečko odřízne od okolí neproniknutelná bariéra a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony začne vše řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku – to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Nastává postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Under the Dome , 2009

anibeni
19.10.2018 5 z 5

Tak tohle byla moje první knížka od Kinga a byla to tedy jízda !!! Ten nápad s kupolí + prokreslené charaktery jednotlivých postav , jejich manipulace někým dalším - no to teda bylo něco... Trošku jsem se obávala té bichle, ale četlo se to úplně samo a zvlášť posledních 50 stránek bylo velmi, ale opravdu velmi emotivních...

delatrix
15.10.2018 3 z 5

Knihu jsem přečetla něco přes půlku a dál už jsem se neprokousala. Tisíc stránek je opravdu moc.
Jedná se opravdu o klasickou knihu od Kinga má přibližně stejný námět jako Tommyknokeři akorát, že tam se taky nacházejí mimozemšťané, ale ta izolace od okolního prostředí je naprosto stejný a hlavní hrdina dopadne špatně tam i tam. Osobně mi stačí to vidět v televizi a nemusím to ani dočítat, nestojí to za to.

Joa
01.10.2018 4 z 5

Parádní jízda a přehlídka lidských charakterů v naprosto absurdní a nevysvětlitelné vyhrocené situaci, skoro tisíc stran uteče jako nic. Jen ten konec, Stevie, jen ten konec. :)

PetrzOlomouce
30.09.2018 5 z 5

Kniha super, námět mě bavil, spousta věcí k dalšímu přemýšlení. Jak už je u Kinga zvykem, závěr trochu pokazil vynikajicí knihu. Každopádně King je v mé TOP 5 nejlepších autorů.

Lavender756
29.09.2018 4 z 5

Nejlepších je na knize posledních 50 opravdu emotivních stran. Jinak místy trošku vleklý příběh, ale já mám Kinga zkrátka ráda.

Dimas
29.09.2018 4 z 5

Mě to množství postav s různými osudy a motivacemi prostě baví! Sci-fi nemusím, ale u Kinga je beru se shovívavostí. Pointa mi docela dává "smysl".

Danilla
22.09.2018 4 z 5

Na začátku knihy mě malém ranila mrtvice z takového množství postav ale když jsem četla dál a viděla, jakým tempem je pan King selektuje, téměř jsem se modlila, aby na konci knihy vůbec někdo zůstal.
Kniha je hodně čtivá, námět velice zajímavý a sledovat postavy, co jsou uvěznění pod kupolí mě hodně bavilo.
Jen ten konec, no... Nevím jak to správně vyjádřit, proste mi přišel hodně jednoduchý. Na to, jak neuvěřitelnou práci si s napsáním knihy pan King dal, mi konec knihy k celému příběhu prostě neseděl.

Soboll
19.09.2018 5 z 5

Neuvěřitelná kniha ...
Nevím co jiného napsat ...
Neuvěřitelná

snimcibdim
14.09.2018 3 z 5

Nejsem cílová skupina této knihy, horory nečtu, sci-fi skoro vůbec a Kinga rovněž ne. Takže ani nesdílím zdejší hromadné nekritické nadšení.
Musím uznat, že kniha se čte velmi dobře, zejména druhá půlka odsýpá, protože už se člověk orientuje v postavách a jejich motivacích. A pracovat s napětím autor umí, to mu musím uznat. I tak je to ovšem z velké části snůška různých amerických klišé.
Najde se i dost nelogičností a nezřídka někdo jedná trochu podle hesla: "proč to řešit jednoduše, když to jde složitě".
Na knize je myslím dost znát, že byla vymyšlena v době předinternetové, většina postav totiž jedná jak kdyby internet neznala. Autor sice sem tam připomene, že o internetu ví, ale do zápletky ho nikdy nezapojí. Jeden příklad za všechny: když je novinářka vyzvána, aby e-mailem zaslala vydání Demokratu s důležitými informacemi, odmítne (protože:"e-mail je pro novinový byznys neetický") a svého spojence raději nutí vykopírované číslo přelouskat přes Kupoli. To je skoro legrační.
Čili celé by to pro mě líp fungovalo, kdyby to bylo datováno do dob, kdy internet nebyl, pouze pevné linky, telegraf a vysílačky.
I tak je ovšem konec kýč jak bič.

PS: ad překlad: nepřeložení výrazu "pacemaker" a naopak přeložení výrazu "Wonder Woman" mě fakt pobavilo. A na "zatr-patr" jsem chytla obstojnou alergii.

Dolik13
30.08.2018 4 z 5

King není můj oblíbený autor. Vadí mi jeho často zbytečné rozvleklé pasáže, desítky jmen a popisků, které jsou často zbytečné. Ale i když jsem byl několikrát zklamaný, tak ačkoliv je to divné, dal jsem mu ještě šanci, a to zrovna u knihy, která má přes 1000 stránek.

Na začátku jsem se samozřejmě ztrácel, mnoho jmen a přeskakování kapitol, měl jsem v tom bordel. Časem jsem se ale do toho dostal a postavy se začaly rozvíjet a mně se to začalo líbit. Nakonec jsem byl velmi nedočkavý, jakým způsobem se kniha vyvine a ačkoliv to hezky gradovalo, tak samotný závěr mě tedy nenadchnul.

I tak ale kniha zaslouží 4 hvězdy, protože si udržela mojí pozornost i přes to, že byla tak extrémně dlouhá. Nemyslím si, že si jí někdy přečtu znova, ale určitě jí doporučuji.

jfialova
22.08.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších kingovek, co jsem kdy četla. Super tlustá bichle, co vydrží fakt dlouho, ale u které se určitě nebudete nudit. Podle mě je zde mistrně zachyceno, jaký má celá událost dopad na přírodu a samozřejmě i na psychiku lidí uzavřených pod neprostupným poklopem. Zachycení mikrosvěta pod kopulí se povedlo dle mého názoru mnohem lépe, než vykreslení postapokalictického světa ve Svědectví-nemohu si pomoci, ale nějak bych obě knihy postavili v knihovničce vedle sebe, jelikož námět se mi zdá podobný. King překvapil i vzhledem k tomu, že většina autorů s postupujícím časem ztrácí na přitažlivosti, což zde určitě neplatí.

ludek.n
18.08.2018 4 z 5

Možná poprvé jsem měl u mistra Kinga pocit, že tohle jeho dílko je přece jen trochu moc dlouhé, a to i přesto, že jsem příznivcem takovýchto rozsáhlých románů, rozprostřených do velkých ploch a zacházejících pořádně do hloubky. Na můj vkus ale zaklapla kupole příliš brzy, takže mi neumožnila seznámit se s Chester´s Millem a ocenit onu proměnu charakterů, která následně eskalovala až ke strhujícímu finále. Nicméně musím ocenit, jakým způsobem King tuto katarzi vykreslil. Jeho postavy jsou natolik životné a opravdové, že jsem měl často chuť řvát, rvát si vlasy, tlouct bezmocí hlavou o stěny, bát se, fandit, smát se a ve finále se pak dojímat až k slzám nad osudem některých hrdinů. Jedny jsem nenáviděl, druhé miloval. Tohle pan King opravdu umí navýsost dobře: dát svým postavám duši. Koneckonců se mu podařilo i docela bravurně vyklouznout z toho stupidního nápadu, kdože za to všechno může, i když to tentokráte bylo jen tak tak.

pestas
17.08.2018 4 z 5

Moje prvni kniha od Kinga a ac sci-fi nemusim, tak tady to se mi moc libilo. Dokonale vykreslene povahy lidi, charaktery, ukazka jak ve vyhrocene situaci funguje psychika a jak davove chovani. Bezpaterni tvor touzici po moci, ktery vyuziva krizi ve svuj prospech - presna ukazka hodne lidi dnesni spolecnosti (alespon dle meho nazoru). Neuveritelnej spad, i kdyz par pasazi mi prislo zdlouhavych, ale nic zasadniho. Myslim, ze dojem z teto knihy se mnou bude jeste hodne dlouho.

Hotovson
15.08.2018 5 z 5

Těžkej totáč, brutální síla, vynikající postavy. Majstrštyk. Místo železný opony neviditelná. O to horší...pro dobro městečka...stejně jako pro dobro lidu, národa, za lepší zítřky a podobný kecy...velký mrazení v zádech. Masakr.

Konec nějakej bejt musel, já ho beru, ale vůbec tu neni důležitej.

Padfoot
13.08.2018 5 z 5

Pod kupolí bylo pro mě možná nejděsivější, co jsem od Kinga četla. Přestože (nebo právě proto) tu není žádné strašidlo. Není tu klaun v kanalizaci, netvor ve skříni ani zombík ve vaně. Jsou tu jen lidé z masa a kostí, před kterými není kam utéct ("ňak ňak ňak"). King dokáže výborně pracovat se strachem, napětím a na jeho psaní ve stylu "a bude hůř" jsem si už tak trochu zvykla. Přesto nevím, kdy naposledy (jestli vůbec někdy) se mi při čtení takhle obracel žaludek a zároveň se mi chtělo brečet.
Je to prostě příběh o lidech. O touze po moci, o manipulaci, o beznaději, o pudu sebezáchovy a o tom, jak nízké může tohle všechno být a jak těžko se s tím bojuje. Povahy a situace jsou tu po Kingovsku vyhrocené, navíc vyšší mocí společně zavřené pod jednu pokličku. Nakonec ale poselství nijak přehnané není... Nejnebezpečnější tvor, se kterým můžete někde být zavřený, je člověk.

"My jsme uvnitř a tohle jsme si způsobili sami."

BoubelkaLulu
12.08.2018

Kniha byla velmi ctiva a velmi se mi libila. Kdyby tam byly obrazky bylo by to lepsi.

Metla
29.07.2018 4 z 5

Námět knihy nejspíš vyvolá na rtech úsměv ctitelům žluté rodinky Simpsonových – Springfield si ve filmu taktéž prošel izolací díky kupoli, ovšem tím veškerá podobnost končí. V průběhu neveselých událostí pan spisovatel sice občas na pár vteřin odlehčí atmosféru, většinou však nechává promlouvat napětí, vztek, smutek, tíseň a v mnoha pasážích vyloženě hrůzu. Nepotřebuje k tomu žádné bubáky ze skříně či ohavná monstra s ostrými spáry, bohatě si vystačí s lidskými charaktery.
Není to poprvé, kdy Stephen King rozdělil postavy na kladné hrdiny a přívržence zla, ale tentokrát jsou okolnosti pro rozbujení diktátorského ega, agresivních sklonů, náboženského fanatismu a všemožných individuálních i davových psychóz přímo dokonalé. Jednoho dne totiž obklopila městečko Chester's Mill záhadná kupole – obyvatelé nemohou ven a nikdo zvenčí nemůže k nim. Na tomto omezeném kolbišti sledujeme nejen hlavní postavy a jejich vzájemnou interakci, autor pro dokreslení atmosféry zmaru popisuje také desítky méně významných, většinou tragických osudů.
Nějakou dobu mi trvalo si v přehršli různorodých osob najít oblíbence, rozhodně mi však nebylo lhostejné, co se stane s ostatními. Jednoduše jsem knihu prožívala, cítila bezmocný vztek, když se dělo bezpráví… a zadostiučinění, pokud boží mlýny semlely některého z padouchů. Černobílost charakterů je obvykle zmírňována, klaďasové mají své vroubky třeba z minulosti, záporáci mají záblesky světlých chvilek nebo jsou různě omlouváni (nemocí, nedostatkem inteligence, nuznými poměry atd.).
Tradiční slabinou je závěr románu, možná se pan spisovatel neměl podbízet americkým čtenářům a místo kostrbaté snahy o řešení a vysvětlení raději zvolit nepopulární „heavy end“. Bylo by to tak přinejmenším emotivně údernější.
Suma sumárum: pobyt v Chester's Millu byl příjemně nepříjemnou dovolenou, co navzdory délce utekl rychleji než voda z děravého kýblu. Jistě, našly by se pasáže, kde bylo možné škrtat bez větších škod, nicméně navzdory úctyhodnému rozsahu „Pod kupolí“ nebyl prostor pro nudu. Co jsem od knihy (respektive od jejího autora) čekala, to jsem taky dostala, jsem zkrátka s tímto Kingovým obézním literárním dítkem spokojená.

Arocrynn
20.07.2018 4 z 5

Další skvělý kousek od Kinga. Nemám příliš v lásce Kingovy "popisné" části (někdy mi vážně přijde jak Tolkien), což je hlavní důvod, proč tohoto autora nevyhledávám, ale téma bylo dost zajímavé na to, aby udrželo moji pozornost a já to překousla a knihu dočetla. Přes moje výhrady (prostě King nepatří mezi moje oblíbence - omlouvám se za to!) je kniha vážně skvělá, takže neváhejte. ;-)

aneta2290
19.07.2018 5 z 5

I přes její nemalý počet stran, jsem knihu přečetla za pár dní jedním dechem. Úžasné dílo, které odkrývá hrůzu lidského vyvráceného chování v kritickém okamžiku, ale naopak i snahu pomoci... Asi nikdy nepřestanu obdivovat preciznost Kinga.

Dukatka
17.07.2018 4 z 5

velice zajímává kniha, hodně dobře se mi četla.