Pod Kupolou

Pod Kupolou
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460361/bmid_pod-kupolou-qT4-460361.jpg 4 2363 2363

Čo sa to stalo v mestečku Chester’s Mill? Aká záhadná sila uväznila jeho obyvateľov pod neviditeľný zvon, cez ktorý nepreniknú ani najmodernejšie počítačom riadené rakety? Na tieto otázky márne hľadajú odpovede najväčšie kapacity americkej i svetovej vedy. Obyvatelia Chester’s Millu však riešia predovšetkým problém, ako prežiť. Pod záhadnou bariérou, ktorú všetci nazývajú prosto Kupola, čas plynie akosi rýchlejšie, ľudské vášne vybuchujú prudšie, smrť je brutálnejšia a zlu sa darí ako nikdy predtým. Majú ľudia, uväznení a ostro sledovaní celým svetom, vôbec šancu?... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Under the Dome, 2009

SONP
30.06.2017 3 z 5

Pár let předtím, než se strejda Donald stal prezidentem USA a než jsme vůbec u nás doma poznali strejdu Andreje, napsal Stephen King tenhle antipopulistický epos o slabosti většiny a síle menšiny obyčejných lidí, a definitivně se vybarvil coby příznivec amerických demokratů.
Scifi prvek je tu jen velmi slabě přítomen a posloužil autorovi jen k tomu, aby na jeho oblíbené americké maloměsto mohl položit kupoli a vytvořil z něj akvárium k pozorování toho lidského hemžení a vzájemného požírání (a občasných kladných vlastností). Velmi chvályhodné, ale muselo mít tohle dílko opravdu 1.000 stran? A to podle doslovu zapracovala mistrova editorka a zkrátila toho dinosaura do přijatelných mezí! To bych ovšem nechtěl vidět, jak to vypadalo předtím. Odboček a rozličných dějových linií tu nejsou desítky, ale snad stovky. Každá z nich je sice obsazena kingovskými postavičkami, takže číst se to kupodivu dá, ale jen s velkým vypětím. Přes sílu knihy byl proto celkový zážitek rozmělněn do tří hvězd, ale to závěrečné komorní finále v závěrečné desetině knihy má u mne pět (růžových) hvězdiček. 70%, ale teď mám fakt chuť přečíst si něco hodně svižného.

PetK
19.06.2017 4 z 5

Taky jste jako děti trhali mouchám křidýlka? Tak bacha, aby se vám to šeredně nevrátilo...
Bohužel jsem se občas ztrácela v množství postav, nicméně to nic nemění na tom, že King umí děs a hrůzu stylem, jaký má těžko obdoby.

redsharon
05.06.2017 5 z 5

Příběh naprosto skvělý, strašně se mi to líbilo. Trvalo mi trochu déle, než jsem se zorientovala v postavách, ale nakonec jsem se tím prokousala. Akorát ten konec mě zklamal. Přišlo mi, že se vůbec nehodí k celému příběhu. Jako vážně.. ani trochu. Ale to je celý King. Vždy nás bude překvapovat. :-)

Knihožroutová
06.05.2017 5 z 5

Hrozně mě to bavilo. Konec nic moc, ale na to už jsem u Kinga docela zvyklá, má jiné silné stránky, je hlavně skvělý psycholog a geniální vypravěč.

galadrielin
02.05.2017 5 z 5

Manipulace je mocná čarodějka! A druhý radní je jejím skutečným mistrem. Množství postav opravdu dává zpočátku zabrat, ale jak se zorientujete, bude se vám kniha odkládat těžko. Bát se nebudete, ale zaručeně vás vyděsí!

Kamcatak
17.04.2017 3 z 5

V celé první polovině knihy jsem opravdu měla problém orientovat se mezi desítkami postav a i mi nevyhovovalo časté přeskakování mezi jejich liniemi, ale i tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout, bavilo mě sledovat, co se s lidmi děje v takové situaci, King z této knihy udělal tak trochu děsivou psychologicko-sociologickou studii z izolovaného prostředí, kde jsou lidé odkázání sami na sebe a jak je toho kdo schopný zneužívat.

K seriálu:
Před časem jsem viděla seriál, který mě opravdu bavil, ale po přečtení knihy jen žasnu, co to v tom seriálu natropili.. Nejen, že předělali osudy a jména spousty postav (to je samozřejmě vcelku i pochopitelné), ale oni úplně předělali původ a důvod Kupole, což změnilo jednu ze základních myšlenek a poselství této knihy... Nyní mi seriál přijde jako odpad, který vůbec nedává smysl :D

Ivan Kučera
29.03.2017 4 z 5

Seriál som zabalil po prvej (v lepšom prípade priemernej) sezóne, ale masívna románová predloha ma bavila a to tak, že veľmi. Pritom tomu sám príliš dobre nechápem, nakoľko od Kinga hrubé romány príliš nemusím (nakoľko sa v nich miestami už fakt až príliš rozpisuje) a rozhodne nemusím ani žánrové spojenie "King + sci-fi". Našťastie, v Pod kupolou sú motívy sci-fi síce dôležité, ale v jadre ide o dramatický triler o mestečku, ktoré zničilo samo seba po tom, čo boli jeho obyvatelia uväznení pod tajuplnou kupolou. Nepozdával sa mi len dosť kuriózny, obskúrny, absurdný a WTF koniec, ktorý bol navyše spráskaný dosť narýchlo, akoby to Kinga už nebavilo a tak to proste len "nejako" ukončil a išiel domov (a editor sa mu bál niečo na to povedať).

aginecka
24.03.2017 5 z 5

To byla síla! V první části jsem chtěla několikrát přestat číst, tu tíživou atmosféru - bezmoc, nespravedlnost - jsem vydýchávala jen těžko... Ale nešlo to, byla jsem chycená!

Hana86
17.03.2017 5 z 5

Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, knihu jsem po 50 stranách odložila na několik měsíců. Bylo to asi tím, že jsem měla ze začátku problém s orientací mezi postavami, protože jich je mnoho. Ale když jsem potom byla ve správném rozpoložení, byla jsem nadšená a četla jedním dechem.
Je zde děsivě popsáno, co se stane, když najednou přestanou platit společenská pravidla při krizové situaci, kdy je určitá část lidí oddělena od zbytku světa. Vše se zvrhne v chaos. Perfektně popsaná psychologie postav.
Kniha je bezvadná!

papajapa
05.03.2017 5 z 5

Po prokousání rozsáhlým výčtem postav je to nezapomenutelná kniha. Dle mého názoru jedno z lepších děl od Kinga. Jediné co mi nesedělo bylo vysvětlení původu kupole, ale na druhou stranu jak jinak to udělat.
Dlouho jsem přemýšlela o příběhu s mravenci. O tom jak silnější ubližuje slabšímu ať je to z jakéhokoliv důvodu.
Každopádně knihu všem doporučuji a rozhodně se nebojte množství stránek.

Pustila jsem se do sledování seriálu. Ze začátku jsem byla zklamaná a naštvaná, protože i když je spousta postav zanechaná, jsou tam velké rozdíly jako např. Zrzek není doktor, ale hasič, který uvízl vně kupone, Dale Barbie není kuchař, ale vymahač dluhů aj.

Sarbonne
05.03.2017

Chvílemi jsem si říkala, že by to šlo napsat i kratší. Přesto jsem dnes dočetla a ještě pár stránek bych snesla :) Přiznám se bez mučení, že se jedná o první knihu, kterou jsem od Kinga četla. Ale rozhodně to nebude kniha poslední.

BuryHK
28.02.2017 5 z 5

Můj první komentář na databázi a nemůžu jinak.Pod kupoli jsem dočetl po druhé a jsem nadšený víc jak poprvé.
Asi jedu na vlně ,ale doporučuji všem a dávám absolutní hodnocení.Pan King umí a já si jdu podruhé přečíst Svědectví protože nemůžu jinak

Pumpkin
12.02.2017 4 z 5

Výborná kniha. Další perfektní zážitek při čtení Kinga. Konec mi přišel sice trochu utnutý a zrychlený, ale práce s postavami (popis jejich osobností a vztahů) mi to bohatě vynahradila :) a teda nečekala sem že to bude až taková vyvražďovačka, jsem ráda že aspoň někdo přežil. Líbí se mi ale že autor zabíjí ty zlé, ale i ty dobré - celá ta společnost pak působí o to realističtěji. Navíc člověk mám dost prostoru i času vytvořit si k postavám vztah. Knižku určitě doporučuji.

KniSKov
10.02.2017 4 z 5

Do čtení jsem se vrhla celá nedočkavá na základě doporučení přátel, kteří pěli na knihu ódy. Asi jsem kvůli tomu očekávala od knihy až moc a to je důvodem mého mírného zklamání. Tím nechci říct, že by to nestálo za čtení. Přečetla jsem knihu za pár dní, děj je napínavý, že se se čtením nedá vůbec přestat. Celou dobu mi na mysl vyvstávala podobnost s knihou od Falconera Ostrovy přízraků /nebudu prozrazovat/. Zklamal mě ale ten závěr, čekala jsem prostě něco víc...... To, že si autor vzal jako konzultanta knihy lékaře, se mi zdá v té uplatněné míře spíš ke škodě, protože jsem si průběžně připadala jak na invetuře v lékárně. Autor chtěl působit co nejerudovaněji, ale pro běžného čtenáře mi to přijde až otravné. Rozhodně ale kniha, kterou jsem si ráda přečetla a doporučuji.

Rihatama
03.02.2017 5 z 5

Mimořádný počet hlavních postav vykreslených do nejmenších detailů, mimořádná psychologická sonda a vhled do charakterů a myšlení všech zúčastněných, mimořádný rozměr příběhu postaveného na jediném fenoménu, který neodlučitelně provází dnešního člověka, na nerespektu života druhých bytostí. Příběh brutální, jako člověk sám, a neméně uvěřitelný.

sick.boy
02.02.2017 5 z 5

Tuhle knihu jsem přečetl za týden, bylo mi asi osmnáct, měl jsem chřipku, vykouřil jsem u ní spoustu marihuany a bavila mě tak moc, že už to žádná kniha od Kinga nepřekonala a před ní stavím jen dvě - Osvícení a Nezbytné věci (Promiň, To).
Dobrá zpráva je, že mě do čtení nehnala jen touha po rozuzlení původu kupole.
Zajímala mě každá věc, kterou King v knize rozehrál, rozuzlení každé zápletky, osud každé postavy, kterých je asi dva tisíce, sedl mi i ten ekologický podtón.
Absolutní vtáhnutí do děje, a dokonalost Kingovo balance na hranici braku a geniality.

(Teď už marihuanu nekouřím a Kinga skoro nečtu, ale zážitek z téhle knihy asi nikdy nevyprchá)

marara
31.01.2017 5 z 5

Mrazivé od začátku až do konce, pořád jsem čekala, že se charaktery obyvatel městečka rychle ukážou a lidé se začnou chovat jinak, ale takhle rychle! Skvělá psychologie davu. Je minimum zlých, kteří ale dokáží manipulovat ostatní, pár dobrých a zbytek je šedý dav. Výsledek závisí na tom, jak rychle se dobří dokážou semknout a kolik lidí z šedého davu dostanou na svou stranu. Je třeba být poučen, mít informace a skládat si je dohromady a stále být ve střehu.

boxas
25.01.2017 5 z 5

Milí přátelé S. Kinga, tak mně se to líbilo.
Kniha je sice obsáhlá, ale má spád a kupodivu i slušné tempo. Je napínavá a nenudí. Nebyl by to King, aby si nedopřál pár úvah, zde na téma politika, víra a ekologie, ale nepřehání to.
Někteří kritizovali konec, já ne. Připadá mi jako logické vyústění nelogických jevů pod kupolí.
P. S. Jedenkrát jsem se mrkla krátce na seriál. Slaboučký odvar něčeho jako Ztraceni. Rozhodně si tím nekažte dojem z knížky!

denib
17.01.2017 5 z 5

Další mistrovské dílo od Spisovatele s velkým S. To, co mě na Kingových knihách baví, nejsou ani tak ty nadpřirozené zápletky, ale to, jak dokonale vystihne povahu lidí v extrémních situacích. I v této knize byli všichni velmi skuteční a já je měla ráda nebo nenáviděla stejně, jako bych tam byla sama. Opravdu znepokojivé je, že i když moje důvěra v lidi po Kingových knihách neustále klesá, pořád chci číst další a další a další ... :-)

dreamhex
11.01.2017 4 z 5

Počet stran sice může pro někoho působit děsivě, ale v tomhle případě to nebylo na škodu. Jedná se o klasickou Kingovku, takže kdo má rád Kinga, ten si přijde na své. Jen konec respektive vysvětlení trošku kulhalo.