Pod Kupolou

Pod Kupolou
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460361/bmid_pod-kupolou-qT4-460361.jpg 4 2363 2363

Čo sa to stalo v mestečku Chester’s Mill? Aká záhadná sila uväznila jeho obyvateľov pod neviditeľný zvon, cez ktorý nepreniknú ani najmodernejšie počítačom riadené rakety? Na tieto otázky márne hľadajú odpovede najväčšie kapacity americkej i svetovej vedy. Obyvatelia Chester’s Millu však riešia predovšetkým problém, ako prežiť. Pod záhadnou bariérou, ktorú všetci nazývajú prosto Kupola, čas plynie akosi rýchlejšie, ľudské vášne vybuchujú prudšie, smrť je brutálnejšia a zlu sa darí ako nikdy predtým. Majú ľudia, uväznení a ostro sledovaní celým svetom, vôbec šancu?... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Under the Dome, 2009

Romilo
12.09.2020 5 z 5

Další fantastické čtění od Mistra. Strhující sonda do života nuceně uzavřené komunity. Projeví se charakter každého z nás? Nebo se změní dle okolností? Doporučuji i přes velký počet stran.

dpxcz
02.09.2020 4 z 5

Dlouho jsem se odhodlával tuhle bichli přečíst, až mi prostě zbyla jako poslední z hromádky ke čtení.
Bavila mě ta apokalyptická atmosféra od začátku do konce. I přes mnoho postav jsem se v pohodě orientoval. Ale prostředek bych možná trochu zkrátil. Určitě nelituju, že jsem knihu přečetl a je o čem přemýšlet.

Nikkiproch
28.08.2020 5 z 5

Strhující psychologický scifi román, který donutí čtenáře k zamyšlení, jak by se asi on sám zachoval, kdyby se ocitl pod Kupolí. V době krize se na povrch dostává opravdová lidská podstata, někdo je hrdina, někdo je zbabělec, někdo krize využije ve svůj prospěch, někdo chce jen přežít, někdo to vzdá. Když se z mučitelů stávají mučení, může se stát cokoli.

n.ezn.amy
05.08.2020 5 z 5

Když se znenadání objeví kolem města neproniknutelná kopule, ze které se nedá dostat ven, tak se začnou projevovat skutečné charaktery lidí, kdy skrývaná psychopatie či diktátorství vyjde plně najevo. Pokud přestává fungovat základ lidského společenství, lidé se vracejí ke zvířecímu chování, kdy jen silnější může přežít a ten nejsilnější velet lidské smečce. King je dle mého názoru velký mistr lidských duší, dokáže výborně vystihnout chování v kritických situací. A tohle se mu v tomto díle velice podařilo. Trochu mi to připomíná v nadsázce dnešní dobu, kdy určití politici mají patent na rozum a vše chtějí řídit sami, protože jen oni sami vědí, co je pro nás dobré.

Mars333
02.08.2020 5 z 5

Tahle bichle s její tloušťkou je jako stvořená při časech Covidu, pro karanténu. Objevují se tu aktuální témata platíc i pro současný reálný svět. Dusná apokalyptická atmosféra s hororovým nádechem. Mnoho různých lidiček ať už kladných nebo záporných, nebo něco mezi tím. Hlavně dobře napsaných. Hodně svižně ubíhající změť se zažírá hluboko pod kůži.
900 stran jsem zažíval čtenářskou orgii. Mistrovské dílo - to zařadím bok po boku nesmrtelných autorových majstrštyků - Řbitovu zvířátek, Osvícení či Misery. Valí se to jako láva, ale potom tomu dojde šťáva a teče na místě. 140 zbývajích stran a já vím že se to tentokrát nestane. Chybělo mi že jsem nedostal uspokojivé odpovědi ohledně kupole. Kdo, proč a jak. (málo informací) To konečné vyústění je nijaké, nepřitažlivé přišlo mi zkrátka jako podvod. Taky vím že je to i můj problém, kdy jsem si v očekávání představoval bůhvíco. Když tohle zapomenu, tak těch 900 stran je neuvěřitelných...

BloodyO
21.07.2020 5 z 5

Moje první Kingovina a hned je mi jasné že tenhle autor exceluje v postavách. Je tu opravdu pestrá paleta charakterů s různými cíli, od totálního psychopata po pořádného klaďase. Na tisíci stránkách dostanou všechny postavy dostatek prostoru a já se za celou dobu s žádnou z nich nenudil. Hodně se tu hraje s davovou psychologií, vystrašení lidé jsou ovlivnitelní a pro příklady z reálného světa nemusíme chodit daleko - u nás v politice se strach využívá úplně stejně jako v knize - to celé dodává věrohodnosti i když situace pod kupolí je o dost extrémnější a následky špatných rozhodnutí fatální..

feex8
16.07.2020 5 z 5

Výborná. Aj keď zopár múch by sa našlo - napríklad mierne nelogické, až naivné správanie sa niektorých postáv, absencia základnej predvídavosti a pod. Ale charaktery ako aj celková atmosféra boli popísané výborne. Taktiež to stupňujúce sa napätie. Miestami som bola skutočne nahnevaná, čo ma, paradoxne, tešilo, nakoľko len máloktorej knihe sa podarí vzbudiť vo mne nejaké silnejšie emócie. Taktiež postavy mi neboli ľahostajné, ako to pri niektorých knihách býva.

Čakala by som viac popisov (a spôsobov) prebíjania sa cez kupolu a hlavne viac pokusov o jej zničenia zo strany obyvateľov mestečka. Naopak, spôsob prevzatia moci bol popísaný parádne, všetká česť autorovi. Záver mne osobne nevadil, nebola to moja prvá Kingovka, a teda niečo podobné som čakala.

Anette99
16.06.2020 5 z 5

Zajímavá knížka, četla se dobře, akorát ten konec byl takovej trochu zvláštní.

Tesset
01.06.2020 3 z 5

Druhá kniha od Kinga, ale nějak nechápu, co na něm ostatní vidí. Nebylo to nejhorší čtení, ale zbytečně dlouhé, na tu dobu, kterou se to odehrávalo. Myslím, že by to bylo daleko zajímavější, kdyby se příběh odehrával v delším časovém období. Navíc to vysvětlení kupole mi přišlo celkem přitažené za vlasy, ten konec tak celkově mi nesedl ke zbytku příběhu. No, určitě ještě zkusím jiné knihy od Kinga, ale zatím mi moc neučaroval.

PT_
26.05.2020 5 z 5

Teď už si při pohledu na mraveniště pravděpodobně vždy vybavím Mistrovo dílo Pod Kupolí. Bohužel jsem už před lety viděl seriálovou verzi tohoto příběhu a musím říct, že to byla chyba. King opět nezklamal propracovaností postav, jakou do seriálu nejde dostat.

Werisek93
16.05.2020 5 z 5

Má úplně první kniha od Stephena Kinga. První čtení dopadlo tím, že jsem ji po pár desítkách stran odložila, protože jsem se v dlouhém úvodu plném postav ztrácela. A přece mi to nedalo a po nějaké době jsem se do ní pustila znova a jakmile jsem se prokousala úvodem, dýchlo na mě kouzlo Kingových děl a už mě nikdy neopustilo.
V tomhle románu se najde všechno, co král hororů ovládá naprosto mistrně. Vykreslit všechny postavy tak, že je buď milujeme nebo nenávidíme. Jsou živé, jsou nedokonale dokonalé a postupně se tvarují a vyvíjejí. A hlavně přiblížit nám totální rozklad společnosti, od prvních drobných záchvěvů, až po totální šílenství.
Pro Kingovy fanoušky povinnost a pro ostatní, jeho díly zatím nepolíbené, vynikající sonda do mistrovy kuchyně. Děkuji pane Kingu!

LucySmile
14.05.2020 5 z 5

Horory nejsou úplně můj šálek kávy, ale tato kniha mě mile překvapila. Úvod by se dal asi napsat na méně stran ale jinak tam nebyla ani jedna zbytečná pasáž. Konec jsem čekala trochu jiný, ale zklamáním rozhodně nebyl. Na to velké množství stran se kniha četla velmi dobře a myslím, že se ke Kingovi ještě někdy vrátím.

Lana33
11.05.2020 5 z 5

Tak tuhle knihu bych přečetla na jeden zátah, kdyby mi to nepřekazil počet jejích stran. V poslední době jsem nečetla lepší knížku. Kniha, ve které velká část postav věří v Boha a zároveň si dokáže ospravedlnit svoje skutky. Nejlepší mi na knize příjde to, že ten "největší" muž městečka, s vírou v Boha, nedokáže použít sprosté slovo.
To, co bych chtěla na knize ale hlavně pochválit, je to, že i přesto, že se v knize vyskytuje opravdu velké množství postav, tak se v příběhu neztrácíte. Dalším plusem je perfektně vykreslený charakter postav. Někdy jsem zažívala opravdu až vztek, co některým (nebudu jmenovat, ale asi víme) postavám v knize prošlo.
Děkuji pane Kingu, že jste přece jen nakonec toto dílo dokončil!!

maximus13
05.05.2020 5 z 5

Je asi zbytečné znova vychvalovat to, co už je v komentářích tisíckrát napsáno a s čím do posledního písmenka souhlasím. O kvalitě knihy vypovídá již samotné vysoké hodnocení. Proto bych rád vypíchl zejména výborně zpracované charaktery postav. Ty se postupem děje začínají pěkně "vybarvovat", ať už v dobrém slova smyslu, tak samozřejmě i opačně.

minirock
03.05.2020 4 z 5

Knížku mám doma 10 let a stejnou dobu jsem ji kvůli její tloušťce odkládal. Sáhl jsem po ní až letos, kdy kvůli koronavirové nákaze pracuji z domu a mám víc času. Myslím že je to typický King, psychologie postav je dobře popsaná (i když je jich teda požehnaně), spousta mrtvých, v závěru mírné nadpřirozeno. Pár věcí mi tam vadilo, nejvíce ten závěr, ten mi opravdu vyrazil dech jak byl nepovedený. Opravdu nechápu jak mohl King po 9stech stranách napětí vymyslet tak hloupé zakončení. No nic, je to můj názor, jiným se to mohlo líbit. Mohlo to být Kingovo nejlepší dílo, ale není, tím pro mě už dlouhá léta zůstává Svědectví.

RaDaR26
30.04.2020 5 z 5

Na této knize jsou pozoruhodné tři věci. Za prvé, bohatě zalidněný román a přitom se v ději neztrácíte. Za druhé, kniha má 1036 stran a není v ní žádná nudná pasáž. A za třetí, asi to nejdůležitější, námět je originální a zpracování přímo fantastické. Jen si říkám, jak bychom se zachovali my, kdyby na naše městečko spadla kupole…

Adellll
15.04.2020 5 z 5

Těch 900 stran bylo vážně skvělých. Bylo vidět, že si je King užil. Osobně bych Kupoli zařadila mezi jeho nejlepší díla. Nebylo tam nic nadpřirozeného (no dobře, ale až na konci:D), ale atmosféra byla strašidelnější než v It nebo v Osvícení. Kdo má rád psychologické knihy, tak se mu tahle kniha bude skoro stoprocentně líbit.

anez66
08.04.2020 5 z 5

Nemohla jsem se s ní rozloučit. King umí psát knihy s dlouhým úvodem, kde se s postavami seznamujeme, ale také umí psát knihy, které jedou od prvních pěti stran. Jste vhozeni přímo do děje a musíte si už poradit sami. To byla jízda!

smudlajs
01.04.2020 5 z 5

Naprosto skvělá, úžasná, perfektní atd. atd. kniha. Ve výčtu pochvalných přídavných jmen bych mohla pokračovat donekonečna. Škoda jen, že neměla ještě více stran. Dokázala bych pozorovat osudy obyvatel Chester's Millu klidně dalších tisíc stran. Skvěle se mi díky autorovi podařilo vžít se do postav a sdílet jejich utrpení a bezmoc. Myslela jsem, že po Svědectví už nic takhle obsáhlého nemůže být tak dobré, ale King to zase dokázal. Smekám, mistře...

Margherita_N
31.03.2020 5 z 5

Takhle má vypadat dobrá kniha! Tisíc stran, kde není ani jedno zbytečné slovo. "Snažil jsem se napsat knihu, která pošlape od začátku až do konce," píše King v autorově poznámce - a to se mu fakt povedlo. Na malém prostoru uzavřeného městečka v jednom týdnu rozehrává neuvěřitelnou dějovou smršť. Čtenář tu najde motivy z Kingových nejznámějších knih, zároveň při čtení nešlo nevzpomenout na seriály Stranger Things a Breaking Bad. O paralelách se současnou českou situací a vystupováním našich "vůdců" nemluvě. Tady ale všechno nabere rychlé obrátky, jsme v Americe, a tak každej okamžitě vytáhne ze šuplíku pistoli, ti šťastnější i nějaký další ze sklepa, a jdou řešit situaci. Osmnáctileté policejní rychlokvašky se u sboru moc neohřejou, ale pod vedením Velkého Jima, kterej dýchá pro svoji moc nad městečkem, toho stihnou napáchat dost. Chvílemi je vám z toho všeho hodně úzko, ale jakmile se první radní Andy obrátí na drogovou cestu a společně s vyfetovaným Philem vzývá Ježíše, chce se vám řvát smíchy, jejich dialogy nemají chybu. Závěrečné scény, jejichž oběťmi se ale kvůli těmhle dvěma stanou hlavně ti nejslabší, pak hodně bolí. Nakonec mě napadá jen - a zase je to to nejlepší, co jsem od Kinga zatím četla! :)