Podivuhodný případ Benjamina Buttona
Francis Scott Fitzgerald
Do ctihodné jižanské rodiny poloviny 19. století se narodí jediný syn. Radostná událost je ovšem zkalena tím, že místo novorozence přijde na svět stařec, který si odmítá hrát s chrastítky, krade otcovy doutníky a nejraději vede dlouhé rozhovory se svým dědečkem. Tím ale tragikomický život teprve začíná - Benjamin místo stárnutí mládne, čímž je mu znemožněno vést normální život. Sice se mu podaří i oženit, ale manželství, v němž jeden stárne a druhý mládne, nemůže dlouho vydržet. Získá i vojenské zásluhy, ale když je za ně po letech povýšen na generála, nemá potřebnou autoritu, neboť vězí v pubertálním těle s přeskakujícím hlasem... Klasik vážné literatury napsal humornou povídku, jejíž originální námět byl později ještě mnohokrát zpracován a v roce 2008 byl podle ní natočen několikaoskarový film.... celý text
Literatura světová Povídky Příběhy
Vydáno: 2018 , Městská knihovna (Praha)Originální název:
The Curious Case of Benjamin Button, 1922
více info...
Přidat komentář
Drobný klenot, dá se přelétnout rychle, aby čtenář ocenil lehce satirická naťuknutí kritiky společnosti v jakékoli době, ale také v ní pomalu přebírat slova, aby zachytil jemné nuance pochopení světa jako takového a třenic mezi vzájemně se nechápajícími generacemi. Zatím jsem udělala to první, ale rozhodně se ještě vrátím ke druhému způsobu. Benjamin stojí za to. A film až úplně nakonec, ať si můžu knížku usadit do vlastních kulis...
Príjemne smutne znepokojujúca novelka, ktorá si zaslúžila byť oveľa oveľa dlhšia a rozvinutejšia, napriek tomu hodnotím kladne už za ten originálny nápad.
Možno, keď mrknem na filmové spracovanie, tak to mi napovie viac...
Tato krásná a smutná povídka netradičně vypráví o generačním neporozumění a empatii. Autor vytvořil opravdu kreativní nápad a postavu Benjamina obklopil logickými komplikacemi.
Povídka byla moc hezky napsaná a překvapila mě její velká odlišnost od filmového zpracování, které mám velmi ráda..
Je opravdu velká škoda, že toto dílo není delší, protože i těch několik stran bylo velmi zajímavých a toto téma by se rozhodně dalo více rozvinout. Povídka se mi líbila a upřímně mě bavila víc než autorovo asi nejznámější dílo Velký Gatsby. Doporučila bych ji přečíst všem, protože četba vám zabere opravdu jen chviličku a určitě vás bude i bavit.
Film miluju a taky mně teda překvapilo, jak moc je příběh odlišný. I tak mně ta povídka ale hodně nadchla, smála jsem se, plakala...Chtělo by to víc.
Filmové zpracování mám moc ráda a vůbec jsem netušila, že má literární předlohu. I když spíše než předlohu, tak inspiraci, protože mě velmi překvapilo, jak jsou díla odlišná. Filmový příběh mě sice oslovil víc, ale povídka na to, jak malý prostor dostala, přiměje čtenáře k zamyšlení, dojetí i pousmání.
Film s Bradem Pittem v hlavní roli jsem neviděla, ale znala jsem přibližně děj. Překvapilo mě, že byl natočen podle tak útlé povídky. Podle mě je škoda, že Fitzgerald toto zajímavé téma více nerozvinul. Každopádně se mi knížka četla dobře.
Kniha je to dobrá. Ale dobrá je jen za tři...
Čekal jsem od toho tak nějak víc. Že bych byl zklamaný, to se říct nedá, ale vždyť by se toho dalo tolik a tolik napovídat. Popisné části jsou dosti strohé a skoky v životě až moc dlouhé. Dalo se toho napsat o tolik víc. Inu, škoda ztrácet nad rozlitým mlíkem písmena... :-)
Vynikající myšlenka, nápad, ale to zpracování. Příběh je strašně povrchní, přitom nabízel .... Ale co já se tady budu rozepisovat. Musela bych jenom opakovat to, co již napsala 101evca. Dokonalý komentář, lépe to shrnout nejde. Alespoň se vyjádřím k audioknize. Ta je načtena také pouze průměrně. Postrádá totiž jakékoliv emoce a monotónně ji načetl pan Michal Dlouhý.
Nápad geniální, provedení mohlo být mnohem lepší. Tato povídka velmi trpí svou délkou. Věřím, že kdyby autor více rozebral jednotlivé aspeky Benjaminova života, jeho pocity a vnitřní motivaci, knize by to velmi pomohlo. Kdo byl Benjamin Button? Jak se cítil, když byl starý i mladý zároveň? Jaké to pro něj bylo, být tak moc nepochopen a ztrácet přátele? Být kvůli vzhledu vyhozen z univerzity? ...
Po dotčení mám pocit, že jsem se nedozvěděla o Benjaminovi jako člověku vůbec nic. Vím toho stejně, jako před přečtením. Za mě velké zklamání.
Čteno v originále.
Krátká povídka k zamyšlení nad životem a jeho plynoucím časem. Kdyby se tak člověk narodil už s rozumem...
Knížka mě celkem překvapila hlavně svým rozsahem, resp. spíš nerozsahem. Anotace rovněž vyvolává dojem propracovanějšího díla, ale hodně aspektů je tu jen naznačených.
moc jsem se u toho bavil. a pak jsem po nějakém čase viděl televizní film s Vladimírem Menšíkem a podobným námětem. bylo to černobílé, ale nevzpomenu si na název. nejspíš se to „inspirovalo“ Fitzgeraldovým příběhem.
a díky csfd jsem ho našel - Happy End z roku 1967. navíc je to film ještě o trochu jiný - natočený pozpátku, takže ta inspirace byla pouze na počátku.
a knížku mi někdo nevrátil. tak ať slouží každému, komu se dostala do rukou.
Takhle píše Pan spisovatel. Je fantastické, co dokázal vykouzlit na pouhých 40 stranách. To je přímo koncentrát nápadů. Kdyby to byla jen osnova pro větší dílo, vůbec bych se nedivil. Ale bohužel.
Odpolední jednohubka s velmi zajímavým námětem. Škoda, že to byla jen povídka. Film si ráda pustím, třeba mi zodpoví některé otázky, které na 40 stránkách nebyly zodpovězeny.
Překvapilo mě, jak moc se povídka liší od filmového zpracování. V tomto případě musím konstatovat, že film jde mnohem víc do hloubky a líbí se mi víc. Ale kdyby nebylo Fitzgeraldovy povídky, asi by nikoho nenapadlo natočit film s tímto tématem.
Krátká knížka, která mi vybavila film, který jsem viděla s Bradem Pittem. Četla jsem kvůli čtenářské výzvy.
Moc hezká kniha, která se mi četla o poznání lépe než Gatsby, kterému jsem nemohl přijít na chuť.
Autorovy další knížky
2019 | Velký Gatsby |
2009 | Podivuhodný případ Benjamina Buttona / The Curious Case of Benjamin Button (dvojjazyčná kniha) |
1979 | Velký Gatsby / Poslední magnát |
1992 | Krásní a prokletí |
1976 | Něžná je noc |
Vybrala jsem si ji do ČV a s překvapením zjistila, že z ní nemám stejný pocit, jaký jsem měla z filmu. Ani jsem kvůli tomu nechtěla knize dát plný počet hvězd. Ale pak jsem si uvědomila, že je to kniha svým nápadem jediná toho druhu, a už jen za to si je její autor zaslouží. Kousek ubírám jen proto, že mě hned zpočátku zaráželo, že tu není žádná zmínka, jak to všechno prožívá matka, o níž tu není jediná věta.
Přečetla jsem si všechny komentáře a napadalo mě, jak jsme zajímaví tím, jak se stejné, nutno říci mistrovské, dílo jeví každému odlišně, navíc pokud k tomu přidáme svůj pohled na porovnání s filmem, a ještě navíc zda jsme nejprve četli knihu a pak viděli film, nebo film viděli jako první a pak četli knihu. To byl můj případ, proto jsem zpočátku byla vůči knize kritická. Jenže film by bez knihy nejspíš nevznikl.