Podnikání pod Davidovou hvězdou: Bondy - Kolben - Popper - Petschek - Löw-Beer - Auerbach - Waldes - Reich - Tugendhat
Pavel Kosatík
Přes dvě stě dokumentárních fotografií, kopií důležitých listin, úředních zpráv i osobních sdělení. Příběhy židovských rodin v této knize mají nejen historickou výpovědní hodnotu, ale čtou se často jako epická dramata. Za jejich úspěchem stály odříkání a dřina, ale pak všechny smetl vichr historických událostí: nejdříve proti nim vystoupili nacisté, a ti, kdo přežili, pak stáli tváří v tvář novým tvrdostem ze strany komunistů. Čas překryl historickou skutečnost, jak podstatně přispěly k průmyslovému rozkvětu a šíření dobrého jména první republiky rodiny židovských magnátů. Pražští Kolbenové, Bondyové a Petschkové, chrudimští Popperové, brněnští Tugendhatové a Löw-Beerové, jména Jindřicha Waldese a Josefa Auerbacha. Je dobré připomenout, že za vznikem pražských bubenečských rezidencí, dnes převážně užívaných zahraničními velvyslanectvími, za paláci v centru hlavního města, vilami obdivovanými pro architektonickou exkluzivitu se skrývala tvrdá práce a odvaha jednotlivců, jejich obchodní talent. Že například v Chrudimi se šila obuv špičkové kvality, žádaná po celém světě. Že jméno Bondy je spojeno nejenom s rozvojem železářského průmyslu, ale i s položením základů českého letectví. Že Emil Kolben pracoval v elitním týmu geniálního Edisona. Že jednoduchá patentka, drobnost až směšná, přinesla Waldesově Kooh-i-noorce světovou proslulost. Že vliv filmového magnáta Auerbacha sahal až do filmové Mekky, amerického Hollywoodu. Většina těchto podnikatelů proslula též jako filantropové. Mimoto vytvářeli promyšlené sociální programy pro své zaměstnance. Živý a kultivovaný jazykový styl Pavla Kosatíka k vyprávění těchto rodinných ság přispívá největší měrou. Jde tak o literaturu faktu, jež se čte jedním dechem.... celý text
Přidat komentář
Velmi zajímavé čtení. Jak moc jiná by byla naše společnost, kdybychom nepřišli o všechny ty podnikavé a vynalézavé lidi? Německá ohavnost vůči Židům nepřekvapuje, ale poválečný vývoj a postoje úřadů v ČSR jsou obrovskou kaňkou v naší historii.
Pavel Kosatík je ověřený autor, který má za sebou řadu skvělých knih a spoustu zkušeností. Proto jsem více kritická než kdyby to byla prvotina a mám pár výtek:
- zajímalo by mě, co určilo tento nesourodý výběr rodin a osobností, kterým se věnoval
- kniha mi přišla nevyvážená. Některým rodinám věnoval více prostoru než jiným, někde zabíhal do neskutečných detailů (např. vztah Waldese a Kupky) a jinde šel jen po povrchu. Určitě to bylo dáno (ne)dostupností historických pramenů, ale stejně by to chtělo sjednotit, určit nějakou základní rovinu, které se jednotlivé příběhy budou zhruba držet
- ocenila bych rodokmen u každé rodiny, abych nemusela listovat zpětně a dohledávat, koho že to byl bratr, syn, zeť
- docela dost chyb v textu, ať už překlepů, tak i faktických
Zajímavé osudy osmi podnikatelů v každé jiné sféře. Zastoupení je bankovnictví, oděvní průmysl, lehký průmysl, dokonce i filmový. U knihy jsem přemýšlela jak ji tady okomentovat. No jedině tak, že se u podnikání udržely 4 generace než byli donuceny emigrovat ve 30. letech pokud to s nimi co zůstali neskončilo špatně. Tak bych to shrnula takto : Zůstalo tady po nich dost, ještě se z toho žilo, ale nyní jsou tyto budovy v nejistotě.
Autorovy další knížky
2012 | Věra Čáslavská – Život na Olympu |
2018 | Jiný T.G.M |
2009 | Jan Masaryk – pravdivý příběh |
2010 | České snění |
2009 | Manželky prezidentů: deset žen z Hradu |
Velmi čtivě a poutavě popsány osudy významných podnikatelů. Za pozornost určitě stojí, že bohatství některých z nich by v současné době bylo jen těžko dosažitelné, vzhledem ke kartelovým pravidlům. Co víc však je nutné sledovat, že nejsme národem jen hrdinů, ale pěkných banditů; u osobnosti E. Beneše si nejsem jistý, jak ho hodnotit - za mě v mnoha podstatných okamžicích bohužel selhal.