Pohádky z iglú
Jan Suchl
Eskymácké pohádky s nádhernými ilustracemi. "Sotva by mě kdy napadlo, že přijdu do styku s Eskymáky a že o nich budu psát. Ale stalo se. Poprvé mě na Daleký sever, kde odedávna žijí, zavedl náš cestovatel Jan Welzl. V knihách, které nám zanechal, jsem se dočetl o Eskymácích a jejich světě tolik neuvěřitelných věcí, že jsem zatoužil následovat jeho příkladu. Jenomže doby, kdy si člověk mohl zapřáhnout koníka do dvoukolky a vydat se napříč Sibiří k Ledovému oceánu, už dávno minuly, a i kdyby ne, scházela by asi našinci k tak ztřeštěnému podniku odvaha. Podruhé jsem do světa Eskymáků nahlédl díky kanadskému spisovateli Farley Mowatovi, jehož knihu Lidé v zoufalství jsem pro českého čtenáře přeložil. Práce na překladu knížky mě přiměla k tomu, že jsem se o ten obdivuhodný eskymácký nárůdek, rozptýlený v mnoha zemích nezaledněné Arktidy, začal zajímat hlouběji. A pak se na mě usmálo štěstí. Pobýval jsem čtyřikrát na Sibiři. Procestoval jsem křížem krážem Jakutskou autonomní sovětskou socialistickou republiku, která leží na jih od Severního ledového oceánu a zaujímá obrovskou plochu, větší než třicet našich republik. Ty čtyři sibiřské cesty mi daly nesmírně mnoho. Poznal jsem Sibiř, kdysi zemi vyhnanců, dnes zemi zaslíbenou, jak se jí začíná říkat, její úžasné bohatství, přenádhernou přírodu a lidi, kteří tam žijí. Napsal jsem o tom cestopisnou knížku Bajanaj aneb země zaslíbená a pro děti knihu sibiřských pohádek Medvědí král. A protože jsem se na své pouti Sibiří setkal i s Eskymáky, o nichž jsem toho tolik věděl z dřívějška, jaký div, že se nakonec zrodila knížka eskymáckých pohádek, která dostala jméno Pohádky z iglú."... celý text
Přidat komentář
Tahle knížka se mi bohužel někam ztratila, ale mám na ní hezké vzpomínky z dětství, ty pohádky jsou opravdu krásné...
Dostal jsem knížku k 7. narozeninám v roce, kdy byla vydána. Od té doby je v mých top 10 a myslím, že moje děti to mají podobně.
Výborná sbírka pohádek, které autor shromáždil mezi Eskymáky v Asii. Samozřejmě nejsou hrdinové těchto příběhů žádní humanisté, což může citlivějším povahám trochu vadit, ale moje morbidní děti si četbu užily ;) Dočtete se tu o každodenním životě Inuitů, ale i o magickém vnímání světa, kdy se lidé běžně žení a vdávají za divoká zvířata, některé pohádky jsou vlastně spíše zjednodušené mýty a legendy. Celkově fakt prima knížka pro děti i dospělé.
Ideální knížka na zimu :-) Rozhodně budete mít důvod po nocích surfovat na internetu a rozšíříte si obzory vy i Vaše děti!
Pozor na tyhle eskymácké pohádky. Pokud je budete předčítat dětem nebo vnoučatům, tak se připravte, že se určitě na něco zeptají. A ne všechno, co souvisí s eskymáky, člověk zná, nebo si taky honem nevzpomene, a už vás mají v koutě.
Část díla
ALkoun
1987
Bílý a hnědý medvěd
1987
Chytrý havran
1987
Divoké husy
1987
Dobrodružství bludného plavce
1987
Autorovy další knížky
1973 | Červená Karkulka |
1987 | Pohádky z iglú |
1972 | Cesta končí pod Huascaránem |
1987 | Vteřiny mezi životem a smrtí |
1977 | Modré jezírko |
Zajímavé a určitě originální, ideální pro zpestření mezi klasickými pohádkami. Já je v dětství moc ráda neměla, moc se mi nelíbily ilustrace a přišly mi moc ponuré. Když jsem teď po letech po nich sáhla, abych rozšířila obzory dětem, tak mě znepokojilo, jak moc drsné a krvavé ty pohádky jsou. Pořád u mě v oblíbenosti nestouply a určitě jsou vhodnější pro starší děti - ty moje na to jsou asi ještě moc malé.