Polícia

Polícia
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185451/bmid_policia-2AA-185451.jpg 5 3157 3157

Harry Hole série

V nemocnici v Osle leží zranený človek v kóme. Polícia ho prísne stráži a nikto sa nesmie dozvedieť jeho meno. V tom istom čase nájdu zabitého policajta na mieste, kde bola v minulosti spáchaná vražda, ktorú neúspešne vyšetroval. Keď k nemu pribudnú ďalší dvaja zavraždení kolegovia, je jasné, že nejde o náhodu. Všetkých zabili mimoriadne brutálnym spôsobom a spájajú ich nevyriešené prípady z minulosti. Kto trestá políciu za zbabrané vyšetrovania? Neexistujú žiadne stopy a ani najlepší policajný inšpektor Harry Hole nie je k dispozícii. Dokáže ho niekto nahradiť? Jo Nesbo opäť rozvíja príbeh o ľudskej zlobe, do ktorého vtiahne nielen obete a políciu, ale bravúrnym spôsobom aj svojich čitateľov.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Politi , 2013

marara
05.07.2018 4 z 5

Tak nějak nevím. Kniha je samozřejmě velmi čtivá, postavy jsou vykreslené do hloubky, zápletka zajímavá. Věděla jsem dopředu, že s Hary Hollem se setkám až po 200 stránkách, a měla jsem obavy, jestli to bez něj bude ono, ale nakonec mi jeho absence nevadila. Bavilo mě, jak si s námi Nesbo hraje na schovávanou. Celou dobu předpokládám, co s Hollem je, a nakonec se dozvím, že to bylo úplně jinak. Na druhou stranu je tam příliš brutality, násilí, frustrace, lidské zkaženosti. Asi bych detektivky číst neměla.

ecila13
02.07.2018 3 z 5

Nesboovy detektivky mám moc ráda, ale tahle mi moc nesedla. Figur jako na kostele, překombinovaný děj, chvílemi jsem se v tom ztrácela.
3* dávám za udržení napětí. Každých pár stránek jsem měla pocit, že na mě někdo někde vybafne.

"Povídalo se, že policejní frekvence byla svého času čtvrtou nejpopulárnější radiostanicí v Oslu." :-)

callahanh
29.06.2018 4 z 5

Komentářů je tu opravdu dost a těžko přispět s něčím zásadně novým, protože víceméně se všemi souhlasím - chápu, proč se někomu Policie absolutně nelíbí a jinému zase přijde až geniální. Ono je to totiž tak, že Nesbo má zvláštní dar, že umí popisovat detaily tak, že vše vypadá věrohodně, proto jsou v jeho podáních vraždy policistů opravdu "výživné", navíc dovede na pár řádcích vykreslit atmosféru strachu, nejistoty a beznaděje jako málokdo. O Harrym Holeovi nemá smysl se moc rozepisovat - v reálu by ho asi nikdo potkat nechtěl, protože nespolehlivé lidi má rád málokdo, jakožto literární postava je ale fascinující a svou zarputilostí a schopností dedukce stále baví. Když už jsme u toho, tak na Policii je vůbec poprvé v celé sérii vidět, jak je HH důležitý, protože v první třetině knihy se nevyskytuje, a jakmile se objeví, jde najednou úroveň příběhu strmě vzhůru a je úplně někde jinde. Nebudu se ani zdržovat u toho, že Nesbo umí psát stručně a čtivě a krátké kapitoly mu pomáhají ve svižném tempu a udržování napětí, protože to je samozřejmost. Spíš se zastavím u toho, co se mi tentokráte úplně nelíbilo. Především je to délka knihy, vůbec poprvé v celé sérii, kterou jsem až na tři knihy četl celou, jsem měl pocit, že minimálně sto stránek mohlo zůstat někde ve stolku a pár postav nemuselo vůbec vzniknout, protože děj jen uměle natahují a jejich význam není tak zásadní. Neholduju ani tomu, když knižní thriller připomíná ten filmový a pracuje s přehnanou akcí, což se tady stalo a celá scéna s lednicí a výbuchem mi přišla přepálená a jen na efekt. Poslední věc, kterou bych mohl oželet, je závěrečný cliffhanger, který je taktéž trochu samoúčelný - zatímco v Přízraku měl svůj význam, v Policii už je jen na efekt a trochu zbytečně odvádí pozornost jinam. Měl-li bych to tedy shrnout, Policie je jako vyvrcholení dlouhodobého seriálu, v němž se završuje osud důležitých hrdinů, někteří dokonce zemřou a jiní dojdou ke své osobní katarzi. Platí tedy to, že čím víc Nesboho a Holeovek má čtenář načteno, tím víc na něj Policie zapůsobí. 80 %

MartinL
26.06.2018 3 z 5

Už jenom očekávám, až v příštím díle přiletí z vesmíru Marťani, tak pochopitelně budou ve finále ohrožovat na životě Ráchel s Olegem.

Jo Nesbo se trochu zasekl jako starý gramofon. Knihu jsem přečetl rychle, ale pro mě je Policie zklamání. Slabší průměr.

jana0378
29.05.2018 3 z 5

U této knihy je mi bodovací stupnice malá, takže bych tak dala kolem 3,5. Lepší než předchozí díl, ale pořád docela šílenost, a při desátém díle je to pořád dokola to samé. (SPOILER) Autor se snaží navodit dojem něčeho a já už po třech řádcích vím, že takhle to určitě nebude. Hlavní hrdina je opět nesmrtelný, ale skoro v hrobě, takže už to není ani uvěřitelné. Ale nečetlo se to špatně, a protože jsem od autora čekala po předchozích knihách něco daleko horšího, byla jsem příjemně překvapena. Nevím, co jsem to četla za elektronickou verzi (byl to dárek), ale gramatika naprosto příšerná, chyb typu nesprávně použité i/y jsem napočítala desítky.

Arwen777
24.05.2018 5 z 5

Člověk nesmí Nesbøvy knihy číst moc po sobě, protože je to v podstatě podle stále stejného scénáře. Ale jako odpočinková detektivka jednou za půl roku je to fajn. A Policie se mi líbila moc. Byla napínavá a víc tajemná a strašidelná, než předchozí díly série. Část zápletky mi sice byla jasná už na 116. stránce, přesto jsem se nemohla odtrhnout. Rozhodně doporučuji.

tulcik
24.05.2018 5 z 5

Nesbo opět nezklamal. Příběh má spád a je do detailu promyšlený. Nesbo nám postupně odkrývá děj a sem tam nás zavede na falešnou stopu. Po Sněhulákovi je to pro mě druhá nejlepší kniha od tohoto autora.

ZuzanaHabi
24.05.2018 5 z 5

Četla jsem sérii Harry Hole celou a pěkně od Netopýra až po poslední díl, což je obrovská výhoda, protože chápete souběžný děj. Skvělá napínavá kniha, oproti temnému Přízraku (který je ovšem vynikající), patří k těm TOP v celé sérii, je čtivá, napínavá a pokud nejste superman, vraha v tomto díle prostě neodhalíte! Vřele doporučuji

AndreaT.
17.05.2018 5 z 5

Super!!!

heyitsronnie
10.05.2018 4 z 5

Po prvním přečtení jsem byla velice zmatená. Knihu jsem odkládala s velice smíšenými pocity, nechápala jsem, proč se v příběhu určité postavy vůbec nacházeli a jaký byl jejich účel. Odcházela jsem s více otázkami než odpověďmi, což bylo pro mě u Nesba velice nečekané. Po přečtení následující knihy Žízeň (sice s odstupem) jsem byla již moudřejší a proto zvedám hodnocení. Přesto nejsem zvyklá na to, že Nesbo představí postavu v jedné knize, přesto je důležitá až v té další.

LenkaKT
09.05.2018 3 z 5

Moje první od Nesba, jsem zklamaná tím, jak strašně je to surové. Asi další ani nezkusím.

karantena
07.05.2018 odpad!

Zdlouhavé,nudila jsem se a byla jsem ráda,že jsem na konci knihy.Moje první kniha od tohoto autora a další už ne!

Maggot.87
19.04.2018 1 z 5

Spoiler:

Kurva! Kurva! - tak tohle se vůbec nepovedlo. Zdlouhavá a jen těžko uvěřitelná zápletka, navíc i kostra příběhu je v podstatě stejná jako v několika předchozích příbězích Harryho.

Na to, jak byla dříve Beáta popisována jako skvělá kolegyně i kámoška se tu její ztráta odbude dvěma větami. Jaký rozdíl proti Července, kde byla ztráta Ellen popsána tak, že čtenář tuto událost cítil téměř na vlastní kůži.

Když k tomu připojím to, že Harry v podstatě poplácáním po rameni odpustí vraždu Olegovi, další pokus o ní a za manželku si vezme Ráchel, zavraždivší hlavního padoucha :D, je to pro mě na úrovni jedné hvězdy a odpadu, pardon, ale nemůžu jinak.

nadali
08.04.2018 4 z 5

Kohokoli bych oželela, ale jí ne, měla jsem k ní vztah. byla mi blízká - je mi fakt smutno. Některé z předchozích dílů se vlekly, ale tuhle knihu mi četl Hynek Čermák, byla jsem nadšená. Ale smutná, fakt smutná.
Přeji krásné čtení a jestli budete chtít někomu rozbít při čtení dršku, tak se fakt nedivím :))) Já osobně mám dva favotrity :D

DomčaC
04.04.2018 5 z 5

No tak to byla pecka, celou dobu hrál na nejistotu. Skoro až do poslední strany jsem si nebyla vůbec jistá, kdo to má vše na svědomí... A čas od času mi bylo až zle při představě chudinek zavražděných a jednu vraždu jsem dokonce i obrečela... Kniha se četla opravdu sama. Moc se těším na Žízeň!

kn23
02.04.2018

U mna zatial to naj od Nesba

silhavaemilka
28.03.2018 4 z 5

Harry je skvělí jako vždycky, tentokrát došlo jen k mírnému zklamání v podobě vrah :(

tomaserd
24.03.2018 5 z 5

Moje první kniha od Jo Nesba musím říci že jsem velmi překvapen určitě jedna z nejlepších krimi co jsem kdy četl, skvěle promyšlený příběh skvělá zápletka a napínavý až do konce. Mohu jen doporučit :)

JIVaJaH
11.03.2018 5 z 5

Skvělý díl! Moje chyba, že knihy s HH nečtu postupně....následující díl, Žízeň, jsem už četla. V té se dost autor vrací právě k tomuto dílu. Mnohokrát jsem si nebyla jistá, zda jsem Policii už nečetla. Opět velmi napínavé, někdy jsem doufala, že se dějová linka nebude upírat tudy, kam to směřuje...v jednom připadě to tak bylo. Vraha jsem odhadla asi 10 stran před vlastnim odhalením. Jinak potenciálních vrahů je tam skoro nepočítaně.Těším se na další" Jo Nesbovskou"knihu.

Flexa
07.02.2018 4 z 5

Kniha je napínavá avšak se mi místy zda až prekombinovana s poměrně velkým množstvím postav. Sněhulák mi v tomto přišel méně zmatenejsi. 82%

norská literatura severská krimi norské detektivky

Jo Nesbø
norská, 1960