Politický řád a politický úpadek
Francis Fukuyama
Podtitul: Od průmyslové revoluce po globalizaci demokracie. Podle britského Guardianu budeme jednou dvojici knih Původ politického řádu a Politický řád a politický úpadek Francise Fukuyamy vnímat jako životní dílo tohoto amerického politologa. Ve druhé knize s podtitulem „Od průmyslové revoluce po globalizaci demokracie“ sleduje Fukuyama historický vývoj institucí moderního státu a jejich selhávání za období od Francouzské revoluce až po současnost. Páteř knihy tvoří analýzy historie klasických moderních států (Británie, Německo, Francie, USA) z hlediska vývoje jejich institucí, korigovaných mechanismy právního řádu a demokratické odpovědnosti. Z těchto analýz pak vychází rozbor historie politického vývoje dalších zemí různých kontinentů: od zkoumání Řecka a Itálie jako protipólů již zmíněných evropských států přes bizarní vývoj různých zemí Latinské Ameriky, dále vybraných afrických států (zejména Keni, Tanzanie a Nigérie) a nejvýznamnějších východoasijských států (Japonsko, Čína a Indonésie). Autor rovněž analyzuje vývoj a odkaz kolonialismu v Latinské Americe, Africe i Asii a pokouší se vysvětlit, proč se některým regionům dařilo a rozvinuly se rychleji než jiné. Velmi podrobná je studie historie a perspektiv Číny a zejména Spojených států, jež jsou díky důkladné dokumentaci a četným analýzám pro podobné zkoumání jedinečným laboratorním materiálem.... celý text
Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2018 , Argo , DokořánOriginální název:
Political Order and Political Decay: From the Industrial Revolution to the Globalization of Democracy, 2014
více info...
Přidat komentář
Ani nevím, kde s komentářem začít. Možná, přes všechen respekt k erudici autora, malým rýpnutím? Kdeže je ten konec historie pane Fukuyamo? Teď vážně, kniha je nesmírně rozsáhlá, autor prokazuje neuvěřitelné množství znalostí. Při čtení jsem si vypsal několik stran poznámek. Do komentáře vše nevtěsnám. Obecně, tento typ knih mě opravdu hodně baví, jediný problém, který vždy mám, je, že mi po přečtení neustále narůstá seznam „chci číst“. Stejně tak tomu bylo v případě této knihy. Autor se, jak název napovídá, věnuje politickým systémům napříč světem. Proč to někde funguje a proč jinde ne? Na tuto otázku se kniha snaží nalézt odpověď. Čtenáře zavede do Evropy, obou Amerik, samozřejmě Asie a pochopitelně do Afriky. Putování je to fascinující. Popisuje jednotlivé politické systémy, upozorňuje na klady a zápory, spekuluje, co mohlo být příčinou úspěchu a co naopak příčinou neúspěchu. Co někde funguje a jinde nefunguje. Pro mě byl zcela objevný zejména detailní pohled na politický systém USA, do té doby jsem měl mylné představy o tamní efektivitě. Zcela zásadní je pak poslední kapitola zabývající se politickým úpadkem. Vysvětluje dnešní společenské fenomény. Jednoznačně doporučuji.
Jednu zásadní připomínku k českému vydání bych přesto měl. Autor napsal, mimo jiné, „The Origins of Political Order“, která funguje jako „první díl“, a na kterou autor v textu neustále odkazuje. Ze mě naprosto nepochopitelných důvodů se český vydavatel rozhodl vydat pouze druhý díl. Co k tomu dodat ... ??
Recept, ako z troch hlavných ingrediencí, a síce silného štátu, právneho poriadku a demokratickej zodpovednosti, upiecť chutnú bábovku v podobe liberálnej demokratickej spoločnosti. Dôležité je nielen to, aby boli poruke všetky ingrediencie, ale taktiež aby sa pridávali v správnom poradí. A aj vtedy sa výsledok podarí iba občas, častejšie skonči ako ťažko stráviteľná či úplne nepožívateľná gebuzina. Prečo? Prečítajte si brilantného Fukuyamu.
Štítky knihy
ekonomika, hospodářství demokracie úpadek hospodářská krize finanční krize svrchovanost státu stát kolonialismusAutorovy další knížky
2002 | Konec dějin a poslední člověk |
2018 | Politický řád a politický úpadek |
2019 | Identita: Volání po důstojnosti a politika resentimentu |
2006 | Velký rozvrat |
2004 | Budování státu podle Fukuyamy |
Velice komplexní kniha popisující růst a úpadek politických institucí. Autor předestírá celou řádu velice důležitých otázek ve vztahu ke kvalitě institucionálního zakotvení demokratické společnosti, neboť právě instituce vnímá jako klíčovou proměnou v politickém systému. Je to tedy liberálně-konzervativní přístup. A právě v rámci tohoto myšlenkového proudu můžeme tuto knihu zařadit na pomyslnou špici současných politických analýz. Autorovy závěry jsou velmi přitažlivé a uvěřitelné. Klíčová je zde především analýza americké situace, ale velice se mě mimo jiné líbila i analýza čínské situace, která dle mého mířila bez zbytečného ideologického balastu tím správným směrem, jak o této zemi uvažovat. Na závěr bych konstatoval, že Politický řád a politický je jedním z vrcholných děl institucionalistické reflexe současné globálně-politické situace a silnou alternativou k v současnosti převládající socio-ekonomické analýze spíše levicovějších autorů.