Politika jako absurdní drama

Politika jako absurdní drama
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/158346/politika-jako-absurdni-drama-vaclav-havel-v-letech-1975-1989-158346.jpg 5 19 19

Václav Havel v letech 1975–1989 Osobní drama Václava Havla, chápané v existenciálním a politickém slova smyslu, je v knize historika Jiřího Suka zarámováno roky 1975 a 1989. Klene se od otevřeného dopisu generálnímu tajemníkovi Komunistické strany Československa Gustávu Husákovi k nahrazení tohoto politika ve funkci prezidenta republiky na sklonku "roku zázraků". Jádro knihy tvoří rozbor Havlova myšlení a jednání, péče o svobodu slova a nezávislou kulturu v kontextu boje s režimem "obnoveného pořádku" a dobových sporů o opozici. Autor se zamýšlí nad souvislostmi praktické odpovědnosti, která neuhýbá ani před hrozbou vězení, a bytostně rozporného vztahu k politice jako povolání. V obrysech mimořádného života a intelektu odhaluje úskalí projektu politiky jako praktikované morálky a služby pravdě.... celý text

Přidat komentář

pismenkovyJoe
14.04.2019 5 z 5

Já jsem jako ročník 92 vděčný za každou takhle bravurně napsanou knihu o nedávných dobách, při kterých se rozhodovalo o nás, ještě ale bez nás :)

jarmik
15.09.2017 5 z 5

Velice jsem přivítal, že p. Suk se téměř úplně vyhnul otázkám soukromého života p. Havla a pokusům o psychologické rozbory, ledaže tyto záležitosti měly přesah do jeho veřejného působení (například v diskusi s exilovou Nadací Charty 77 na téma, zda milostné aféry některých disidentů neškodí jejich společné věci). Takový postup mi připadá jednak čestný a jednak prospěšný hodnotě knihy.

Dost jsem se obával toho, že velká část je věnována podrobné kronice převratu na konci roku 1989. Ale nakonec i pasáže o sametovém převratu byly snesitelné. Je však pravdou, že s výhodou znalosti dalších tří dekád čtenář docela trpí, když si čte, jak vzbouřenci byli zmatení, drželi se šíleně při zdi a vymýšleli nesmyslné kompromisy s končícím komunistickým režimem.


BarboraSalome
12.03.2017 5 z 5

Vynikající publikace. Tato kniha a kniha Michala Žantovského dle mého soudu nejlépe vystihují osobu pana Václava Havla. Paráda.

Matyeos
13.10.2016 5 z 5

Jako mladý člověk se neustále zabývám otázkou ideálu. Ideál je dle mého nynějšího názoru řídící moc progresu ve všech sférách lidské činnosti a zároveň je jakýmsi výchozím bodem morálky a sebeurčení. V těžkých chvílích strádání a hledání pravdy se kniha nabízí nejenom jako náhled na osobu V. Havla a tehdejší situaci s ním a s celou ČR spojenou, ale i jako náhled na hodnotu ideálu, to jest výchozí neměné upřímnosti sám k sobě, zdroj pravdy, kterému jsem věrný, kotvě, kterou mi nemůžou vzít a která se v očích uzurpátorů stává tím, po čem oni nejvíc touží, totiž morálním východiskem.

xian
11.02.2014 5 z 5

parada

honza66
03.05.2013 5 z 5

Jeden z nejlepších pohledů na osobu VH a jeho roli. Autor přistupuje k VH jako historik, bez nekritického zbožštění či naopak zaujatého hanění. Pasáže z revolučního času vykreslují Havla mnohem více jako technologa moci než jako "pravdoláskařského" idealistu, čímž je kniha o to více zajmavější a svým úhlem pohledu objevná.