Pomaľované vtáča
Jerzy Kosiński
V jeseni roku 1939 rodičia v nemenovanej krajine v stredovýchodnej Európe pošlú svojho šesťročného syna na vidiek, aby ho uchránili pred hrôzami vojny. Ďaleko od civilizácie sa nevinné chlapča postupne stretáva s nepochopiteľnou zaostalosťou, poverčivosťou, zlobou, najobludnejšími formami násilia a prejavmi sexuálnych úchyliek. Nevinný naivný chlapec uvažuje, kde sa berie násilie, načo je dobré a ako sa mu vyhnúť. Odpovede a ochranu nachádza postupne v primitívnych kultoch, u Boha, Diabla, v nacizme aj komunizme, až napokon stratí nielen všetky ideály, ale aj nevinnosť. K tomu všetkému ho ženie najsilnejšia ľudská túžba – prežiť. Na pozadí mimoriadne naturalistického diela (nedávajte ho čítať deťom) sa odohráva silný príbeh o vplyve ľudských pudov, nenávisti, zlobe, hlúposti a túžby po pomste. Jeden z najkontroverznejších románov dvadsiateho storočia, preložený do vyše tridsiatky jazykov, sa takmer po polstoročí od prvého vydania dočkal aj slovenského prekladu. Čitateľ sa môže presvedčiť, že jeho odkaz je napriek drsnej forme predovšetkým humanistický.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2019 , Ikar (SK)Originální název:
The Painted Bird, 1965
více info...
Přidat komentář
Kdysi jsem četl, že Nabarvené ptáče dělí společnost na dvě skupiny, na ty, kteří knihu zbožňují a uctívají jako mimořádně výjimečné dílo, a na ty, kteří se otřásají hnusem a knihu odloží nedočtenou.
Já patřím do třetí skupiny, a dle komentářů nebudu zdaleka sám, která zmiňovaná nebyla. Knihu jsem přečetl, ale zanechala ve mně takovou pachuť, že si neumím představit, že bych ji vzal někdy znovu do ruky. A přesto na ni, na řadu drobných příběhů, ze kterých je utkaná, vzpomínám velmi často a nemohu ji dostat z hlavy i po tak dlouhé době. A o to snad každému spisovateli jde, ne?
Emočně nejsilněji mě zasáhl osud barvených ptáčat, tolik kotrmelců v žaludku kvůli několika málo větám. Tolik myšlenek, co se Vám honí hlavou. Slova vkládaná do vět mohou být strašnou zbraní.
Tak bohužel... Tady jsem se "sekla" ve výběru. Není to knížka pro mě. Mám syna v podobném věku a prostě jsem ji nedokázala dočíst. Ani nevím komu a hlavně PROČ bych takovou knížku mohla někomu doporučit. Nic mi to nedalo... Že je válka krutá víme všichni i bez takových hrůz svázaných na papíře.
Tahle kniha rozhodně není pro slabší povahy. Je brutální a krutá. Já při čtení cítila odpor, hnus, nevěřícně jsem si pořád opakovala, co to sakra čtu. Slzy v očích. Musím říct, že jelikož jsem milovnicí zvířat, knížka mi způsobila lehké trauma a nemůžu se zbavit některých obrázků, které se mi vytvořily v hlavě. Film rozhodně nechci vidět.
(SPOILER)
Další kniha na doplnění vzdělání, zhltla jsem ji za dva dny, asi abych se déle netrápila. Je to fakt hrozné čtení.
Kdyby sem tam nebyly zmínky o válce (samozřejmě konec byl výmluvný až až), tak mi přišlo, že ta krutost a brutalita si nezadala s krutostí středověku. Maně mě při čtení napadalo, zda skutečně v tom zaostalém světě na východě nebylo víc lidí normálních podle našich měřítek? Tedy hodných, laskavých, ochranitelských vůči dětem? No doporučit úplně nemůžu a film jsem neviděla a vidět nechci.
Jedno vím zcela jistě, tuto knihu už nechci nikdy znovu číst, bohužel některé obrazy do konce života z paměti nevymizí. I když ne "dle skutečných událostí", skvěle napsáno.
Velmi brutální kniha plná násilí, krutosti a zvěrstvech o malém chlapci protloukajícím se světem během 2. světové války. Věřím, že pro mnoho lidí nedočtitelné dílo, sama jsem měla chuť knihu odložit - a to mám zásadu, že dočítám všechno. Nutno uznat, že bravurně napsaná. Taková nejlepší nejhorší kniha, kterou jsem kdy četla.
Na tento film jsem šla nevědomky do kina s kamarádkami. Nikdy jsem o knižním zpracování neslyšela a nevěděla o čem příběh bude, takže jsem si tehdy koupila popcorn, který jsem si donesla domů, kde další den ležel. V kině děsný zážitek pro všechny zúčastněné, hlavně ty co se tam dostali jako já. U páté kapitoly jsem doufala, že je poslední - ehm. Po letech jsem se dostala i ke knižní verzi. Ta mě zaujala mnohem více i když je ještě o kus děsivější, díky fantazii. A že jí tady je. Kniha rozhodně není pro každého, ale k takovému příběhu se denně nedostanete.
Bylo to velice těžké čtení, hlavně v druhé polovině knížky. Kniha je vcelku plná krutosti a násilí, znásilňování. Chudák chlapec, který tomu musel přihlížet. Určitě není vhodná jako povinná školní četba, jak jsem někde četla.
Chápu, že tahle kniha má rozporuplné hodnocení. Kolem původu vzniku jsou stále spekulace, nakolik byl děj inspirovaný zážitky samotného autora. Příběhu je vytýkána přílišná brutalita, ale tady to funguje trochu jako dvousečná zbraň. Pokud chtěl Kosiński poukázat na zvěrstva, která se děla za války, podařilo se mu to. Ale zvolil velmi nešťastnou formu, která veškeré pokusy o naturalismus odsunula do pozadí a nechala prostor pro veškeré komentáře typu "autor je zvrácenej prasák a tohle je škvár", které se v hodnoceních množí.
Lidi jsou monstra. Lidi jsou schopný zvěrstev, že by jeden nevěřil. Pro běžnýho čtenáře fikcí z prostředí koncentračních táborů, kteří si myslí, že už se otrkali, bude tohle asi taky překvápko. Autor popisuje násilí věcně, přímo a bez vytáček. Problém je (a tady narážím na tu formu), že příběh jede podle šablony - malej kluk se dostává mezi cizí lidi, kteří mu ubližují. Pořád a neustále. Protože je tmavší pleti, pro ně "cikáně", ďáblův pomocník. Který jim uhrane krávy. Přivolá kletby. A podobně. Ačkoli se příběh odehrává v roce 1939 a dál, prostředí vykresluje malé, semknuté komunity, vesničky, plné omezených a pověrčivých lidí, jejichž chování odpovídá spíš středověku (novověku, ale to tak nevyzní, chápeme se, že?). Kluk se dostane do vesnice, něco se semele, klukovi nabančí a pomlátí ho a musí utéct. Tak se to opakuje. Každá taková kapitola obsahuje násilí jak na hlavní postavě, tak na okolních lidech. A stupňuje se. Nevím jak u ostatních čtenářů, ale já po chvíli úplně otupěla a brutalita se mnou již nic nedělala. Protože byla součástí příběhu stejně jako popis střechy nebo plotu. Přehršel násilí a nenávistnému jednání proti klukovi se stalo takovým neměnným, opakujícím se prvkem a téměř vůbec ho nevyvažovala nějaká dobrotivá akce, výsledný dojem je tedy takový, že na světě jsou jen zlí lidé a dobro neexistuje...Protože zlo plodí zlo, kluk se také naplňuje zlostí a přenáší to dál. Dávám tři hvězdy, protože odpad to není, ale veledílo také ne.
Fúha, tak toto bolo ťažké čítanie. Ťažké, tvrdé, silné, smutné, šokujúce a realistické. Bohužiaľ. Bolo to strašnejšie ako ten najhorší horor, lebo najhoršieho zla sa dopúšťajú ako vidíme aj v tejto knihe, Bohužiaľ ľudia. To, čo si musel vytrpieť tento chlapec, bolo neuveriteľné. Veľmi ma to zasiahlo a bude veľmi dlho trvať, kým túto knihu strávim. A budem nad ňou a jej silným posolstvom veľmi dlho premýšľať. Rád by som túto knihu odporučil, ale nemôžem povedať, že každému, to určite nie, pretože sú tam naturalisticky popísané scény mučenia, útlaku, sexuálneho násilia ako aj sexu so zvieratami a kto má citlivé srdce na zvieratká, tak varujem aj pred násilím na zvieratách. Takže odporučiť ju nemôžem každému, len otrlým čitateľom, ale posolstvo má fakt hlboké. Nad iným hodnotením ako plný počet hviezdičiek ani neuvažujem.
Nabarvené ptáče je...
No vlastně vůbec nevím jak knihu popsat...
Příběh je plný krutosti a násilí. A to až takového z kterého se vám opravdu zvedne žaludek a já měla co dělat, abych knihu neodložila.
Chápu že je tato kniha v mnoha zemích považována za kontroverzní, ale myslím si že autor tu dobu vylíčil zcela přesně. Byla to opravdu doba temna.
Velmi těžké čtení.
Kniha je opravdu krutým výčtem o židovském chlapci, který se ukrývá před válkou kdesi na východě a zažívá útrapy. Autor chtěl hodně výrazně poukázat na absurdnost a negativa války a účinně to kombinoval s dětským strachem. Určitě všechny tyto události nemohl prožít jeden chlapec, ale bohužel mají pravdivý a dohledatelný zdroj za dob války... Knihu si znovu nepřečtu a ani nevím, jestli ji doporučit.
Hodně mě ale zaujal doslov, kde autor píše, že v jeho rodné zemi je kniha hodně kritizovaná a zakázaná. Záměr autora je většinou kritiků nepochopen a autor sám píše, že kdyby věděl, co mu tato kniha způsobí (napadení, utlačování přátel a rodiny a falešné recenze), knihu by snad raději ani nenapsal a autor sám se vlastně ve výsledku cítí jako nabarvené ptáče v okolním světě. I když je to smutné, je potřeba o válce mluvit, abychom už toto znovu nezažívali! 3/5
Nedočteno boť je zcela zbytečné do sebe tlačit tak brutální zvěrstva jaké jsou v knize líčena. Absolutně nechápu potřebu vůbec taková díla tvořit... Chápu že válka je hnus a že lidé dělali-dělají zlé "věci", ale děti si dokáží najít krásu i v těch nejmenších maličkostech. Kdežto v knize je hnusné a negativní vše.... zvířata, příroda, děti atd. Mám pocit, že autor byl v minulém životě markýz de Sade.....
Byl to masakr. Chvíli jsem si nebyl jistý, jestli knížku vůbec dočtu, byla fakt drsná a možná až úchylná. Ale dočetl jsem a zážitek to byl skutečně intenzivní.
Velmi krutý příběh malého chlapce, který se snaží přežít 2. světovou válku. Neuvěřitelné, co všechno dokáže vydržet, i to, jak se k němu lidé šíleně chovají. Nejsem si jistá, zda mám odvahu si pustit filmovou verzi.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) zfilmováno americká literatura polská literatura myšlení dítěte literární mystifikace středoevropská literatura vypráví dítě
Autorovy další knížky
2019 | Nabarvené ptáče |
1995 | Byl jsem při tom |
1996 | Kroky |
2005 | Schůzka na slepo |
2010 | Kokpit |
Nabarvené ptáče je asi nejdrsnější kniha, kterou jsem kdy četla. Je to kniha o válce, o genocidě, o krutosti lidí. Film jsem neviděla, takže nemohu srovnávat. Myslím, že přečtení knihy mi bohatě stačí.
Opravdu je zde vykresleno utrpení dítěte ve válce tak, že pro mě bylo místy těžké číst dál. Opuštění, boj o holý život. Je zde popsáno, jak krutost druhých zlomí nejen fyzickou stránku člověka, ale také jeho ducha a charakter. Autor vše podává bez jakýchkoliv servítek.
Upřímně nevím, komu bych tuto knihu doporučila. Pokud se vám ale přeci jen dostane do ruky, připravte se na hodně drsný zážitek.