Pomaľované vtáča přehled

Pomaľované vtáča
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413602/bmid_pomalovane-vtaca-S3b-413602.jpg 4 1508 1508

V jeseni roku 1939 rodičia v nemenovanej krajine v stredovýchodnej Európe pošlú svojho šesťročného syna na vidiek, aby ho uchránili pred hrôzami vojny. Ďaleko od civilizácie sa nevinné chlapča postupne stretáva s nepochopiteľnou zaostalosťou, poverčivosťou, zlobou, najobludnejšími formami násilia a prejavmi sexuálnych úchyliek. Nevinný naivný chlapec uvažuje, kde sa berie násilie, načo je dobré a ako sa mu vyhnúť. Odpovede a ochranu nachádza postupne v primitívnych kultoch, u Boha, Diabla, v nacizme aj komunizme, až napokon stratí nielen všetky ideály, ale aj nevinnosť. K tomu všetkému ho ženie najsilnejšia ľudská túžba – prežiť. Na pozadí mimoriadne naturalistického diela (nedávajte ho čítať deťom) sa odohráva silný príbeh o vplyve ľudských pudov, nenávisti, zlobe, hlúposti a túžby po pomste. Jeden z najkontroverznejších románov dvadsiateho storočia, preložený do vyše tridsiatky jazykov, sa takmer po polstoročí od prvého vydania dočkal aj slovenského prekladu. Čitateľ sa môže presvedčiť, že jeho odkaz je napriek drsnej forme predovšetkým humanistický.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

The Painted Bird, 1965

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pomaľované vtáča. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (423)

Vivienca
23.08.2024 2 z 5

Tak bohužel... Tady jsem se "sekla" ve výběru. Není to knížka pro mě. Mám syna v podobném věku a prostě jsem ji nedokázala dočíst. Ani nevím komu a hlavně PROČ bych takovou knížku mohla někomu doporučit. Nic mi to nedalo... Že je válka krutá víme všichni i bez takových hrůz svázaných na papíře.

Lucie85
01.08.2024 2 z 5

Tahle kniha rozhodně není pro slabší povahy. Je brutální a krutá. Já při čtení cítila odpor, hnus, nevěřícně jsem si pořád opakovala, co to sakra čtu. Slzy v očích. Musím říct, že jelikož jsem milovnicí zvířat, knížka mi způsobila lehké trauma a nemůžu se zbavit některých obrázků, které se mi vytvořily v hlavě. Film rozhodně nechci vidět.

Rozari
23.07.2024 4 z 5

(SPOILER) Další kniha na doplnění vzdělání, zhltla jsem ji za dva dny, asi abych se déle netrápila. Je to fakt hrozné čtení.
Kdyby sem tam nebyly zmínky o válce (samozřejmě konec byl výmluvný až až), tak mi přišlo, že ta krutost a brutalita si nezadala s krutostí středověku. Maně mě při čtení napadalo, zda skutečně v tom zaostalém světě na východě nebylo víc lidí normálních podle našich měřítek? Tedy hodných, laskavých, ochranitelských vůči dětem? No doporučit úplně nemůžu a film jsem neviděla a vidět nechci.

50 nejčtenějších knih minulého roku (2019)

27.02.2020

10 nejprodávanějších eknih (říjen)

05.11.2019

10 právě čtených knih podle uživatelů (říjen)

15.10.2019

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Kniha Pomaľované vtáča v seznamech

v Právě čtených32x