Pomsta geografie: Co mapy vyprávějí o příštích konfliktech a boji proti osudu
Robert D. Kaplan
V této provokativní knize nabízí Robert D. Kaplan, autor několika bestsellerů ve Spojených státech amerických, nový pohled na globální změny a snaží se najít odpověď na otázku, čemu jednotlivé kontinenty a státy budou muset v budoucích letech čelit. Kaplan navazuje na poznatky, objevy a teorie významných geografů a geopolitických myslitelů z nedávné i vzdálené minulosti a vrací se k ústředním momentům historie. Zároveň se ale zamýšlí nad tím, jakým směrem bude dnešní globální vývoj pokračovat. Autor sleduje historii nepokojných oblastí ve světě a všímá si, jakou roli v těchto krajinách hraje podnebí, topografie či vztahy se sousedními státy. Popisuje například, že nelítostné podnebí ruské stepi a omezená vegetace vychovaly tvrdé obyvatele odhodlané bojovat do posledního muže. S tím ale nepočítali nacisté, kteří geopolitiku překrucovali, když se domnívali, že by území ovládaná Britským impériem a Sovětským svazem mohla být pohlcena větším Německem. Autor své poznatky následně aplikuje na současnou Evropu, Rusko, Čínu, Indický subkontinent, Turecko, Írán a arabský Střední východ. Nabízí celistvý pohled na budoucí konflikty v celé Eurasii. Budoucnost je vnímána v kontextu klimatu, území a dalších daností: například čínské zemědělství je schopné uživit pouze 23 % svého obyvatelstva, protože má k dispozici pouze 7 % orné půdy. Čína proto hledá zdroje energie, minerálů a kovů u krutých režimů, jako je Barma, Írán či Zimbabwe, čímž se staví do morálního konfliktu se Spojenými státy. Afghánistán se svou propustnou hranicí bude představovat hlavní trasu invazí směřujících do Indie, ale i záložní základnu Pákistánu, pro který je Indie hlavní nepřítel. Írán bude i nadále využívat výhodu, že je jedinou zemí, která má přístup ke zdrojům energie z Perského zálivu i Kaspického moře. Navíc Kaplan předpokládá, že Spojené státy budou litovat toho, že se angažovaly ve vzdáleném Iráku a Afghánistánu, namísto aby se zabývaly svým přímým sousedem Mexikem, který se řítí do zkázy v důsledku vraždění drogových kartelů.... celý text
Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2023 , BourdonOriginální název:
The Revenge of Geography: What the Map Tells Us About Coming Conflicts and the Battle Against Fate, 2012
více info...
Přidat komentář
Velmi hutné čtení - a třebaže to naznačuje provokativní název - autor zas takovým deterministou, jak by se mohlo zdát, není. Připomíná spoustu osob a jejich konkrétních činů, které otáčely kolem dějin více, než domnělý osud přiřčený jejích geografickými podmínkami. A přesně o tom budete v této knize číst: o dějinách velkých říší a jak byly ovlivňovány podnebím, reliéfem a lidmi…
Za sebe považuji za nejlepší první část, která je skvělou a současnou reflexí anglosaské a německé geopolitiky a poslední, která se dívá na budoucnost USA a krásně doplňuje postřehy pánů Huntingtona, Brzezinskiho a Kissingera.
„Pro budoucnost Turecka měla (náhlá smrt prezidenta a premiéra Özala) dalekosáhlé důsledky, což je další příklad toho, jak životy a úmrtí jednotlivců ovlivňují osud geopolitiky stejně jako geografie, která si ale zachovává svou nadřazenost zejména proto, že je nadčasová.“
„Římská říše prosperovala, rozšiřovala se a dobrovolná romanizace barbarských kmenů alespoň na nějakou dobu ‚odstranila poslední zbytky nativistického nepřátelství.‘ Samotná romanizace impéria časem vytvořila jednotu mezi různými kmeny, která jim umožnila spojit se pro společnou věc proti Římu, protože teď se staly součástí kultury, která ale nebyla jejich vlastní. Zamyslete se nad tím, jak globalizace, která v jistém smyslu představuje amerikanizaci světa, současně slouží jako prostředek pro boj s americkou hegemonií.“
Kniha obsahově určitě vynikající. Je ale tak hutná, že se mi nečetla lehce a informací bylo tolik, že si nejsem jistá, kolik mi z nich v hlavě zůstane. Marshallovo V zajetí geografie - deset map bylo o hodně jednodušší a přehlednější.
Co se mi líbilo, je, že Kaplan (na rozdíl od Marshalla) zdůrazňuje, že geografie je jen jedním z determinujících faktorů, že taky existují nějaké hodnoty a vize jednotlivých států a společností, a ty je třeba brát v potaz.
Prehľadná kniha o geopolitike- čiže ako mapy a geografia predurčujú a formujú politiku jednotlivých štátov.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2015 | Pomsta geografie: Co mapy vyprávějí o příštích konfliktech a boji proti osudu |
2017 | Přes Skalisté hory |
2003 | Přicházející anarchie |
Jak praví známý bonmot, předpovídání je obtížné, zejména pak předpovídání budoucnosti. Je-li předpověď správná, ukáže ovšem teprve čas. Autor této knihy se ve svých předpovědích pouští do daleké budoucnosti, nicméně se zmiňuje i o vývoji ve dvacátých letech tohoto století (anglická verze vyšla v r. 2012). V tomto případě se zrovna nestrefil - jak pak máme věřit jeho odhadu, že vůdčí evropskou zemí se v budoucnu stane Polsko a na americkém kontinentu Mexiko? Základním východiskem jeho úvah je opakovaná teze o perspektivě zemí, jež mají přístup k moři, což není zrovna objevná myšlenka. V knize se úplně pomíjejí environmentální a klimatické vlivy, které podle některých studií zásadně ovlivní hospodářský, kulturní a demografický vývoj řady zemí. A samozřejmě už z principu věci nelze postihnout fatální diskontinuity vývoje, které znehodnotí jakoukoliv predikci. V knize je řada sporných míst, které vyvolávají diskuze v řadách politologů a politických geografů, pro běžného čtenáře však nepříliš zajímavé. Rozhodně bych dala přednost knize Tima Marshalla V zajejí geografie.