Poručík Hornblower
Cecil Louis Troughton Smith
Hornblower série
< 2. díl >
Hornblowerovská sága popisuje v 11 dílech na osudu námořního důstojníka Horatia Hornblowera celou nelsonovskou éru Královského námořnictva Velké Británie. V tomto druhém dílu se Hornblower ocitá na palubě řadové lodi H.M.S. Renown pod velením krutého kapitána. Když stihomamem stižený kapitán utrpí úraz, velení převezme první poručík Buckland. Důstojnický sbor lodě čekají od této chvíle nelehké časy. Nikdo neprochází tvrdou zkouškou lépe, než nejmladší z poručíků – Horatio Hornblower. Ať již při obsazení nepřátelské pevnosti, při potlačení vzpoury válečných zajatců, či tváří v tvář nemilosrdné oficiální vyšetřovací komisi, Hornblower pokaždé vyniká odvahou a vynalézavostí. Nicméně pro jednou válka opět končí a přebyteční důstojníci se ocitají „na suchu“, na polovičním platu. Projeví Hornblower i v této situaci svůj důvtip? Další díly popisující strhující dobrodružství kapitána Hornblowera se připravují.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2022 , YachtingOriginální název:
Lieutenant Hornblower, 1952
více info...
Přidat komentář
Tak nějak se stalo, že to nečtu ani v chronologii, jak to autor psal, ani v chronologii děje. Nicméně nevadí, je to nádherná literatura. Tedy místy poněkud barvotisková - myslím tím jednoznačnou kladnost Hornblowera, i když je často sžírán kdejakými pochybnostmi.
Těžko říci, jak to autor myslel, ale místy mi přijde autorův důraz na služební postupy a hierarchii až přílišný, někdy to působí možná až parodicky.
Autorovo obeznámení se a důraz na námořnické řemeslo, ovládání lodi apod je neskutečný (ehm, sám jsem na takové lodi plul, vím, že je to naprosto přesné).
Četl jsem nové vydání (2022) v překladu Leonida Křížka (přeložil i některé knihy Patricka O'Briana - Jack Aubrey a Maturin - s podobnou tematikou) a je potřeba říct, že to je velmi dobrá práce a pan LK je skutečný mistr - měl tu práci o to těžší, že jsme národ bez moře a nemáme vžitou terminologii popisující kdeco na plnoplachetníku z napoleonských válek.
(SPOILER)
Další osudy Horatia Hornblowera, nás zavedou na loď H.M.S Renown, které velí šílený kapitán Sawyer. V té době byl kapitán lodi neomezeným pánem, a jakýkoliv nesouhlas s ním se mohl považovat za vzpouru, kde se mohlo trestat i smrtí, proto si asi umíme představit jaké bylo sloužit pod někým takovým, naštěstí vyšší moc a nebo možná někdo konkrétní kapitána odstranil a posádka si mohla oddechnout.
V druhé části posádka H.M.S Renown dobyla Španělskou pevnost na ostrově Hispaniola, na jehož západní části, v dnešním Haiti zrovna zuřilo povstání černých otroků proti svým Francouzským pánům, i když už je to více než 200. let co se osvobodily, tak tam násilí probíhá stále, zrovna jsem četl že jenom mezi 8. až 12. červencem bylo ve válce místních gangů zabito přes 230. lidí.
V další části bylo vyhlášeno příměří mezi Francií a Británií a Horatiovi nebylo potvrzeno dočasné povýšení, naštěstí pro něj Napoleon mír rychle porušil, Horatio Hornblower byl z poručíka povýšen na komandéra, a čtenáři si musí počkat na další díl.
Sledování Hornblowera pohledem staršího poručíka umožnilo autorovi čtenářům více přiblížit povahu a strategie Hornblowera. Navíc není čtenář stále jen s Hornblowerem, takže se můžeme jen domnívat, kdo může za kapitánův pád.
Platí to stejné, jako o předchozím díle: je to Hornblower, takže bez diskuzí pět hvězd. Ale tento díl se vymyká ostatním, možná je to dáno i tím, že ho Forester psal jako jeden z posledních. Zatímco Kadet Hornblower je takový povídkový a čistě dobrodružný, tady se řeší i psychologické drama. Lodi vládne šílený kapitán a šikanovaní důstojnicí a kadeti nemají moc prostředků, jak to legálně řešit. V seriálu byla tato linka více zdůrazněna, v knize velmi brzy končí a následuje klasické dobrodružství, ve kterém má ale Hornblower jako nejníže postavený poručík spíše roli našeptávače. V jasné hierarchii velení musí nejdříve výše postaveným vsugerovat tu správnou myšlenku. Svým způsobem působí jako Machiavelli, který zpovzdálí řídí vše zásadní na lodi. A ještě jedna nezvyklá věc. Hornblower je vždy hrdina bez bázně a hany. Sice vnitřními pochybami zmítaný, ale nakonec vždy dokonalý. Ale v tomto díle na něm ulpívá podezření, že nějakým způsobem stál za koncem šíleného kapitána. Podezření, které není potvrzeno, ale ani vyvráceno.
Mé srdce jásá...konečně opět další díl z Hornblowerovské ságy. I když je to skvělé čtení, filmy mám tak nakoukané, že se mi občas zdají lepší a takové lidštější by se dalo i říci. Každopádně držím palce ať nakladatelství vydá všechny díly...těším se jak malý kluk...4*
Příběh je výborný, ale ten překlad ze slovenštiny...Radek Uchytil... je více než křečovitý.
Nebylo to špatné, hodně to připomíná Cornwella, od kterého jsem přečetl již několik knih.
Zařadila jsem do chci přečíst. Knihu, podle které byla natočena filmová série, na níž vyloženě ujíždím (dost pravděpodobně můj nejoblíbenější film vůbec i když o první příčku soupeří s adaptací Quo vadis (1951), bych totiž přečtenou mít měla. Je otázka, zda půjde sehnat. Snad se povede sehnat aspoň některou z nich. Většinou prve přečtu knihu a pak nadávám u filmu, tak tady to asi bude obráceně... :-)
Autorovy další knížky
2004 | Řadová loď |
1993 | Africká královna |
1947 | Šťastný návrat |
1972 | Poručík Hornblower |
1972 | Kapitán Hornblower |
Na této knize mě hlavně zajímalo vyobrazení kapitána Sawyera. Jeho postavu považuji ze seriálu na nejzajímavější. Přišlo mi to, že jí v seriálu rozvedli trošku lépe.