Poslední bitva
C. S. Lewis (p)
Letopisy Narnie série
< 7. díl
Dějiny Narnie se nachylují ke konci. Mnoho věcí se změnilo od té doby, kdy Narnii vládli Petr, Zuzana, Edmund a Lucie. Mnoho dobrého se obrátilo ve špatné a Aslan se po dlouhé roky neukázal. Moci v Narnii se ujímají nepřátelé a spolu s nimi do země přichází i nové zlo a temné nebezpečí. V tomto dílu se v Narnii sejdou všichni hrdinové předchozích dílů, aby společně vybojovali poslední bitvu proti zlu. Na samém konci se shledávají s Aslanem a stávají se svědky zániku Narnie a jejího času…... celý text
Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: 1999 , Návrat domůOriginální název:
The Last Battle, 1956
více info...
Přidat komentář
Tohle byl nejvíc epický díl celý své série. Za celou sérii se mi zde vystřídalo nespočet pocitů a strachů o postavy. Upřímně? Nikdy jsem nevěděla, že Narnie končí takto. Doteď jsem smutná z toho, protože jsem to opravdu nečekala.
To, co se stalo na konci mi vyrazilo dech. Nečekala jsem, že to takhle skončí se smutným i veselým koncem. Trvalo mi nějakou chvíli, než jsem se s tím srovnala. Na druhou stranu je to krásné zakončení celé série, kterou miluji.
Tenhle díl ve mně vyvolal asi nejvíce pocitů, a to hlavně negativních. Byla jsem hned ze začátku naštvaná, že jsem to nechtěla číst, ale pak jsem se k tomu vrátila. Jsem vzorný Narnian, takže slzička ukápla, co si budeme.
Autor si opravdu dal záležet na atmosféře. Dokázal i čtenáře překvapit, že na to zíral s otevřenou pusou. Popravdě tady jsem absolutně nic nepředvídala.
Jen je tady nejvíce cítit náboženská víra, kterou autor tady prosadil ze všech dílů nejvíce.
Podruhé jsem dočetla poslední díl Letopisů Narnie. Stejně jako kdysi jsem se při čtení nemohla zbavit pocitu naštvání nad tím, jak mohou být všichni takové ovce a věřit tomu, co „jedna paní povídala”, bez toho, aby si ověřili všechny informace. A pak jsem si vzpomněla, v jakém dnes žijeme světě.
Letopisy Narnie jsou plné různých podobenství a narážek na náboženství, v tomto posledním díle je to úplně nejvýraznější. Z náboženského hlediska byl asi závěr opravdu velkolepý, pro mě byl ale trošku zklamáním. I přesto ale Narnii nikdy nepřestanu milovat.
Člověk by čekal jakési vyvrcholení série, které se pro mě moc nedostavilo. V tomto díle jsem nejvíc cítila náboženský vliv, který chtěl autor asi předat a tak mě poslední třetina knihy o juchání o tom, co se všem stalo úplně nenadchla.
Narnie je krásné místo a fakt mě mrzí její konec a celkově nerozpracovanost postavy Taše, která mohla nabídnout víc, než jen „ukažme si na zlouna“. O to víc jsem vděčná aspoň za Opičáka a úplně nejvíc mě vlastně bavili trpaslící, kteří šli sami za sebe a díky tomu trošku rozhýbali jinak dost jednotvárný děj k zajímavosti.
Opět jsem knihu poslouchala v audioverzi od pana Táborského a nebýt jeho práce s intonací, rozhodně bych se s knihou mořila dýl, protože pro mě nebyl příběh ničím moc výjimečný a ani ta dětská jednoduchost to nezachraňovala.
Falešný prorok, krize víry, apokalypsa a posmrtný život. Takhle stručně bych mohl popsat Poslední bitvu, patrně nejsilnější díl z Letopisů Narnie. Lewis zde opět hravě využívá křesťanských motivů, kdy opět využívá těch arabských jakožto nepřátelských a stejně jako Aslan zpodobňuje Krista, dostáváme zvířecí verzi falešného boha/Allaha/Satana, kterým je Taš, sup se čtyřma rukama. Záporák v podobě opičáka byl skvělý a děj knihy byl poměrně hutný, kdy je opět škoda, že se autor nerozhodl pro třeba i dvojnásobný rozsah.
Matně si vzpomínám, že mi v dětství knížky o Narnii někdo předčítal. Filmy mě nijak nezaujaly, takže mě celkem minuly. Dnes už jsem asi dost stará na to, abych začala pohádky číst znova... a tak jsem se do světa Narnie konečně odvážila vypravit sama...
Knížky jsem četla chronologicky, podle roků vydaní. Co se mi líbí je fakt, že pokud chceme, najdeme ve všech knihách přesah náboženský či filozofický. Pokud nechceme, ať jsou pouze příběhem dětí v kouzelné zemi.
Závěrečný díl série je opravdu velkolepý. Radostný i smutný zároveň. Plný velké odvahy i beznaděje. Velmi poučný. Tady už se opravdu nejedná "jen" o pohádku, ale více o filozofické dílo. Autor pracuje s myšlenkami Platóna, s představou ráje, posledního soudu. Setkáváme se všemi důležitými postavami ze všech předchozích dílů ( s výjimkou Zuzany, což mě velmi mrzelo). A i když je to konec ..."teprve teď začínali první kapitolu velkého příběhu, který na zemi nikdo nečetl, který trvá věčně a v němž každá kapitola je lepší než ta předchozí."
Opis "neba" na 2 kapitoly? C, S. Lewis sa k náboženskému podtextu Narnie v poslednej knihe prihlásil tak dôrazne, až to zatlačilo dej do úzadia a zo zaujímavej ságy vzišiel nudný záver, plný opisov.
Poslední bitva, jako poslední knihou série Narnie, mě velmi překvapila. Byla jsem zklamaná ukončením příběhu.
Další návrat po letech a musím říct, že tady to bylo malinko zklamání. Oproti předchozím dobrodružstvím v Narnii byl děj trochu táhlý a poměrně dost se točil v kruhu. Zde je hodně vidět jak mě ovlivnil odlišný věk při prvním čtení knihy. V tomto díle je hodně znát náboženský vliv, který autor do celé série zakomponoval a i když se svým způsobem jedná o poučné zakončení. Kdy ti co zůstali věrní budou za svou víru odměněni tak mi svým způsobem přišel takový konec poměrně ... No vlastně ani nevím jak to popsat.
Velkolepé zakončení celé série. Tento příběh pojednává o ztrátě víry v nejistých dobách a pokušení lidí přiklánět se k falešným prorokům. Jako malý jsem příliš nerozuměl, proč Narnie vlastně zanikla. Příběh totiž začíná zdánlivě nevinnou událostí, kdy vychytralý opičák předvádí ostatním zvířatům falešného Aslana. Autor nám tu ukazuje, že z nepatrných událostí mohu vzniknout velké problémy. Právě v těžkých časech bychom se měli snažit stát vzpřímeně, jakkoliv se nám to může zdát obtížné. Závěr knihy je smutný a radostný zároveň. Stará Narine zanikla a hlavní hrdinové zakončili svoji pozemskou pouť. Nicméně teprve v tento moment začíná to pravé a skutečné dobrodružství, na jehož počátku stojí smrt.
Nějak nás při čtení tohoto posledního dílu Letopisů Narnie stále napadala kniha Bratři lví srdce a opravdu v podobném duchu i skončila.
Velkolepé zakončení této bravurní fantasy ságy, které od začátku do konce přináší skvělý čtenářský zážitek s mistrným vyvrcholením. Mohu jen vřele doporučit.
Přiznám se, že když jsem tuhle sérii začala týden - dva týdny zpátky začala poslouchat, nemyslela bych si, že mi vlastně bude líto, až budu na konci. Nějak mi ten svět i postavy přirostly k srdci. A to jsem přitom při prvních dvou knihách, co jsem poslouchala, cítila určité rozpaky. Nakonec jsem moc ráda, že jsem vytrvala. Protože ta magie, s níž se tu člověk setkává, je vlastně dost příjemná a ty postavy, bojující za dobro a ve víře v něco "víc", jsem si vlastně oblíbila. Boj nejen se zlem, ale se sebou samým, aby se člověk sám vnitřně posouval a učil se být lepším člověkem, věrným a statečným přítelem, to mi přišlo jako hezké poselství, které si čtenář z celé té série může odnést.
Tento závěrečný díl v sobě ukrývá jistou melancholii, bolest a smutek, ale také nemalé zrnko naděje. Ten konec byl právě takový - smutný, ale přitom v sobě nesl něco vlastně hezkého. Sladkobolného. Přemýšlím, kolik dětských knih v sobě obsahuje taková témata, s nimiž se dětský čtenář musí umět srovnat. Nechci tu psát spoilery, ale prostě ten konec??? Kdo jste četl, asi víte, o čem píšu.
Každopádně jako vyvrcholení téhle série mi to přišlo povedené a pro mne nečekané. Také o to víc oceňuji, jak moc dobře tu autor nakonec dokázal spojit všechny díly a postavy. Vymyšlené to bylo zajímavě.
Opět vyposlechnuté jako audiokniha v podání M. Táborského, za kterého tímto děkuji, že se zhostil role vypravěče.
(SPOILER)
Z tohohle dílu jsem měla při čtení trochu depresivní pocit. Líbil se mi návrat postav z minulých knih, ale celkové zakončení se mi už moc nelíbilo. Zánik Narnie byl zajímavý, ale to rozuzlení, že to vlastně nebyla pravá Narnie a že jsou všichni mrtví a mají se z toho ještě radovat, bylo zvláštní.
Ještě bych chtěla poznamenat, že celé Letopisy Narnie mají na mě moc náboženskou tématiku, ale dalo se to překousnout.
Jinak chudák Zuzka. Celá rodina ji umřela při vlakovém neštěstí a ona zůstala úplně sama a vůbec nikdo si na ni nevzpomněl.
Jednoznacne nejhorsi dil cele serie, ktery me, navic, jako obrovskeho antiteistu opravdu znechutil cele Lewisovo dilo...
Za mne velké zklamání. Vyvrcholení serie je jako samostatná kniha nečitelná; jako poslední kniha serie je dost zmatená. Bohužel jediný pohled, z kterého má tahle kniha smysl, je křesťanská Lewisova alegorie. To je méně než jsem od velkého autora čekal.
Tak Narnie skončila. Díl vypadal slibně, ale ten konec mě překvapil, čekala jsem asi jiné vyvrcholení.
Kdo čekal epický souboj a monumentální ukončení celé série, musel být trochu zklamán. Celá tato série měla skončit již dávno, ale...
Štítky knihy
křesťanství magie islám fantasy pro děti dobrodružství rozhlasové zpracování fantasy mluvící zvířata
Autorovy další knížky
1991 | Lev, čarodějnice a skříň |
2008 | Rady zkušeného ďábla |
1993 | Čarodějův synovec |
1992 | Princ Kaspian |
1993 | Poslední bitva |
Jak v předchozích dílech bylo znát, že jsou méně a méně pohádkovější, tak v posledním díle je to vidět nejvíce. Styl vyprávění zůstal zachován, ale příběh jasně vymezuje hranice dobra a zla. To vše ve spojení s náboženskou tématikou. Ale v tomto podání má spíše morální charakter jako v celé sérii. Jednoduše řečeno, každý je strůjcem svého osudu. Aslan je (jako v posledních dílech) spíše pomocná ruka. Než akční prvek jako v prvních dílech. Také je to nejtemnější díl série. Přesto je to zdařilé zakončení celého příběhu v duchu ve, kterém byla celá série.