Posledný list od milenca

Posledný list od milenca
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476148/bmid_posledny-list-od-milenca-ubR-476148.png 4 2880 2880

Novinárka Ellie hľadá v novinovom archíve zaujímavý príbeh, no ani sama celkom neverí, že by mohla nájsť niečo skutočne zaujímavé. Podarí sa jej však objaviť list z roku 1960 od neznámeho muža, ktorý v ňom žiada svoju partnerku, aby opustila manžela. Ellie tento ľúbostný príbeh z minulosti fascinuje. Napriek tomu, alebo možno práve preto, lebo sama má pomer so ženatým mužom. Vrátime sa teda do roku 1960 a dozvieme sa, že Jennifer Stirlingová leží v nemocnici po vážnej autonehode. Nespomína si na nič – ani na manžela, ani na priateľky, ani na to, aká bola kedysi ona sama. Ale keď sa z nemocnice vráti domov, nájde utajený list a pomaly si začína spomínať na milenca, kvôli ktorému bola ochotná riskovať úplne všetko. Príbehy Ellie a Jennifer, plné vášne, nevery a straty, sa navzájom prepletajú a sú popretkávané „poslednými listami“ zo skutočného života.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

The Last Letter from Your Lover, 2008

veronika_m
20.11.2016 5 z 5

Díky žánru dávám 5*. Kniha se velmi dobře četla, neobsahuje hloupé dialogy, prostě velmi odpočinková Amos záležitost.

Leome
11.11.2016 4 z 5

Romány pro ženy běžně nejsou mým šálkem čaje, ale tahle kniha mě skutečně zaujala. Předpokládala jsem, že se dočkám nějaké přaslazené romantiky se 100% happy endem nebo naopak strašně smutným koncem. kde všichni zemřou, ale kniha mě příjemně překvapila. Žádná super-slaďárna, ale poměrně realistický a dobře napsaný román 60. letech se zajímavým dějem i rozuzlením. Právě samotný konec mě rozhodně překvapil, protože autorka se vyhnula všem klasickým klišé situacím, kterých jsou jiné romány plné. Doporučuji všem.

lucie5503
10.11.2016 4 z 5

Druhá kniha od Jojo, jako první jsem četla samozřejmě Než jsem tě poznala. Díky tomu bylo očekávání obrovské. Na tu prostě nic nemá, ale i Poslední dopis byl úžasný! Pět hvězdiček nedám jen kvůli drobnému detailu v příběhu, který me ale nadzvedl (udělal z Jenny na chvíli naivku, dle mého) a tak jednu hvězdu ubrat musím:)) jinak perfektní příběh, vlastně dva. Jojo nezklamala a už se těším na další knihy od ní.

Romcha
07.11.2016 5 z 5

Výborná knížka. Otevřeně přiznávám, že asi nedělám zcela objektivní hodnocení, neboť jsem ovlivněn dvěma faktory. A to sice aktuální situací a také, že jsem pravděpodobně potřeboval oddych od žánrů, které jinak preferuji více.

Objektivně já právě jako zastánce jiných žánrů je kniha velmi čtivá má kontinuální děj a líbilo se mi velmi prolínání děje s historií uváděné paralelně k aktuálnímu dění, situaci a moderní době. Takto by romantická novela měla vypadat, protože v knize absolutně nic nechybí a naopak nepřebývá nic navíc a autorka si s korekcí musela dát určitě nesmírnou práci - to je fakt, který oceňuji velmi.

Mě jako bývalého studenta filmové školy tento námět oslovil velmi a popravdě se divím, že se ho ještě nikdo nechytl. Osobně bych poprosil autorku o možnost zfilmování ihned. Je to jeden z nesmírných romantických dějů na pozadí Anglie 60. let, kdy romantiky není příliš ani málo. Navíc v ní autorka velmi pěkně rozvíjí úvahu jak může moderní doba kazit kouzlo a pouta pravé lásky, ale co má na druhou stranu přináší a je to tak dobře?

Na závěr bych pouze podotkl k předchozím komentářům, že se děj neodehrává ve dvou časových liniích. Je to chápáno jako fabulace - tedy děj, který se odehrává nyní v moderní době a v retrospektivě - tedy odborně ve flashbacích se vracíme do minulosti, abychom pochopili sled událostí. To jsou právě nejlépe předlohy pro film. Zfilmování by vypadlo například tak, že se zasníte, nebo se mlží obraz, či střih do minulosti.

mariva
05.11.2016 4 z 5

Kniha mě zpočátku zaujala, ale pak se spoustu stránek děj vlekl a nebyl už tak zajímavý. Teprve asi po polovině knížky se to obrátilo a opět už to bylo vzrušující čtení. Námět byl skvělý, jen v ději odehrávajícím se v historii se hůř četl a hůř se v něm rozlišovalo střídání času. Nebýt toho, knihu bych opět hodnotila hodně vysoko jako většinu knih této autorky.

genikuxik
04.11.2016 5 z 5

Naprosto neuvěřitelný příběh, obdivuji paní spisovatelku, že vymyslela něco tak propleteného a zároveň se do toho nezamotala...občas mi dělalo potíž se zorientovat, hlavně na začátku...kniha je velice čtivá, napínavá a s happyendem

prochajda
04.11.2016 5 z 5

Naprosto úžasná kniha, neuvěřitelný příběh o veliké lásce, které hvězdy nepřály. Skvěle se četlo, vůbec mi nevadilo skákání v době, dalo se dobře zorientovat. Napínavé až do konce, škoda jen těch promarněných let. Určitě by bylo skvělé tento příběh i zfilmovat.

Ajvet
03.11.2016 2 z 5

Uff, už jsem myslela, že to snad nedočtu. Na tuto knihu jsem se těšila, ale bohužel zklamání. Zbytečných 40 let.

SmisekIvuska
02.11.2016 4 z 5

Trošku jsem se občas ztrácela v tom, kdy se to stalo, ale jinka super oddechové počtení :-)

Barbarousus
02.11.2016 3 z 5

Pro mě zatím nejslabší co jsem od této autorky četla. Příběh jako takový hezký, ale místy mi přišlo, že se příběh až zbytečně vleče. :)

Devorah
31.10.2016 5 z 5

Kniha se odehrává ve dvou časových rovinách, v současnosti a v roce 1960. I přesto se čte velmi dobře a děj rychle ubíhá. I přestože je plná klišé, postavy působí velmi věrohodně a skutečně. Tato kniha si nevzala za téma tak velké sousto jako „Než jsem tě poznala“, je vlastně „jen“ o lásce. Ale o lásce, které nebylo dopřáno, které bylo vystaveno příliš mnoho překážek. O lásce plné omylů a bolesti. Je to dojemný příběh, který chytne za srdce.

Lucka385
24.10.2016 5 z 5

Kniha se mi velice líbila. Příběh v minulosti mě zaujal více, než prolínající se současnost, ale celek skvělý. Jen mě mrzí, že se nesetkali dříve.......

MorbidCuriosity
23.10.2016 4 z 5

Moc pekny pribeh, ale ve vysledku mi to prislo jako knizni verze filmu Dopisy pro Julii. Coz neni spatny film ani pribeh a prave proto si myslim, ze to mohlo byt napsane i lepe. Kazdopadne i tak se to peone cetlo a fandila jsem od zacatku az do konce. :)

Irsaf
22.10.2016 5 z 5

Nádherný příběh. A jak málo vždy stačilo ...

AdaVinculin
22.10.2016 5 z 5

Prijemne cteni, strasne me mrzi, ze jim trvalo 40 let, nez se sesli a pri tom stacilo tak malo :)

Chytuš
22.10.2016 4 z 5

Knížka je rozhodně hodně čtivá, bohužel naplno mě dostala až její třetí část. Asi už bylo té romantiky nebo příliš dokonalé Jenny v prvních dvou částech na mě moc... Sice i v třetí části by se našly nějaké nelogičnosti, ale odpouštím za cenu toho krásného a dojemného konce ("Na zlomené srdce nemají monopol jen mladí"). Láska je prostě krásná v každém věku, když jsou na ni ovšem dva, neníliž pravda, Ellie?

Miriam5
20.10.2016 3 z 5

Oddechová, romantická, čtivá. Hlavní hrdinka mě trochu štvala, tím jak je dokonalá. Mám raději reálné postavy

orson
18.10.2016 4 z 5

Fajn oddechovka, sice tam bylo několik nelogičností a hodně velkých náhod, ale jako proč ne. Napsané je to skvěle a potěšilo mě, jak to všechno dopadlo. A problémy s časem, jak o tom píšou ostatní? No je fakt, že když se příběh vrátil do přítomnosti, tak jsem si musel znovu přečíst začátek, abych se zorientoval, ale to bych bral spíše jako plus.

Mikako
13.10.2016 5 z 5

Další krásná kniha od Jojo :-)
Mně se moc líbilo střídání přítomnosti s minulostí, proto se mi i více líbila část z let 1960 až...
S rozpoznáním doby jsem neměla problém, dobře se mi orientovalo a kniha mě naprosto vtáhla do děje :-)

katerina2660
26.09.2016 4 z 5

Jako joooo, líbila se mi. Ale až skoro do půlky jsem se prostě pořád ztrácela v čase... přítomnost? minulost? a když jsem se chytla, tak zase změna.... Nicméně kniha je moc hezky psaná, čtivá, a posledních asi 150 stránek jsem se nemohla vůbec odpoutat.
Ale Než jsem tě poznala se mi líbilo víc.
Teď se pustím do Stříbrné zátoky.....