Povaha změny
Miroslav Bárta , Martin Kovář , Otakar Foltýn
Tento sborník zprostředkovává pohled mnoha různých odborníků (např. Václava Cílka, Petra Pokorného, Jiřího Padevěta, Luboše Kropáčka, Dany Drábové, armádních specialistů Jiřího Balouna a Karla Řehka ad.) na vybrané problémy dneška. Jednotlivé texty jsou věnovány klimatické změně, bezpečnostní situaci, nastupující vlně mezikontinentálních migrací, dlouhodobým krizovým faktorům ve vývoji společností a mnohým dalším tématům. Jejich smyslem není šířit neklid, ale naopak upozornit na mnohé souvislosti a důležitost těchto procesů, kterým při řešení každodenních problémů společnosti nevěnujeme dostatečnou pozornost. Protože pouze pokud těmto jevům včas porozumíme, můžeme je začít úspěšně řešit. A to je hlavní cíl této publikace, která volně navazuje na bestsellery týkající se této problematiky reprezentované na českém trhu právě osobami editorů Miroslava Bárty a Martina Kováře.... celý text
Přidat komentář
Z té triády knih "o kolapsech" mi tahle přišla nejvyrovnanější a asi i nejlepší. Zvlášť zajímavé byly příspěvky o armádě a hybridních formách války a závěrečná stať od Petra Pernici o úpadku vzdělanosti. Krátká citace: "Vědec se stává dělníkem, univerzity se proměňují na podniky. ... Pojem univerzity je zcela vytunelován." Jsou to silná slova, ale v lecčems pravdivá, bohužel. - Doporučuji.
Na rozdíl od knihy Kolaps a regenerace stejného autorského/editorského kolektivu je tento sborník tematicky úžeji zaměřený a myslím, že mu to svědčí. Pohled na bezpečnost světa v širokém slova smyslu, od rizika válek, přes klimatické změny až po úpadek vzdělanosti. Nejvíce se mi líbily příspěvky od V. Cílka, P. Pokorného, R. Maříka, V. Dulíkové, L. Kropáčka, O. Foltýna, M. Zrna, J. Padevěta a P. Pernici.
Tyto knihy si kupuji jen kvůli panu Bártovi jen me mrzí ,ze ho tam není tolik .
Stejne je to i u knih Kolaps a regenerace a dalších .