Divergencia

Divergencia
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5030 5030

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent , 2011

KachnaN
14.09.2014 5 z 5

Proč všichni srovnávají Divergenci s Hunger Games nebo Twilight? Proč to dělají? To se nedá srovnávat! Je to naprosto o něčem jiném. A je to dokonalé. V obchodě mě upoutal název, a tak jsem si jí koupila. Je to už delší dobu a za to jsem ráda, protože nemám ráda ty období, když všichni šílí po jedné knížce. Kniha mě dostala už od začátku. Nemohla jsem přestat číst. Je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek! :)

DarkFireflies
13.09.2014 3 z 5

Nevím, nevím... Kniha se mi líbila, ale že by mě nějakým způsobem ohromila se říct nedá.
Samotný nápad je výborný, ale kniha mě začala bavit až při čtení posledních stránek, předchozí děj se mi zdál příliš omílaný, roztahovaný, chvílemi zbytečný, všechna akce se objevila až v závěru a bylo jí věnováno málo prostoru.

Surikata123123
12.09.2014

Dokonalé

martina5069
11.09.2014 5 z 5

Naprosto skvělá knížka četla se jedním dechem jenom mé mrzí nebo sem možná ráda že sem nejdřív viděla film a potom si řečetla knížku. Film byl super ale knížka mě pŕišla lepší :-) Bylo tam víc romantiky mezi Tobiasem a Tris. No zhltla me to za chvilku a rozhodné to nebude naposledy co sem jí četla a jakmile bude možnot tak si půjdu koupit další díl :-) Jinak jenom vřele DOPORUČUJI !!!

Book♥Lover
08.09.2014 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Přečetla jsem ji za jeden den, vůbec jsem se nedokázala odtrhnout. Hned jsem si zamilovala Tris i Tobiase. Už se těším na druhý díl. A rozhodně to není jako Hunger Games!!!!

wiana82
07.09.2014 3 z 5

Čtivá, hezky napsaná kniha, ale za mě by to mohlo být propracovanější.....když už se tu srovnává s Hunger games - Divergence mě zdaleka tolik nevtáhla do děje, jako Huner games....nějak hned nepotřebuju číst další díl, až se ke mě dostane, ráda si ho přečtu, ale nejsem tak napnutá, kdy to bude....

Kotomi^^
06.09.2014 5 z 5

Na knihu jsou velmi pozitivní recenze a já si říkala že to možná všichni přehanějí ale ne. Knížka je opravdu užasná a čte se jedním dechem.

_eliss_
06.09.2014 5 z 5

přesně takovéhle knížky přímo hltam a film byl téměř stejně skvělý jako kniha

Sakafalinka
04.09.2014 4 z 5

Trošku připomíná Hunger games, ale takové knihy mám ráda :) ... Tris byla opravdu statečná, už kvůli tomu, že se rozhodla opustit svou rodinu... to bylo snad nejtěžší rozhodnutí. Film byl totálně vedle, nevím, co se na něm lidem líbí (vynechané, pro mě důležité scény, prostě blbost).

kasilka
03.09.2014 5 z 5

Nejdříve mě nadchl film, poté jsem se pustila do četby. Kniha je psána formou spíše pro mladší ročníky, ale i mně se moc líbila a nakonec jsem si koupila celou trilogii. Doporučuji :-)

Bublinka.
02.09.2014 4 z 5

Nemohla jsem se ubránit srovnávání s Hunger games, ale i tak se mi to docela líbilo. Ale samo o sobě je dost nesmyslné rozdělení do frakcí, pochybuji, že divergence by byla tak ojedinělá. Ale je to čtivé a záživné.

Dáma s hrnstjm
02.09.2014 3 z 5

Věkem nejsem cílová skupina čtenářů této knihy, ale byla jsem zvědavá, jaký dystopický svět mladá autorka stvořila. Dostavilo se spíš zklamání, systém frakcí a jejich odůvodnění je dost naivní a nedostatečně promyšlený, přitom potenciál nápadu je určitě mnohem větší. Způsob výběru frakce ani nekomentuji (podobný nápad byl mnohem lépe zvládnutý v knize Město Ember). Příběh samotný je nevyvážený. Dloooouhý výcvik, pak najednou na pár stránkách zvrat, který vede k příliš uspěchanému (a dost nelogickému) závěru. Celá milostná zápletka byla vyloženě naivní, ale chápu, že se to takhle mladým holkám líbí a nijak je za to neodsuzuji :)
Ale abych jen nekritizovala: Kniha je napsána opravdu čtivě a jednoduše, nic moc mě tam nerušilo. Kvůli krátkým kapitolám (a širšímu řádkování) kniha hodně rychle ubíhá. Nevím, jestli se pustím někdy do dalších dílů, jsem trochu zvědavá, ale bojím se, že to bude ztráta času...

Denisqa
01.09.2014

Knížka skvělá od začátku do konce. Člověk se dostane do děje téměř okamžitě. Je tedy pravda, že hlavní postavy jsou 16-ti leté a jejich chování tomu odpovídá to ale nesnižuje hodnotu knihy. Byla to zkrátka četba jedním dechem... vrhám se na další díly :)

Zukov
30.08.2014

Po marném několika minutovém hledání knihy v regálech se sci-fi literaturou jsem musel požádat obsluhu o pomoc s nalezením této knihy. Byl sem dost překvapen, když paní knihu nalezla v regálu s názvem pro mládež. Po přečtení prvního dílu musím připustit, že kniha byla zařazena ve správném regálu. Styl psaní popisující příběh téměř dospělé dívky, plně odpovídá romantickým představám dospívající dívky. Způsob uvažování a nazírání na svět kolem hlavní hrdinky je jak přes kopírák z nějaké "červené knihovny". Protože je hlavní hrdinkou teprve náctiletá dívka, tak až sem je vše v pořádku. Bohužel úplně stejně se chová její okolí přáteli počínaje a nepřáteli konče. Charakterové rysy jednotlivých postav krom dvou hlavních hrdinů jsou ploché a předem dokážete s velkou pravděpodobností uhodnout jak kdo bude reagovat. V místech kde by se mě osobně zamlouvalo více akce se děj najednou stočí do citového výlevu hlavních aktérů. Ale abych byl upřímný musím říct, že přes nedostatky které mě provázeli celou trilogií se kniha čte lehce a velice snadno. Asi největší aplaus u mě autorka sklidí za originální nástin uspořádání společnosti v její apokalyptické budoucnosti.

Natally
29.08.2014 5 z 5

Musím říct, že prvních pár stran mě kniha moc nebavila, bylo tam moc nových věcí na chápání a udělání si vlastního obrázku o celé věci. S přibývajícími stránkami mě kniha nadchla, je opravdu neuvěřitelně čtivá, doufám, že si najdu čas na další díly od této skvělé autorky. Určitě doporučuji přečíst :)

veronika8008
28.08.2014

Tahle kniha mě bavila, celkem svižná pořád se odehrávalo něco nového, je i dobře napsaná že se čte skoro sama.

Byxy123
27.08.2014 5 z 5

Úžasná kniha. Nevím jak jinak bych ji popsala. :)

fons
27.08.2014 4 z 5

Kniha je neskutečně čtivá, další z řady těch, co mi ukradly pár hodin spánku. Nejvyšší hodnocení přesto dát nemůžu, jelikož se stále nedokážu přenést přes ten náhlý zvrat. Celý vývoj mi přišel moc přišroubovaný, jako by si autorka uvědomila, že zabydlování se ve frakci bylo dost a nezbyly stránky na pořádnou akci.
Přesto jsem s knížkou spokojený. Antiutopický žánr mám rád a těší mě, že se v současnosti vrací na vrchol popularity. Sice je v něm více romance, než v klasikách od Orwella, ale to už ostatně k velkým příběhům patří. Jde zkrátka o další popkulturní senzaci, která nutí mládež číst. A toho je třeba si cenit!

Pedruska01
26.08.2014 5 z 5

... Chce se mi křičet!... Příběh mě dostal, pohltil, fascinoval. Dokázal mě rozesmát, rozbrečet i rozhněvat. Vše v jenom, co víc si přát. :) Nedokážu pochopit, jak někdo může byť jen trochu toto srovnávat např. s Hunger Games. Jsou to dvě samostatné jednotky s úplně jinou zápletkou. Jsou samostatně výborné!
Hlavní hrdinka Tris mi přirostla k srdci a Tobias také, jak jinak. :) Hráli si tak trochu na kočku a myš, a to se mi právě líbí. :) Peterovi a spol. bych nejraději vymáchala palice v hajzlu min. na hodinu bez pauzy! Jo, jsou takový parchanti, sobečtí, dominantní, pomstychtivý, cílevědomí, jdou přes mrtvoly, ale tohle bylo moc! Hnusná šikana! Věčné označování za "Škroba" a neustálé nadřazování a vyrypování. To mě pilo krev! Autorka se evidentně snažila, aby opravdové zlo bylo nenáviděno, což se jí, sakra, povedlo! Alovo chování jsem nepobrala. Tris měl rád a pak jí udělal tamto? Proč? Jasně, někdo je srab, ale neříkejte mi, že i přes pár halucinací se z člověka stane vypatlanec? Vypatlanec možná, ale Al na tom byl jinak! Jak mohl? Nevím, zda jsem byla naštvaná nebo zklamaná. :-/ Bože...
Děsivá představa, když by tohle, co zažíváme v knihách mohla být pravda. :( Celou dobu, co jsem četla, jsem bojovala s filmem. Díky bohu, že jsem neudělala tu chybu, že bych se na film podívala dříve než do knihy. :D Aleluja! :D Teď, když už mám konečně dočteno, se mohu vrhnout na filmovou podobu a konečně porovnat vlastní představivost s cizí. A taky se nemůžu dočkat, až si ten bezkonkurenční příběh přehraju znovu. :) Jen bojuji s časem, protože dojem z knihy by si zasloužil uležet, nechat ho mě vstřebat, náležitě si ho užít a pak může být druhá filmová dávka. :D Jenže já jsem netrpělivá. :-/ :D Těším se na druhý díl! :) Ale, už nyní vím, že tato triologie bude bezvadná. :) Doporučuji.

petrra
25.08.2014 3 z 5

Přiznávám, že nechápu tak vysoké hodnocení. Přečetla jsem to, ale těch nejasnotí a nelogických věcí bylo až moc. S Hunger games nesrovnatelné, Divergence je dle mého názoru opravdu pro teenagery. Do dalších dílů zatím nejdu, možná až se budu hodně nudit.