Divergencia

Divergencia
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5030 5030

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent , 2011

Knihomolkacz
14.12.2014 5 z 5

Divergenci úplně zbožňuji. Je to skvělá kniha, ohromně čtivá. Líbí se mi že je děj psaný v přítomnosti, zdá se mi že je kniha napínavější. Nemáte potom pocit že hlavní hrdina stále žije a celé vám to vypráví. Čtyřka se mi zprvu zdál náladový, při útoku Sečtělích jsem si zamilovala.

KerrKnock
13.12.2014 5 z 5

Já tuto knížku naprosto zbožňuju! Přečetla jsem jí za dva dny a kdybych mezitím nemusela spát/jíst/do školy, přečetla bych to naráz. Naprosto mě naprosto pohltil, Čtyřka se mi už od začátku líbil a knížka taktéž. Je napsaná poutavě, nešlo se od ní odtrhnout. Opravdu doporučuji, některé pasáže jsem četla snad stokrát :)

Attia
10.12.2014 3 z 5

Taky se vám občas stává, že kniha, která je celosvětovým fenoménem, vám vůbec nesedne? Přesně to se mi stalo u Divergence. Kniha mě přijde podivně rozdělená na dvě části, přičemž část první - výcvik je mnohem obsáhlejší a vlastně nudnější a druhá část - boje o frakce, která se mi zdá důležitější, je strašně krátká a uspěchaná. Jako bychom se dvě třetiny knihy pomalu připravovali na něco, co se najednou odehraje strašně rychle a pak je konec. Autorka nejspíš usoudila, že toho za celou knížku příliš nenapsala a měla potřebu to dohnat v posledních pár stranách. Jistě, kniha měla i své světlé stránky, četla se dobře, ale jinak mě nijak více nezaujala navzdory všeobecnému šílenství. Tris na mě taky příliš nezapůsobila, Čtyřka byl fajn, ale celý ten jejich vztah se mi zdál trochu divný a vyumělkovaný. Taky jsem si nedokázala pořádně představit místa, která autorka v knize popisovala. A těch pět frakcí mi taky moc velký smysl nedává. K dalším dílům jsem se zatím nedostala a nijak po tom ani neprahnu.

Proto dávám Divergenci slabých 70%

janka2000
09.12.2014 5 z 5

Knížka mě zaujala a velmi se mi líbila.Příběh je napínavý,akční a nechybí tam ani láska.Je to ten typ knížky, kde když se začtete, chcete vědět, co se stane. Já osobně jsem ji přečetla za dva dny a hodlám se k ní v budoucnu vrátit.

jana5962
09.12.2014 4 z 5

Jedna z těch fantasy knih co se budou držet dlouho na vrcholu a pak přijdou v zapomnění. Bavila mě a moc a dokonce píšeme s kamarádkou na prostředí Chicaga fanmade. Ale plné hodnocení ji dát nemohu, protože nemám nijak extra chuť se k ní někdy v budoucnu vrátit. Možná jednou si ji zopakuji a uznávám, že je tento díl z celé série asi nejhezčí, ale tak to prostě vidím.

Vé-Vé
05.12.2014 3 z 5

Chtěla jsem si rozšířit obzory, jelikož normálně YA nechávám silně bez povšimnutí a zároveň jsem hledala něco, nad čím nestrávím víc než den čtení. Spokojeně tedy konstatuju, že tahle kniha mi dala, co jsem hledala - pěkné okamžiky, nic moc přemýšlení a naději, že YA nejsou jenom braky. (Nakonec všechny 3 knihy ve 2 dnech, když musíš, tak musíš :D )

Srbo
29.11.2014 5 z 5

Divergence mě zaujala jako film a chtěl jsem zjistit jaká je kniha. Trochu mě překvapilo že rozdíl není až tak velký. Příběh je povedený a zajímavý - dávám pět hvězdiček.

Shinju
29.11.2014 5 z 5

Nádherná knížka. Nechybí v ní napětí, akce a láska. Mám ráda takovéto knihy a rozhodně mě tato kniha nezklamala. Líbí se mi autorčin vymyšlený svět, který skvěle převedla na papír pro nás ostatní. Doufám, že další díly také nezklamou. Jsem zvědavá, jak to celé dopadne.

Niuk
27.11.2014 2 z 5

Mno, kdyby mi bylo patnáct, tak to možná ohodnotím lépe. Ale Lancovou a jí podobné už jsem číst přestala. A i v té Lancové byla pokaždé aspoň pořádná erotická dvoustrana. Nezbývá mi, než doufat, že při množství skvělé literatury všude kolem už se mi takováto ztráta času do rukou nedostane.

domi13
25.11.2014 4 z 5

Dosud jsem takovouto knihu nečetla, a tak jsem byla nadšená, ale pak se mi dostaly do rukou Hladové hry a ty se mi líbily víc, jsou propracovanější a dramatičtější. Přesto se určitě vrhnu i na další díly.

reccal
19.11.2014 4 z 5

Konečně jsem se odhodlala koupit první díl, protože "je to přece pro puberťáky, co žerou Hunger Games" a jim podobné. Prvních 50 stránek přečtených v autobuse mě malinko uklidnilo, protože jsem se krásně chytla od prvních písmenek. Poté bylo čtení přerušeno mimořádně zdlouhavým pracovním procesem, abych se k němu vrátila v jedenáct v noci - a skončila o půl třetí ráno. A je mi úplně fuk, jestli jsem zastydlý puberťák, nebo jen milovník tohoto stylu.
Trošku mě mrzí, že jsou postavy hodně ploché, buď hodný, nebo zlý, příběh není rozhodně nijak hluboce propracován, ale Divergenci jsem i tak zhltla jako jednohubku. Bojím se jen filmového zpracování, aby to nedopadlo stejně, jako Labyrint.

gladya
17.11.2014 3 z 5

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, Čte se to dobře a v daném žánru to není špatné dílko, ale jsou lepší takže dávám 3. Co mi vadilo? Způsob testování před zvolením frakce se mi zdál dost primitivní. Dělení na frakce je vůbec poměrně schematické a s tím souvisí i to, že frakce to s lpěním na svých ctnostech hodně přehánějí, tedy alespoň Odevzdaní, Neohrožení a Sečtělí. Jenže došlo mi, že právě v tom je jeden z hlavních problémů světa a o tom je, kromě jiného, tahle knížka.

Některé nelogičnosti v příběhu i chování Tris byly zmíněny. A doufám, že se v dalších dílech trochu zlepší reputace Sečtělých.

petrzel
15.11.2014 5 z 5

Normálně jsem nikdy nečetla žádné fantasy knihy ,ale tahle mě nadchla. Bavilo mě to od začátku do konce. Teď si v klidu můžu pustit film. Tak sem zhlídla film a vadí mi vše co tam změnili knížka je o dost lepší

Lelatko
14.11.2014 3 z 5

Bohužel, v tomto případě musím říct, že film byl lepší! Tris je tu ztvárněná jako mladá puberťačka, nebyla mi moc sympatická, kdežto ve filmu se mi zdála chytřejší a milá.
Ale příběh super a kdo neviděl film, určtě ho četba nadchne.

Edona
14.11.2014 4 z 5

I přesto že nepatřím do kategorie young-adults, považuji Divergenci za slušné dystopické dílo. Moc se mi líbilo vykreslení a spád děje. Nicméně pokud Divergenci srovnám s Arénou smrti, tak musím říct, že absolutně nedosahuje kvalit Hunger games. Možná se to v průběhu dalších dílů změní, ale co se týče prvních dílů, mám jasno, vítězí u mě Hunger games. A to nejenom svou propracovaností, ale i zajímavějším příběhem.

Marky.F
14.11.2014 4 z 5

Oddychová knížka, u které se nemusí (a možná by ani nemělo) moc přemýšlet. Je to hodně čtivé a průběh děje takový atypický (přišlo mi, že úvod čtenáře do nového světa trvá většinu knihy a až ke konci se děj rozjede, zatímco u jiných knížek to bývá naopak), což ale nevadilo. Některé věci mi tam přišly trochu nepromyšlené, jako například dle mého názoru poměrně jednoduchá a nesofistikovaná talentová zkouška nebo to, že divergence se bere jako zvláštnost ačkoli mi připadá, že v normálním světě by byla zvláštnost spíš nebýt divergentní. Ale když se takovéhle "drobnosti" zkousnou, tak knížka určitě dokáže zaujmout.

bosorka
13.11.2014 3 z 5

Divergenci musím hodnotit zcela jinak, než obvykle knihy hodnotím. Držet se žánru, nepřihlížet k jiným knížkám a brát ji jako četbu pro mládež, svého druhu takovou pohádku. Můžu říct, že se mi četla velice dobře, po té, co jsem se trápila s "Aristokratkou", to byl přímo závan svěžího vzduchu. Není to nikterak originální, inspirováno je to ledasčím a hodně vidím podobnost třeba s Harry Potterem a možná taky s Hunger Games - ale to jsou série, které také nejsou zcela osobité a inspirují se mnoha vzory. Člověk při čtení podobných příběhů musí hodně mhouřit oči nad nelogičnostmi (vypsalo je tu už pár lidí), ale beru to tak, že jsou tu od toho, aby pobavily, nechaly čtenáře vypnout. Trojku dávám i proto, že ve srovnání s podobnými knihami je Divergence přece jen slabší. Příběh je i vcelku předvídatelný, to ale nemění nic na tom, že jsme se bavila dobře a přesně si to sedlo do mé momentální nálady. Občas prostě potřebuju nějakou tu pohádku.

CraWer
11.11.2014 5 z 5

Další dystopická novela co nemá moc nabídnout, ale zaujme.
Jedná se propracovaný svět, který mě zaujal tak, jako Hunger Games.

95%

JolanaC
06.11.2014 3 z 5

S tím jak vysoké má kniha tady hodnocení, jsem opravdu čekala trochu víc. Četlo se to dobře, o tom žádná. Jazyk, styl a tak, všechno v pohodě, proti tomu nemám žádnou výtku. Ale jinak mi to připadalo jako slabší verze Hunger Games. Častokrát jsem si říkala, že čtu pěkný nesmysl. Posedlost tetováním mi připadala uhozená a trapná. Tris mi byla krajně nesympatická, pořád se jenom hnípala v sobě, ale k něčemu zajímavému na sobě, na své osobnosti, na své psychice se stejně nedohnípala. A ostatní postavy jsou taky pekelně černobílé a naprosto ploché.
Naproti tomu Čtyřka mi hned padl do oka, takže dám ještě šanci dalším dílům - a to i proto, že chci vědět jak to dopadne. A jestli svůj názor nezměním.

hradil
02.11.2014 5 z 5

Po Hunger Games přichází další opravdu skvělá a čtivá (tzn. napínavá, dobrodružná a plná zvratů) kniha, do které jsem se ihned začetl. Tris jsem si stejně jako Katniss hodně rychle oblíbil, ale stop srovnávaní s Hunger Games. Divergence je vlastně v mnoha ohledech úplně jiná, což mě mile překvapilo!
Příběh se nevleče, má velice dobrý spád a nemá žádné zbytečné odbočky. 5* bez přemýšlení.