Divergencia

Divergencia
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5031 5031

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent , 2011

gumkacik
16.01.2015 4 z 5

S ohledem na žánr a cílovou skupinu (do které už nějakou tu dobu nespadám) musím říct - dobrá kniha.

dadako
14.01.2015 4 z 5

Výborná čtivá knížka od které jsem se nebyl schopen odtrhnout a donutila mně sáhnout hned po druhém díle. Jediné co mi vadilo byla chvilkové naivita, která se občas objeví. Vzhledem k tomu že příběh je vyprávěn ichformou šestnáctiletou dívkou je to asi pochopitelný. Se shlédnutím filmu jsem čekal na dočtení této knížky, tak jsem zvědav jaké bude filmové zpracování.

Lenisk@
11.01.2015 4 z 5

Divergenci jsem dlouho odolávala, věděla jsem, že jakmile začnu číst, tak nepřestanu. Dokonce jsem viděla dřív film a nelituju toho. Film se mi líbil možná o malinko víc, než kniha, která místy připomíná dívčí románek, ne velký fantasy příběh. Ale líbí se mi nápad, líbí se mi rozdělení světa do frakcí, líbí se mi to očekávání, co je za hranicí. Jsem nadšená, jen doufám, že moje nadšení nezchladí následující díly!

cathyblack
09.01.2015 2 z 5

Nic pro mne

LazyNight
03.01.2015 5 z 5

Považuji ji jako nejlepší knihu, kterou jsem kdy četla. :) Moc jich sice za sebou nemám - asi 18, ale tahle kniha je nádherně napsaná - taky zvláštně a skvěle se čte. Veronica Rothová je moje oblíbená spisovatelka. Děj je originální, ale je to tyická trilogie jako Hunger Games - i když se i v mnohém liší.. :) doporočuji

KrvMys
02.01.2015 3 z 5

Pro mne jednoznačně oddychová kniha, která nenadchne, ale ani nenaštve. Příběh je zajímavý a jednoduchý, chybí mi tam ale složitější opracování děje a postav. Přesto je to zase něco jiného. Zkoušela jsem číst i druhý díl, ale po první kapitole jsem toho radši nechala. Kvalita bohužel rapidně klesla.

MorbidCuriosity
02.01.2015 5 z 5

Tahle kniha mě doslova okouzlila. Žádný problém se začtením a musela jsem se nutit a to hodně dlouho, abych přestala číst a šla spát, abych byla schopná ráno vstát do práce. (Ve finále se mi díky té knize podařilo si lehce obrátit spací režim... -_- :D)
Divergence se četla velmi snadno, příjemně, nic mi nepřišlo zbytečně přehnané - nemám ráda, když se emoce zbytečně zveličují, odvaha nafukuje a ze zakoukání se se dělá tzv. V(elká)S(větová)L(áska). Je to psané tak, že se neustále něco děje a člověku zvědavost nedá a nakonec si stejně řekne "tak ještě jednu kapitolu"... A řekne si to několikrát, ačkoliv chtěl už knihu položit :D
Nápad to má úžasný, moc se mi líbí rozdělení frakcí a celkový průběh příběhu.
Bohužel mě mrzí, že jsem téměř na konci knihy druhé a to samé rozhodně nemůžu říct o ní...

123Lussy
02.01.2015 5 z 5

Takže jako první jsem četla knihu. Musím říct, ze jsem ji přečetla za 3 dny a to jsem se ještě musela nutit ji nečíst.

klarik
01.01.2015 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film a poté jsem si přečetla knížku. Trochu jsem se bála, že mě nebude kniha tak bavit, protože už jsem viděla film, ale knížka mě nadchla. Myslím, že víc k tomu říkat ani nemusím. :)

CrazyDuck15
29.12.2014 5 z 5

Knížka je úplně super. Líbí se mi snad z celé trilogie i Čtyřky nejvíc. Děj je dobře zpracovaný a nikde nevázne, takže se určitě nebudete nudit.
Postavy jsou jedinečné a do detailu popsané což se mi líbí.
Rozhodně to není jen nablblá slaďárna.
Když se tak zpětně vracím myslím, že kdyby autorka touto knihou zkončila, tolik z nás by v alianci nemusela zdlouhavě truchlit a říkat, jak je konec nefér...
Dávám max!

Viky.Tejralova
28.12.2014 5 z 5

Skvělá kniha s poutavým příběhem, četla se sama a moc mě bavila. :)
Už se těším až si přečtu další díl!!!

Kao
27.12.2014 5 z 5

Tuhle knížku jsem si přečetla až poté co jsem shlédla film což mě dost štve protože jsem si ji nemohla užít tak jak jsem chtěla a u mnoha situací jsem věděla jak to dopadne. To však nic nemění na tom,že tahle knížka je jedna z nejlepších které jsem kdy četla a jsem ráda,že i ten film natočili tak kvalitně a v některých případech dost detailně podle knihy což se moc často nestává.... zaslouží si mnohem víc hvězdiček než jenom pět:D

natalie2171
27.12.2014 5 z 5

Naštěstí i přes to, že jsem viděla jako první filmové zpracování jsem si knihu představovala podle svého a celý děj se mi vpil do hlavy. Moc pěkná knížka, stejně jako ostatní 2 díly, ikdyž se mi jako hodně lidem nelíbí závěr 3., finální knihy celé série. Dávám 5 hvězdiček, protože si to tato kniha zaslouží, stojí za to přečíst! :)

Wichita
24.12.2014 4 z 5

Srovnání s Hunger Games je "lehce" nadsazené, nicméně pořád je Divergence důkazem, že i young adult četba může zaujmout.

Kniha je čtivá, občasné zaškobrtnutí v podobě nelogického chování snadno odpustíte a už vás zajímá, jakým směrem se děj posune dál.

Divergence, forma odlišného chování, Vaše záměry nejsou zcela jasné, ve světě pěti frakcí se oběvuje pouze zřídka a proto je nebezpečná - myslím, že v reálném světě by se divergentní sklony objevovaly mnohem častěji, ale to už je polemika.
Veronica Roth mimo jiné přináší další (nový a neokoukaný) svět, jehož mechanismy a prvky by mohly být popsány o něco více, na můj vkus, ale to už by většinu akce-chtivých čtenářů nebavilo tolik.

QEDS
23.12.2014 5 z 5

Jedna z nejpoutavějších knih, které jsem četl. Kniha vtáhne do děje a už čtenáře nepustí. Autorka přesně ví o čem píše a dokáže vše dovést do detailů. Jediné co mě trochu zarazilo je převzatý nápad z knihy Hunger games. Kdy je lidstvo rozděleno do jakýchsi skupin pro jejich dobro. Možná je to ale jen můj pocit. Každopádně příběh upoutá a člověk se dokáže velmi dobře vcítit do pocitů hlavní hrdinky. Knihu vřele doporučuji.

Nelin
21.12.2014 5 z 5

Wůhuu... Asi zatím nejlepší dystopie, která se mi dostala do rukou. Jediná kniha v poslední době, která mě neuspávala, ale naopak probouzela. Na konci jsem byla tak rozpolcená s zmatená, že ani nedokážu napsat ani recenzi...
Doporučuji !!!

lenka608
20.12.2014 5 z 5

Nejdříve jsem sice viděla film, ale na můj pohled na knihu to nemělo žádný zásadní vliv. Knížka mě rozhodně nezklamala, ba naopak se mi moc líbila a to minimálně stejně jako film. Nemám jí co vytknout a rozhodně bych ji doporučila dál, i když mi přijde, že je psána spíše pro mladší generaci, která má ohledně podobných tématů více otevřenou mysl jak staří lidé.

Alencka
16.12.2014 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film a potom začala číst stejně tak jako u Hunger games. S tím rozdílem že trilogii Divergence už mám dávno celou přečtenou a u Hunger games mi chybí druhá polovina posledního dílu už rok.
Celá trilogie je super a zdá se mi, že neztrácí v cíli dech jako Hunger games. Kdo chce znát souvislosti, doporučuji přečíst všechny knihy.
Určitě se k ní občas vrátím a těším se na další tituly autorky.

Aingeal
15.12.2014 5 z 5

Divergence si tak nějak získala místo v mé knihovničce a myslím, že už o něj nepřijde :). Kvalitní příběh, hodně akce, dynamický děj, i ta romance a vše je velmi dobře zkombinováno! Klobouk dolů před autorkou, za skvělý námět a jeho stejně skvělé zpracování :).
Poměrně dost se tu řeší nelogičnost frakčního systému - nechci spoilerovat, nicméně pokud si přečtete celou trilogii, získáte dost uspokojivé vysvětlení (a podrobné). Proto mě trochu mrzí, když na to někteří poukazují, ale chápu, že kdo přečetl jen první knihu, přijde mu to nesmyslné. Nenechte se tím tedy odradit :)!

Phoenix16.cz
14.12.2014 4 z 5

Málokdy se mi stává, že kniha je přesně taková, jakou jsem si ji představovala. Tady to tak dopadlo a nijak mi to nezkazilo dojem z celku. Nečekala jsem zas tak mnoho a ve výsledku se mi to poměrně líbilo. Samozřejmě je to oddechové čtení, žádná hloubka se v tom moc hledat nedá, ale i takové knížky mají své místo. Spousta lidí tomu vyčítá, že to jsou další Hunger Games. Spousta paralel by se určitě našla, ale nemusí to být nutně na škodu. Co se filmu týče, ten je velmi podobný knize, nejen co se týče děje, ale i zpracováním. Oboje by se dalo shrnout větou nezaujme, neurazí.