Divergencia

Divergencia
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5031 5031

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent , 2011

VioletRainbow
24.02.2015 5 z 5

Skvěle napsaná dystopie, jedna z mých oblíbených. Perfektně vymyšlený svět, myšlenka frakcí se mi moc líbila. Rozhodně doporučuji =)

alexpo
23.02.2015 3 z 5

Film byl lepší, vlastně mě napadá, že ta kniha je takový trochu víc rozvedený scénář, jak kdyby to bylo realizováno obráceně.

LolaBlaugrrana
23.02.2015 4 z 5

Knížka se mi líbila- hlavně tedy přední část, výcvik, atd... Bylo zajímavé sledovat, jak se postava Tris mění. Rozhodně se chystám na druhý díl.

Coucouha
17.02.2015 5 z 5

Nevím, co bych k této knize napsala...asi snad bude stačit to, že jsem jí přečetla na jeden zátah. Prostě úžasná kniha, která mi dodala hodně odvahy a místy jsem si říkala, že bych životní překážky chtěla zvládat stejně jako Tris :-))

rakas019
16.02.2015 3 z 5

Mám celou triologii koupenou už i naštěstí přečtenou a upřímně bych se bez nich obešla. První jsem viděla film, nevím, proč se Divergence tak srovnává z Hunger games, když si to není zas tak podobné a HG je o dost lepší.. Tak třeba tady z té první knížky jsem měla ještě vcelku dobrý pocit, ale další díly pro mě byly strašná nuda, no hlavně Aliance.. zbytečně všechno natahované, ale film byl dobrý. Prostě hlavně ty poslední díly byly děs jinak by to byla dobrá knížka, ale prostě mě NUDILA!! :/

annettaku
12.02.2015 5 z 5

Tato kniha se mi velice líbyla,ale jedna věc která mi vadí je,že tam nejsou příliš popsané jednotlivé frakce a většina z toho co vím jsou převážně dohady.... Jinak nemám co bych této knize vytkla :) je v ní všechno co by podle mého názoru měla mít každá knížka-srandovní scény,zápletky a hlavně se mi líbí její přesnost i přes její stručnost,nemám ráda knihy ve kterých se půlku knihy popisuje oblast ke které se kniha vstahuje :( znám mnoho takovích knich a proto jsem ráda že se najde i takováto spisovatelka,která dokáže vše docela dost přesně popsat a přitom popis nezabere 3/4 knihy :D a podle mého názoru je i přes velmy dobré zpracování filmu stále lepší si přečíst knihu-dozvím se v ní víc než ve filmu a hlavně,ve filmu jsou některé části knihy vynechány a to mi na filmu velice vadí

ewi
11.02.2015 4 z 5

Popravde, ku knihe ma priviedol film, ktory som videla ako prvy a celkovo mi tato predstava postapokalyptickej spolocnosti pripadala zaujimava a cakala som, ze v knihe sa o jednotlivych frakciach, o tom ako vznikli a funguju, dozviem viac...no nestalo sa. Celkovo je kniha napisana dost jednoducho, evidentne cielena na mladsich citatelov, no cita sa dobre, ma spad,urcite ma nenudila. Chystam sa precitat si i dalsie diely, no mam pocit, ze autorka celkom originalnu a zaujimavu povodnu myslienku dostatocne nezurocila .

dragonslayer
09.02.2015 4 z 5

Mě to nepřipadalo vůbec, jako Hunger Games a to že jsou pod stejným žánrem (distopie) ještě neznamená, že jsou si podobné. Svět v Divergenci má úplně jiné uspořádání a celkově jinou mentalitu.
Co se týče autorčina stylu psaní, tak jsem se chvílema nudila, ale potom, co už jsem byla, tak ve čtvrtině, tak mě to chytlo. Má zajímavé myšlenky a dobrou volbu postav a jejich charakteru.
Co možná bylo pro mne mínusem, tak bylo, že mi Tris někdy připadala trochu hloupá v jistých situacích.
Možná by se mi i knížka líbila více, kdybych neviděla film, ale to je jen takový můj problémek. Celkově se mi knížka líbila. :)

Krysa1769
03.02.2015 3 z 5

Ono nejde tak úplně o neoriginální příběh, ale občas mi to připomínalo Hunger Games,které mám o moc radši. Jsem si jistá, že kdybych byla o něco mladší, z příběhu bych byla více nadšená. Takhle se mi líbil, to ano, ale chybělo mu něco, co by mu dodala na výjimečnosti, co by způsobilo, že bych se k příběhu vrátila. Vztah mezi Tris a Tobiasem pro mě postrádal ono kouzlo, takže mě občas jejich společné scény unavovaly.

minamisulemisa
01.02.2015

Tato kniha mě velmi zaujala,přišla jsem na ní díky filmu a ihned po zkouknutí filmu jsem začala čít i knihu . Podle toho co tady ostatní píší jsem jedna z mála kteří dokážou nesrovnávat knížku po zkouknutí filmu

svist007
30.01.2015

Po knížce jsem skočil s velkým očekáváním po doporučení kamarádky. Musím však říci že mě celkem zklamala. Jsem militarista tudíž mě opravdu překvapily některé techniky jejich výcviku. Kniha je, dle mého názoru, v mnoha věcech nedomyšlená. Pokud si chcete přečíst knihu s podobným zaměřením, přečtěte si Hunger Games, proti kterým nemám nejmenší výhrady. I tak ale skládám velikou poklonu Veronice Roth, vzhledem k jejímu věku v jakém začala knihu psát. I tak však knihu nechválím a nedoporučuji.

Deena_
29.01.2015 5 z 5

100x lepší než film!!! Konečně jsem se dovtípila detailů kreté jsem ve filmu vůbec nepochopila. Knížka mě naprosto pohltila, tak doufám, že pokračování nebude zklamání :)

MelanieSt
29.01.2015 3 z 5

V rámci žánru a s přihlédnutím k cílové skupině musím knihu hodnotit jako dobrou. Téma mi lehce připomíná Hunger games - rozdělení společnosti, výcvik k boji, technologie, díky kterým jste snadno ovládatelní. Ovšem pokud bych knihy měla srovnávat, Hunger games pro mě jednoznačně vedou. Divergence mě bavila, jen jsem udělala chybu, když jsem nejprve viděla film. Při čtení jsem se nedokázala odpoutat od filmové adaptace a neustále jsem srovnávala. Tris mě v knize moc nebavila, proto jsem si radši představovala Shailene Woodley. Ve výsledku jsem ráda, že jsem knihu četla, bavila mě, ale druhý díl mě baví víc.

Sab96
26.01.2015 4 z 5

Knihu určitě doporučuji přečíst. Tris (Beatrice) je sympatická hlavní hrdinka. Autorka skvěle píše a myslím, že spoustu knih má ještě před sebou.

Tučně
25.01.2015 3 z 5

Nejlepší z triologie...nápad super...škoda dalších dvou knih...a film taky fajn :)

LucyNej
22.01.2015 5 z 5

Přečteno za odpoledne. Myslím, že to mluví za vše. Úžasná kniha!

lenana
19.01.2015

Jako vždy kniha lepší než film .

Domuly
19.01.2015 4 z 5

Kniha se čte velmi snadno, rychle a při čtení se nenudíte, jelikož děj odsýpá. Ačkoliv moc sci-fi neholduji, rozdělení do frakcí a příběh mě zaujal. Na můj vkus tam občas bylo až moc Tobiase a Tris, ale chápu, že je to kvůli tomu, že kniha je cílená na určitou věkovou skupinu.

nattáll
18.01.2015 5 z 5

Dokonalost sama .. úžasně napsané..... daleko lepší než film :))

Verunk
17.01.2015 5 z 5

Skvělá sci-fi která se čte skoro sama. Jsem docela zvědavá, jak děj bude pokračovat ...