Divergencia

Divergencia
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5031 5031

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent , 2011

Laki_Laki
24.03.2015 5 z 5

Tahle kniha je úžasná. Nadchla mě myšlenka rozdělení do frakcí. Vztah Tris a Tobiase (Čtyřky) není žádná slaďárna ale celkem složitý vztah instruktora a žačky. Postavy jsou velmi pěkně popsány. Je mi celkem líto Ala a Willa, ale někdo musel umřít. Pokud tedy přemýšlíte o přečtení neváhejte, je vážně skvělá. :)

Bledý-snílek
23.03.2015 5 z 5

Kniha Divergence je úžasná. Moc se mi líbilo jak tam přes různé simulátory překonávali svůj strach. Taky se mi líbil nápad rozdělení světa do 5 frakcí stím že si každý může vybrat do jaké frakce chce patřit. Akorát mi furt vrtá hlavou to co se stalo s Alem vždyť to byl tak úžasnej kluk... A taky samozdřejmě Will. Ale co by to bylo za knížku, kdyby v ní nikdo neumřel ? :/

Majča Mishix
23.03.2015 5 z 5

Knížka Divergence byla úžasná. Pro mě to bylo o moc lepší než film a mrzelo mě, že ve filmu toho docela dost vynechali! Čtyřka je krásný kluk jak ve filmu tak i v knížce. To se jim fakt moc povedlo!! Tris se i taky moc líbí. Líbí se mi, že je statečná a má ráda adrenalin. Na konci knihy mě trošku mrzelo, že už Čtyřkovi neříkají Čtyřko ale Tobiasi. Ale to není podstatné!!!! Všem doporučuji! Knihu miluji a určitě si přečtu i další díly!!!!!!!!

John2048
21.03.2015 5 z 5

Úžasná kniha. Zajímavý děj.

Ditules
20.03.2015 5 z 5

První díly bývají vždy nejlepší. Rozdělení lidí do frakcí mi přijde jako zajímavý nápad (byť po přečtení Hunger games již kopírovaný). Doporučuji taktéž film.

kacka4225
18.03.2015 3 z 5

Knížka je fajn, taková ta typická YA scifi. Jen mě mrzí, že je to tolik podobné Hunger Games. Dívka, která změní vše, revoluce, láska, atd. atd. Normální kniha, odvařená z ní nejsem, ale což, když je to bezceler, tak ať si je. :)

Nikiny
15.03.2015 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, přečetla jsem jedním dechem!

Mirule
15.03.2015 5 z 5

Když jsem si tuhle knihu kupovala, netušila jsem jak moc si ji zamiluji. Přečetla jsem ji během tří dnů a moc se mi líbila. Film byl zpracován perfektně a oblíbila jsem si ho stejně jako knihu. Doporučuji si ji přečíst. =)

Petttra
14.03.2015

Tuhle knížku zbožňuju! Divergenci jsem dostala na Vánoce, hned jsem se pustila do čtení. Ze začátku mě to nebavilo, a tak jsem číst přestala. Potom natočili film a já se samozřejmě musela podívat. Moc se mi to líbilo!! A pak jsem si řekla, že by bylo dobré dočíst knihu. Takže jsem si k tomu sedla a četla jsem! Je tolik věcí, co v tom filmu nebylo. Například, jak Peter vypíchl oko Edwardovi,...
Ale na tom až tak nezáleží :).
Tuhle knihu hodnotím velmi dobře, myslím, že je to ta nejlepší knížka, co jsem kdy četla!! :)

Arya26
07.03.2015 5 z 5

Opravdu se mi tato kniha moc nechtěla číst ( Měla jsem špatné období ,protože jsem si chtěla přečíst nějaké knížky a jedna kniha měla vyjít až v březnu ( 2. díl Serafíny ,,Shadow Scale´´) a druhá kniha co jsem chtěla číst byla ,,Dračí oči - Pramen moci´´ a to mělo vyjít až v dubnu!!! Taky jsem našla úžasnou sérii Erilian (chystám se ji číst) jejiž první díl se nikde nedá sehnat (jak v knihovně tak v knihkupectví) a tak jsem se dokopala k tomu ,že musím něco přečíst a od Vánoc mi v knihovně zůstala nepřečtená distopie divergence ,na kterou jsem jaksi neměla náladu.)
Potom jsem začala číst. Ze začátku to vázlo ,když byla Tris u odevzdaných (při volbě frakce jsem si říkala ,,Tris jak si vybereš odevzdanost a jak to bude stejná nuda jako do teď tak tě chytnu a šlahnu s tebou do koše :D !!! ´´) ,ale když přestoupila k neohroženým a nudná šedá myška Beatrice se začala měnit v tu úžasnou, zábavnou a odvážnou Tris ,která se nebojí riskovat život kvůli svým blízkým ,tak se mi kniha začala líbit.
Chci se taky vyjádřit ohledně vztahu Tobiase alias ,,Čtyřky´´ a naší milé Tris. Já nepatřím k tipům holek co čtou zamilované kravinky ve stylu ,,Oh, potkala jsem ,,úžasného a tajemného´´ kluka a já ho tak miluju,´´ To fakt nesnáším a nebo něco ve stylu ,,Milý deníčku právě jsem se zamilovala OMG.´´ To jsou fakt slátaniny ,ale v této knize se mi jejich vtah líbí ,protože oba aktéři jsou praví sympaťáci. Navíc není jejich vztah přehnaně kýčovitý.
Už bych to měla nějak uzavřít takže.... Zpočátku mě kniha nebavila ,ale po přestupu k neohroženým a po tom co se Tris ,,osmělila´´ tak se mi začala kniha velice líbit. Na druhou stranu ať nepěju jen samou chválu ,tak autorka mohla víc detailněji popsat to co si hrdinka myslí, postavy a to ,,kde´´ Tris právě je (Mohla celé knize a světu dát víc trojrozměrný nádech.). Celá kniha byla úžasná plná akce a líbila se mi dokonce víc než ,,legendární´ Hunger Games.

Sabka123
07.03.2015 5 z 5

Sice už jsem před přečtením knihy viděla film, ale to na tom nic nezměnilo. Kniha byla velmi dobrá, četla se jedním dechem a ani jednou jsem se u ní nenudila. Film je sice taky skvělý, ale myslím si, že kniha je i tak lepší. V knize jsem navíc pochopila věci, které jsem třeba ve filmu vůbec nepochopila. Byla skvělá. Velmi doporučuji.

Marillee
05.03.2015 4 z 5

Přijde mi, že vyprávění není moc dopracovaný. Některé věci tam mohly být popsány lépe nebo detailněji... Kdybych předtím neviděla film, (který se mi zdál teda lepší) nejspíš bych měla problém si některé pasáže představit. Trochu mě kniha zklamala.

Centropenka
04.03.2015 5 z 5

Kniha předčila očekávání, četla jsem ji jedním dechem a nemohla se do poslední stránky odtrhnout. A to už jsem předtím viděla film.

rendasykorka
03.03.2015

knížka se mi moc líbila, doporučuju a druhý díl je ještě lepší víc akčnější a nedá se od ní odtrhnout, už se chystám na Alianci :) Jinak je mi 32 let, jestli to někomu pomůže :).

BlackCatPet
03.03.2015

Ach jo. O teto sérii jsem slyšela několikrát, a tak jsem nakoukla sem,abych přečetla názory. Je skoda,ze u komentářů není věk čtenářů :) hodnocení vysoke,ale nadseni "bud a nebo" a ja jsem celkem odrazena :)

Fourgirl
03.03.2015 4 z 5

Kniha se mi líbí, přečetla jsem ji celkem rychle ale, pár věcí se mi nelíbilo. Kniha by mohla být více detailnější, zdá se mi, že by tam mohlo být i více popisků, jak se Tris cítí nebo třeba kde se nachází. Jinak kniha je jednoduchá na čtení i se rychle čte. Ale abych srovnala knihu a film, tak je film lepší a chytlavější.

elizabetice
01.03.2015

Perfektní knížka když chcete nad něčím přemýšlet.
Teď dočítám předposlední knihu Aliance, která se mi zatím líbí nejvíc.

sisi koblizc!
01.03.2015 5 z 5

Příběh mě hrozně moc,moc a moc dostal. Není to nic emotivního, ale když tam umřou postavy které jsem si zamilovala tak to zabolí. No aspoň dvě mé nejoblíbenější zůstaly.

MissiPippi
28.02.2015 3 z 5

No, přiznávám, knihu jsem přečetla za jeden den, je opravdu velmi čtivá. Pořád to láká dál a dál číst a nepřestat, dokud opravdu nepřečtete poslední kapitolu. Přesto vše jsem to četla s pocitem, sakra, co to čtu. To nemá žádný smysl. A kde se to vůbec odehrává? Jak to tam vypadá? Jo jedni jsou šediví, druzí modří atd atd a dál? A jaký je rozdíl mezi odevzdanými a mírumilovnými? A kde sebral Caleb tolik knih, když není sečtělí a prakticky vše dostávají na příděl? A takto můžu pokračovat donekonečna...

V honbě za akčností a lovestory máte možnost na milion otázek, ale nikdy nedostanete odpověď, jen další a další otázky. Kniha je napsána letem světem, hodně povrchně, tolik možností, kde autorka mohla jít do hloubky a nejde, prostě ne. Proč by se tím zdžovala, že? Honem musíme zase číst nějakou akci nebo srdcebolnou chvilku. A proč nezabít pár lidí jen tak bez povšimnutí, jsou to jen lidi přeci, těch je dost i ve zdevastovaném světě... To přidá na dramatičnosti. To asi těžko, když na tu smrt za minutu už nikdo nemyslí. Schválně, kdo z vás zvládne po měsíci vyjmenovat, kdo na 300 stránkách všechno umřel?

Chybí mi tam myšlenky, pocity (nemyslím, to neustálé: nevím, co jsem, nevím, co cítím hlavní hrdinky) a popisy!

Překvapivě filmu velmi prospělo osekání děje, což ve většině případech spíše škodí.

Takže doporučuji nečíst a podívat se na fillm, o nic nepřijdete, jen budete ušetřeni spoustu rozporuplných pocitů a otázek. Průměrné hodnocení dávám za umění podnítit ve čtenáři chuť číst dál.

majule9283
25.02.2015 4 z 5

Příběh super jen z toho nesálala ta akce a vzrušení jako ve filmu značně se to podepsalo na konci kdy Tris zachránila Tobiase prostě ve filmu to mělo větší zápletku, ale i tak jsme spokojená a neváhám a s nadšením se hned vrhnu na Rezistenci. :)