Pozvánka pro Hercula Poirota
Agatha Christie

Hercule Poirot série
< 2. díl >
Hercule Poirot vyšetřuje vraždu anglického milionáře Renaulda na jihu Francie. Věhlasný soukromý detektiv Hercule Poirot přijal pozvání do jihofrancouzského sídla anglického milionáře Renaulda. Hostitel projevil v pozvánce obavy, že mu kdosi usiluje o život, důvody svých obav však už sdělit nemůže – byl zavražděn krátce před Poirotovým příjezdem. Tak začíná komplikovaný případ, nad nímž si lámou hlavu francouzská policie i Poirot. Jejich vyšetřování však není harmonickou kolegiální spoluprací. Je to souboj dvou odlišných metod a názorů. Fakta odkrytá byrokratickým inspektorem Giraudem nahlodává Poirot svou zdravou pochybovačností. Jde skutečně o drama pomsty, nebo spíš o chladnokrevnou kamufláž rafinovaného podvodu? A co když ruku vraha vedla nezkrotná touha po penězích, jimiž se dá koupit společenské postavení? Vytrvalý Poirot nemíní kapitulovat před výsledky svého francouzského protihráče, třebaže se zdají být tak nezvratné. Vydává se na pouť bludištěm záhad, neztrácí odvahu v jeho slepých uličkách a nakonec nachází řešení, které je pravým triumfem logiky. Když Agatha Christie vymýšlela složité propletence tohoto příběhu, psal se rok 1923. Už tehdy bylo její jméno zárukou četby plné vzrušení, vtipu, bystrých postřehů i lidské moudrosti.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 1975 , SvobodaOriginální název:
The Murder on the Links, 1923
více info...
Přidat komentář


Pro mně neznámá kniha od mé oblíbené autorky. Dostala jsem jí z pozůstalosti a byla příjemně překvapená. Opět na scéně můj oblíbený detektiv a jeho šedé buňky nenechají Poirota nikdy na holičkách. Skvělé čtení. Oddychové a krásné.


Po průměrném prvním díle, kde figuroval Hercule Poirot, jsem neměla vysoká očekávání, ale o to víc mě překvapilo, jak napínavý a svižný příběh z francouzského městečka Merlinville Christie vytvořila. Jeden zvrat střídá druhý, ale pořád to dává smysl! Poirot je tu nebývale vtipný a zamilovaný Hastings mile roztomilý. Úsměvný je i souboj "géniů" mezi naším slavným Belgičanem a komisařem Giraudem. Musím opravdu vzdát autorce hold, že dokázala změť propletených osudů jednotlivých postav a dávných tajemství ukočírovat a stejně nás na úplný závěr převézt a překvapit. Bravo!


Další skvělá Agatha, tato kniha obsahuje návod jak příběh zamotat aby měl čtenář velký problém nalézt vraha. Spojení minulosti ze současností je dobrý nápad a pokud si autor dá záležet výsledek je super. Četlo se to pěkně, přehled v postavách a ději je v pohodě, za mě osobně moc čtivá detektivka.


Klasický začátek – kdosi požádá Poirota o pomoc, ale než ten stihne dotyčného navštívit, aby se dozvěděl více detailů, dojde k vraždě. Poirot tak musí začínat úplně od začátku. Tentokrát se vydávají s věrným Hastingsem na jih Francie, aby vyšetřili složitý případ zavražděného milionáře. Jenomže mrtvol přibývá, svědci do jednoho lžou, francouzská policie je přesvědčena o své neomylnosti a do toho se ještě Hastings zamiluje, což značně zkomplikuje pátrání. Ale nebyl by to papá Poirot, aby nerozpletl všechny nitky, a nakonec neodhalil pěkně nebezpečného a zákeřného pachatele.
P. S. román vyšel (a byl zfilmován) také pod názvem Vražda na golfovém hřišti.


Druhý zaznamenaný - a výjimečně ve Francii se odehrávající případ HP. Jeden z těch překypující Hastingsovou sentimentalitou (otázka jednoho ze čtenářů, jestli náhodou jeho zranění nebylo na hlavě, mi přijde stejně vtipná jako případná). A HP je tentokrát ve svých projegech samolibosti umírněný.


(SPOILER) Další kniha od mojí oblíbené autorky - oddychovka a rychlovka na čtení. Potěšila - až teda té romantiky, hlavně mezi Hastingsem a Popelkou, bylo na mě moc.


Je někde řečeno, jaké povahy bylo zranění, které utrpěl kapitán Hastings za války? Z jeho chování jsem si odvodil, že se patrně jednalo o zranění hlavy... Ale mám ho rád.
Knížka je fajn, dobře se čte a není příliš dlouhá.


Příběh, který se prostě dá číst stále dokola. Příjemné prostředí, skvělý Poirot a výborná zápletka. Jeden z nejlepších případů.


(SPOILER) Tentokrát to Agatha s tou zápletkou trochu přehnala, naštěstí Hercule to zmákl bez jakýchkoliv pochybností jako obvykle, ... Může mi Hercule mimo stránky knihy vysvětlit, jak se druhá mrtvola dostala do kůlny?

Další skvělá Agatha, chtělo by se říct, ale zde to bylo u mne trochu jiné a jak si tak pročítám komentáře, nejen u mne. Viděl jsem tentokrát dříve filmové zpracování s vynikajícím Davidem Suchetem a až poté četl knihu. A musím za sebe říct, že se mi film líbil mnohem více, než kniha. Navíc se skvělou hudbou geniálního Christophera Gunninga a typickým nádherným saxofonem. Až dnes jsem se dozvěděl, že Christopher Gunning letos v březnu zemřel...


Agatha Christie - srdcovka navěky. Přesto, že knihu znám i filmové zpracování .....přesto jsem začala sérií číst znovu a vše jsem naplno prožívala se všemi aktéry v této úžasné detektivce. Agatha se neomrzí a je jedinečná.


Nemohu jinak než dát plný počet hvězd :-) ...
Dokonalý zločin, který se tedy zdá překombinovaný a skoro až sci-fi ... ale zase vím, že se může stát cokoli.
Agatha Christie píše tak přitažlivě, že jsem v každé volné chvilce jen četla a četla :-) ...


Opäť veľmi dobre spracovaný prípad, ktorý zlyháva len v záverečnom prekombinovanom rozuzlení. Teším sa ale na zbierku poviedok Poirotove pátrania, nakoľko mám za to, že kratší formát Poirotovym príbehom môže viac prospieť, nebude priestor na to, aby boli prekombinované.


Viděla jsem filmové zpracování, které jsem si pamatovala celkem nepřesně. Nebyla jsem tudíž překvapená, kdo je vrahem, ale nebyla jsem si jistá. Vlastně jsem byla v šoku, že je tento díl jedním z prvních. Přečteno za chvíli, doporučuji.


Po prvním příběhu ze zámku Styles jsem byl připraven na další vraždičku. Hercule Poirot se mi okamžitě zalíbil. Jeho styl, mluva, pohyby (TV) a logické postupy jsou prostě perfektní. Agathe Christie prostě ví o čem píše.


I když jsem tušil, kdo by to mohl být, tak stejně váš překvapí, co všechno Poirot vypátrá a jak zapojuje malé šedé buňky :) Prostě klasická detektivky od Agathy. Kdo jí má rád, bude se mu líbit, kdo moc ne, vždy bude hledat nějaké chyby :) Ale za mě super...
Štítky knihy
detektivní a krimi romány golf Hercule Poirot zfilmováno – TV seriál Zlatý věk anglické detektivky (1920–1939)Autorovy další knížky
2017 | ![]() |
2003 | ![]() |
2004 | ![]() |
2001 | ![]() |
2016 | ![]() |
Za mě úplně první setkání s Agathou a splnilo očekávání. :-)