Prahou Jaroslava Seiferta
Jaromír Slomek
Dobovými i aktuálními fotografiemi bohatě vybavený literárněmístopisný bedekr současně slouží jako seifertovská čítanka. Procházka vede pražskými ulicemi od činžovního domu v Bořivojově ulici na Žižkově, kde se 23. září 1901 Jaroslav Seifert narodil, přes školní budovy, jež navštěvoval (základní škola ve Vlkově ulici dnes nese jeho jméno), pražské lokality spjaté s jeho životem i rozsáhlým dílem (další adresy, na nichž Seifert s rodiči a později s manželkou a dětmi bydlel, redakce, v nichž pracoval, kavárny a vinárny, které si s přáteli oblíbil, místa, do nichž se po celý život vracel ve svých verších) až po chrám svaté Markéty v Břevnově, kde se pražská veřejnost 21. ledna 1986 s milovaným básníkem rozloučila před jeho pohřbem v Kralupech nad Vltavou. Vychází v roce třicátého výročí Seifertova úmrtí.... celý text
Přidat komentář
Procházka Prahou v doprovodu našeho nejlepšího básníka. Nádhera.
Některá místa jsou mi až notoricky známá (Žižkov), jiná jsem prošla jen mnohokrát (Nové a Staré Město, Hradčany) a na další si teprve zajdu.
Vzpomínky a verše Jaroslava Seiferta těm místům dodávají další přidanou hodnotu.
Atmosféra dobových fotografií vyvolává nostalgii, ale i touhu s tehdejšími obdivovateli zazvonit u Seifertových dveří, pozdravit a poděkovat.
Autorovi moc děkuji za výborný nápad.
Dusno, davy lidí, ulice rozkopané a já vyrážím s touhle knihou v ruce do Holešovic …prostě pro tu radost z posledních pár metrů před cílem.
Takže ano! Jen více takových, které člověka vytrhnou z vlastních myšlenek a donutí ho zvednout oči z chodníku.
CITÁT:
,,Svou prací nemůžeme a ani nechceme suplovat politiku. Toužíme však samozřejmě po tom, abychom nacházeli pozorně a vnímavě naslouchající. Toužíme a chceme, aby naše signály a naše svědectví nalezly své příjemce."
Seiferta i Prahu miluji - ráda jsem si početla a prošla se virtuálně po místech, která jsou se Seifertem spojená.
Velmi detailně zpracované putování různými místy v Praze, které se alespoň náznakem dotýkají života našeho nejvýznamnějšího básníka. Celkem třicet zastavení od narození na Žižkově až po úmrtí ve Všeobecné fakultní nemocnici a poslední rozloučení v chrámu sv. Markéty v Břevnově. Každé zastavení je doplněno fotografiemi současnými i archivními a zpracováno literárně i s úryvky Seifertových básní či jeho vzpomínkami ze souborného vydání, především z prózy Všechny krásy světa. Při četbě mě upoutala především pečlivost zpracování, která přispívá k velmi dobré čtivosti. A sem tam i pár drobností, které byly pro mě nové.
Autorovy další knížky
1997 | Život snů a skutečnosti |
2020 | Prahou bratří Čapků |
2017 | Prahou Jaroslava Seiferta |
2007 | Řeč neřeč |
Ořechové pro milovníky Prahy a Seiferta. Skvělý místopis propojený s poezií, která je na místo navázána. Široké společenské souvislosti, knihu lze bez výhrad doporučit.