Prales
Norbert Frýd
Román vypráví o problémech vědecké expedice, která se vydala do pralesa zkoumat archeologické pozůstatky slavné říše Mayů.
Přidat komentář
![PREBURDA PREBURDA](https://www.databazeknih.cz/img/users/18_/184454/m_preburda-6522ebff7a226.jpg?v=1696787455)
![2 z 5 2 z 5](img/content/ratings/2.png)
Knihu jsem našla v knihovně mých rodičů, rozhodla jsem se jí číst......ani nevím proč, autor knihy mi nic neříkal (snad tehdejší cena 15 Kč, či pestrý přebal knihy ) :o)
Kniha na mě "těžké" čtení a musela jsem mít na ní klid, abych se v ději neztrácela. Přesto jsem jí dočetla.
Co na ní bylo pro mě zajímavé, autorův procítěný popis zdejší mexické přírody, vtáhlo mě to do knihy, jako bych tam, v tom pralese, byla. Celý děj se vyvíjí po celou dobu u všech aktérů. Konec románu je otevřený a každý kdo knihu dočte, si může domyslet, jak to mohlo dopadnout a spekulovat.
![ludek.n ludek.n](https://www.databazeknih.cz/img/users/21_/218602/m_ludek-n-HYd.jpg?v=1540820040)
![3 z 5 3 z 5](img/content/ratings/3.png)
Na mexicko-guatemalskou hranici do oblasti Anaité, která je nalezištěm mayských pokladů, se vydává čtyřčlenná expedice profesora Speela, aby zdokumentovala fresky starobylého chrámu Balumu a případně nalezna další monumenty v jeho okolí. To, co se na první pohled tváří jako dobrodružný román z exotického latinskoamerického prostředí, má ve skutečnosti mnohem širší a hlubší záběr. Každý z účastníků výpravy si totiž s sebou nese svou minulost a autorovi se tak naskýtá možnost studovat čtyři rozdílné charaktery ve světle neobyčejných podmínek tropického pralesa. A že tuto možnost využívá beze zbytku, netřeba pochybovat. Jde ve svém pitvání jednotlivých osobností až ta daleko, že samotný dobrodružný motiv odsune kamsi do pozadí a zaměří se na psychologický aspekt vzájemné interakce čtyř lidí, jejichž napjaté vztahy směřují ke katastrofě. I když tempo vyprávění není nijak hektické (nebo možná právě proto), je občas problém udržet s výzkumnou expedicí krok a nenechat rozutíkat myšlenky. Frýdův Prales má chvílemi náběh k velkohubé mnohomluvnosti, kdy mnoha slovy neřekne vůbec nic, a stejně tak naprosto strhující okamžiky. Finále je otevřené a nejednoznačné, můžete si domýšlet cokoli.
![Adriana.82 Adriana.82](https://www.databazeknih.cz/img/users/empty.jpg?v=1446561771)
Ikdyž jsem se nutila číst ,bohužel jsem knihu na 33.stránce odložila,protože mě nezaujala :( snad časem ...
![Francoa Francoa](https://www.databazeknih.cz/img/users/33_/3323/francoa-dbe.jpg?v=1540861135)
![5 z 5 5 z 5](img/content/ratings/5.png)
Velmi kvalitní román s vysokou znalostí prostředí,zajímavým dějem.Pro mně nádherné čtení,četl jsem již několikrát,už je to přes 20let a určitě si ho přečtu zase.
Autorovy další knížky
1958 | ![]() |
1979 | ![]() |
1990 | ![]() |
1990 | ![]() |
1976 | ![]() |
(SPOILER) Nebylo to zrovna jednoduché čtení, na rozdíl třeba od Travenových románů, které člověk zhltne jedním dechem a které jsou zaměřeny na prostředí jihoamerické džungle, těžbu mahagonu, vykořisťování Indiánů... Tady mně trochu nesedělo střídání dvou hlavních dějových linek (ač v mnoha knihách se mně naopak líbí) – Čechy v období 2. světové války a pralesy na hranici Mexika a Guatemaly někdy později po válce, přičemž vše je propojeno několika hlavními postavami. Možná, že kdyby autor postupoval přísně chronologicky, byl by v tomto případě výsledek lepší, ale těžko říct. Každopádně celá kniha je docela "psycho", nejen kvůli líčení válečných událostí v Čechách a osudů Milady, ale i popisem cesty do pralesa a práce na dokumentaci chrámu v Balumu. S nesnázemi v pralese, které souvisejí s divokou přírodou, člověk tak nějak počítá, ale horší je ocitnout se ve společnosti psychopata. Pro vedoucího výpravy bohužel nemám lichotivější označení.
Dlouho jsem chtěla hodnotit jen třemi hvězdičkami, asi i proto, že žádná z hlavních postav mi nebyla vyloženě blízká a sympatická. I Milada a František mě rozčilovali. Snad jedině mexický umělec Miguel mi připadal jako člověk, který to má v hlavě srovnané... musím přiznat, že o toho jsem se ke konci knihy bála. Vyššímu hodnocení napomohl doslov Václava Šolce. Ten se vyjadřuje hlavně k odborné stránce věci, k tomu, jak věrně je popsáno prostředí, vztahy mezi dělníky a jejich šéfy v monteríi, způsob života pralesních Indiánů atd. Jsou zkrátka věci, které laik nedovede dost dobře posoudit...