Prales Mionší
Josef Sudek
![Prales Mionší Prales Mionší](https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25421/prales-mionsi-25421.jpg?v=1255952742)
Další ze svazků knižních vydání fotografických cyklů Josefa Sudka. Fotografie beskydského pralesa v Mionší patří k nejpřitažlivějším, nejtajemnějším i nejromantičtějším Sudkovým fotografickým cyklům. Tajemný prales Sudka fascinoval svou jedinečnou vizualitou, která ve spojení se světlem vytvářela zcela jedinečné konfigurace. V tomto cyklu se naplno projevil Sudkův zájem o stromy, který dal vzniknout i mnoha snímkům z jiných míst, jež budou náplní samostatného svazku v této knižní řadě. Knihu uvádí studie historika fotografie Antonína Dufka a unikátní svědectví Petra Helbicha, který Josefa Sudka doprovázel při všech jeho cestách do Beskyd.... celý text
Přidat komentář
![Hathor89 Hathor89](https://www.databazeknih.cz/img/users/empty.jpg?v=1446561771)
![5 z 5 5 z 5](img/content/ratings/5.png)
Úžasné fotografie. Nic víc snad není třeba dodat. Pro milovníky fotografie je kniha skvělým vstupem do světa uvažování a práce jednoho z našich nejlepších fotografů, i do jeho života (je neskutečné, co zvládl bez jedné ruky, když je práce s fotografickou technikou skutečně náročná ... jak bylo v knize napsáno, snad proto jej tak lákala torza).
Štítky knihy
fotografováníAutorovy další knížky
1959 | ![]() |
1956 | ![]() |
1988 | ![]() |
2001 | ![]() |
1999 | ![]() |
Pokud nedávám plný počet hvězdiček, pak jen kvůli tomu, jak vydavatelé v této publikaci naložili se Sudkovými panoramatickými fotografiemi (jak on sám říká „jitrnicemi“) – aby se jim každá nebo dokonce dvě najednou vešly na jeden list, musí se na ně člověk koukat nejlépe s lupou (určitě by výslednému dojmu méně uškodilo, kdyby je protáhli na dvě strany). Jinak je ale prohlížení knížky krásným zážitkem pro každého, kdo má rád přírodu a dokáže ocenit kvalitní fotografie. Zvláště na těchto Sudkových fotkách je dobře vidět, že výborná fotografie potřebuje něco více než jen dobrou kompozici. Ostatně řada Sudkových fotografií přírody a krajiny co do kompozice nijak zvlášť originální není; s přírodou se nedá manipulovat, lze jen volit vhodné objekty a co nejlepší úhel a vzdálenost k jejich zachycení. Co zrovna fotografiím v této knize dodává kouzlo, je počasí a denní doba (většinou mlhavo a podvečer až skoro tma). Zvládnutí těchto podmínek vyžaduje i potřebné technické dovednosti, které Sudkovi samozřejmě také nechyběly. Pro mě osobně má kniha zvláštní kouzlo i proto, že asi před 30 lety jsem se společně s kamarádem jednou pralesem celý den toulal (bohužel tehdy ještě bez foťáku), na Velké Polaně jsme nasbírali plnou tašku bedel a v údolí nějakého potoka při návratu pak ještě plnou tašku praváků. Dnes už je do pralesa vstup zakázán, dokonce i jen nahlédnout z hranic národní přírodní rezervace je dovoleno jen s průvodcem, byť po této hranici vede naučná stezka.