Pralesy Šumavy
Jan Dvořák
Velkoformátová, výpravně pojatá publikace nás zavede do 18 pralesovitých porostů na Šumavě a v Bavorském lese. Poutavé a informačně bohaté texty jsou doplněny množstvím nádherných barevných fotografií, včetně řady velkoformátových. „Pralesy nejsou pouze Boubín nebo Žofín. Celá Šumava má stovky hektarů pralesovitých zbytků, o kterých návštěvníci ani nevědí, že jimi třeba procházejí. Osmnáct z nich proto představuje tato kniha. Čtenáři se vydají do 14 pralesů rozkládajících se na území národního parku a CHKO Šumava, do Žofínského pralesa a také do tří pralesů Národního parku Bavorský les," líčí autor publikace. Kniha Pralesy Šumavy tak zavede čtenáře na známá místa, jako jsou Prameny Vltavy, Mokrůvku, Boubín nebo Trojmeznou, ale i do pralesů o kterých mnozí vůbec nevědí, že existují - Jezerní skála nad řekou Blanicí nebo Černý les ve vojenském prostoru Boletice. „Všechny pralesy jsem objevoval díky lidem, kteří jejich zkoumání mnohdy věnovali velkou část svého života a znají je velmi dobře. Čtenáři tak nebudou mít jen zážitek z popisu pralesů, ale dozvědí se celou řadu úplně nových poznatků o tom, jak to v pralesích funguje," představuje dále knihu její autor Jan Dvořák. „Důležitou součástí celé knihy jsou fotografie Tomáše Čamry. Ten dokázal zachytit krásu nejcennějších částí Šumavy jedinečnou formou a díky němu lidé uvidí jak nejzajímavější zákoutí šumavských pralesů, panoramatické pohledy tak i noční fotografie," doplňuje autor.... celý text
Přidat komentář
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2016 | 25 let příběhů Národního parku Šumava |
2021 | Národní park Šumava 30 let |
2017 | Pralesy Šumavy |
Krásná knížka!! Velký formát, velice kvalitní papír, nádherné fotky z povětšinou velmi málo navštěvovaných oblastí, a k tomu velice zajímavě pojaté texty, ve kterých autor čtenáře provádí po vybraných lokalitách vždy s nějakým zasvěceným odborníkem. Při čtení jsem měl pocit, jako bych v těch magických místech byl s autorem také a tu se prodíral neprostupnými porosty, tu se zase kochal dalekými výhledy do kraje, a při tom všem pozoroval staleté pamětníky, kteří ne vždy musí dorůstat monumentálních rozměrů a ne vždy jsou takové pralesy na místech, kde by je člověk čekal a ne vždy vypadají tak, jak je všeobecně chápána definice slova "prales".
Celou knihou neustále prostupuje jedna základní skutečnost, a sice ta, že nejlépe se obnova lesa daří tam, kde se to ponechá přírodě.
Bravo!!