Prasečiny
Marie Darrieussecq
Téma Marie Darrieussecqové, spisovatelky s velmi bohatou, provokující představivostí, je prosté, ale závažné, pro ni tíživé: postavení ženy ve společnosti, její zatížení výchovou, předsudky, nemožnost vlastní seberealizace (příčiny autorka zatím nehledá, jen dovádí důsledky ad absurdum). Problémy probouzející se v ženském těle, tělesnost zážitků a prožitků. Ať už jde o proměnu ženského těla v prasečí, nebo proměnu normální situace "světa s manželem" do podivného, nepatřičného, hrůzného "světa bez manžela". Jako první vydala Darrieussecqová knihu Truismy (Truismes, nakl. P.O.L., 1996), tedy Banality či často opakovaná tvrzení. Proklamované všednosti však název pozbývá tím, že ve francouzštině slovo "truismes" odvolává k "la truie", což je svině, prasnice. A román skutečně pojednává o metamorfóze ženy v prasnici. Vypravěčka, chvíli žena, chvíli svině (nikoli však svině v tom smyslu, jak ho užíváme často v češtině), většinou něco na cestě mezi jedním a druhým, je mírumilovná bytost zcela ponořená do svého problému postupného proměňování, jež zpočátku nechápe, později shledává příjemným prostředkem, jak se stát sama sebou, bytostí vlastně nadřazenou všemu dění kolem, podivným poměrům ve společnosti.... celý text
Přidat komentář
Ako zvláštny príbeh. Aj keď som ju prečítala rýchlo, tak neviem. No ale tá premena ženy na zviera, konkrétne sviňu nesie vlastne symboliku kam asi smerujeme. To fakt divieme a stáva sa z ľudstva zver???
Námet dobrý, ale nepáčilo sa mi spracovanie. Knihu som prečítala za hodinku, ale čakala som niečo iné...
Čistá úchylárna, myslím, že citlivější čtenáře to může znechutit, ale ty myšlenka... přečtěte si to. Pochopíte, co vás může zachránit od morální a duševní degradace. Možná.
Škoda, že od téhle spisovatelky nevyšlo nic v ČJ.