Pravěk českých zemí v evropském kontextu
Jan Bouzek
Tato publikace se snaží blíže osvětlit některé aspekty pravěkého vývoje, tedy „obecných, hlubších dějin“, českých zemí. Autor se pokouší postihnout období, jež sahá od počátků lidského osídlení našeho území v paleolitu až do doby, kdy už známe bezpečně jméno jeho obyvatel, Keltů. Snaží se ukázat, jak se české země, ležící v samém středu Evropy, už v pravěku účastnily celosvětového vývoje, jakým způsobem přijímaly impulsy, předávaly je a jak přispěly k rozvoji nejen evropské, ale i světové kultury a civilizace. Naše území bylo v pravěku – podobně jako v době historické – integrální součástí evropské, mediteránní i euroasijské civilizace. Pochopení naší minulosti nelze dosáhnout bez pochopení souvislostí, které české země pojí s ostatními částmi Evropy a k ní přilehlých dalších částí světa. Tato knížka se úspěšně pokouší o moderní výklad, který v dřívějších dějinách bádání o této době býval spíše jen naznačován či zmiňován na okraji: nakolik se naše země účastnily obecného vývoje civilizací Předního východu, Středomoří a Evropy i jak souvisely jejich dějiny s civilizací celé Eurasie. Poloha českých zemí uprostřed Evropy totiž naznačuje i jejich úlohu v ní: přejímat ze všech stran podněty, harmonizovat je a předávat dál. Publikace, která vychází už v druhém, rozšířeném vydání, otevírá pohled na dějiny v jejich širších souvislostech, které jsou stále zajímavé a poučné i pro naši dobu. Kniha je bohatě vybavena obrazovým materiálem, ilustracemi a mapami, které dokumentují širší souvislosti jednotlivých etap pravěkých dějin českých zemí."... celý text
Přidat komentář
Pod vlivem výuky dějepisu na základní škole mluvíme v souvislosti s Evropou o "pravěku", zatímco pro oblast Středomoří, Egypta, Blízkého východu a Mezopotámie používáme pojem "starověk", Tím se z obou stávají úplně samostatné izolované světy. Vzpomínám si na překvapení, když jsem jako kluk četl, jak se jeden z hrdinů Štorchova Bronzového pokladu dostává do Egypta. Ten jeho údiv z pyramid byl i můj. Tahle knížka poskytuje právě ty vazby a vztahy, jak oba tyto civilizační světy propojit a chápat evropskou prehistorii jako vlny jednoho oceánu, které přicházejí střídavě ze všech směrů, ne jako izolované ostrovy, které se občas vynoří a zase zmizí pod nehybnou hladinou. Autor to dokládá zejména artefakty (obrazová a mapová příloha je mimořádně bohatá, v podstatě až komplikuje plynulé čtení), ale občas se pokouší nacházet souvislosti i v duchovním vývoji, což v některých případech může působit dost odvážně, ale v jiných nepostrádá intuitivní logiku. Samozřejmě tu často naskakuje věčná otázka, co z toho bylo šíření lidí a co z toho výměna, napodobování a uzpůsobování artefaktů, znalostí a myšlenek. Na mnohé z těchto otázek už dnes archeologie dosáhne spoluprací s populační genetikou a archeogenetikou, takže v tomto ohledu je už věda podstatně dále. Tahle kniha ale pořád zůstane cenná, a to určitě nejen shromážděním názorného obrazového materiálu artefaktů a mapkami jejich výskytu. Možná jsem očekával více místa pro shrnutí "ducha doby", jenž by se dal z archeologických nálezů postihnout, ale tím spíš se chystám na autorovo dílo Vznik Evropy, kde toho asi bude víc.
Něco takového jsem přesně hledala. Na začátku mě znepokojil poněkud polemický tón, který pravděpodobně platil pnutím a diskusím v odborné obci, o nichž nemám ani tucha. Ale samotná kniha je výborná, zajímavě představuje a synchronizuje ideje pravěkých kultur a zabývá se jejich kontakty. S radostí bych uvítala i méně kapesní verzi.
Stručná, přehledná kniha s mnoha zajímavými informaci především pro studenty archeologie, ale i pro ty kteří vidí kouzlo v archeologických nálezech.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1989 | Periklovo Řecko |
2003 | Etruskové: jiní než všechny ostatní národy |
1990 | Thrákové |
1978 | Antické Černomoří |
2005 | Pravěk českých zemí v evropském kontextu |
Kniha skvěle kombinuje popis pravěkých kultur u nás i v Evropě. Text je navíc doplněn o obrázky artefaktů a mapy, na kterých jsou zobrazeny lokality jednotlivých kultur. Pro studenty historie a archeologie jde o skvělou knihu ke studiu :-)