Prázdniny

Prázdniny
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426504/mid_prazdniny-qpZ-426504.jpg 4 157 157

kap66
17.05.2019 4 z 5

Spíše než povídky je to kratičká próza s kapitolami. Jejich propojenost je dána nejen postavami, ale především jejich pocitem osamění, smutku a prázdného života. V autorově díle postupuji od novějších próz k starším. V této necítím ještě takovou tragičnost a beznaděj, ale je jasné, že vidění světa jako místa, na kterém se mnoho světlých momentů nezažije a ve kterém se lidé míjejí, k Balabánovi patřilo. Na druhou stranu mi připadá, že pro něho to byl prostě fakt, který přijal a se kterým nebojoval, vyrovnával se s ním snad pomocí víry, snad i tvorby.
Vracím se k němu, přestože jeho pohled ve většině svých dnů nesdílím, ale zajímá mě právě proto – je to jako vlézt do hlavy jiné bytosti. Druhá věc, proč ho čtu, je jazyk a styl jeho knížek; vybírám odstavec (zrovna jeden z optimističtějších):
"Za zády jim bzučela mouchami veliká hromada hnoje a před nimi v hloubce stínu byly krávy. Nad tmavými hřbety se míhaly vlaštovky a ve hnízdech, přilípnutých pod klenbou stáje, hladově štěbetaly malé vlaštovičky. Občas se ozvalo smutné zabučení. A to je všechno. Ivan Satinský najednou cítil, že něco nezadržitelně chápe. Klenutí dává bezpečí hnízdům, z boků krav stoupá teplo, jejich mrva láká mouchy, nikdo nás tu neloví, a proto sem létáme až z Afriky. A to je všechno."

Aichah
13.03.2019 odpad!

Tohle nebyl můj šálek kávy....dočteno jen díky nízkému počtu stran a očekávání že se to zlepší.

DuncanIdaho
20.02.2019 2 z 5

Mě kniha vůbec nezaujala. Většina povídek byla o ničem. U zbývajích povídek ani nevím, o čem byly, prostě jsem je nepochopil a nevěděl jsem, co jimi chce autor říct. V žádné povídce jsem nenašel děj. Jsou to jen banální příběhy, které se mohou stát každému.

Hanina61
12.12.2018 5 z 5

Stejně jako "poni" jsem Balabánově tvorbě podlehla, a krátké povídky v knize "Prázdniny" mě přes veškerý svůj smutek a zdánlivou marnost působily zvláštním kouzlem. Doplněno poslechem CD s autorovým osobitým přednesem. Je mi moc líto, že už není mezi námi.

Ronnie68
27.10.2018 4 z 5

Příběhy o nešťastných lidech, které byly mezi sebou propojeny pomocí vztahů mezi vystupujícími postavami.

Mibaf
17.10.2018 3 z 5

Moje v pořadí a poměrně krátké době druhá kniha od stejného autora. Tou první bylo Jsme tady, která mě naprosto nadchla a probouzela ve mě možná až nečekané emoce.
Proto jsem taky sáhl po Prázdninách. Tady už ale všechny pocity a prožitky byly nějak poloviční. Proto i moje hodnocení bude tentokrát nižší.
Na autora ale určitě nezanevřu, jenom si od něj dám chvíli čtenářský odstup.

Morgainne
19.09.2018 3 z 5

Mám z knihy stejný pocit jako níže RADOST... bezútěšnost života, osamělost, promarněná léta. I tak ale povídka není žánr pro mě, za pár dní si nebudu pamatovat, o čem jsem četla.

Weiler
12.05.2017 3 z 5

Otevřenost výpovědí postmoderní literatury je jedna věc. Otevřenost postmoderní literatury je věc druhá. Samozřejmě, záměr je protřelému čtenáři jasný, a když jsou zkrátka některé konvence vyprávění vynechány – konvence jako vypointovanost, poselství, dokonce i téma – čtenáře to spíš donutí se ptát: „Oukej. Proč? Proč jsem měl tohle číst?“ A tahle otázka by měla být položena čtenářem u každého titulu. Kniha jako taková samozřejmě nedluží odpověď, nicméně odpověď by dle mého existovat měla. A její uspokojivost by pak měla odpovídat hodnotě literatury. Balabánovy Prázdniny jsou jednou z těch knih, které pro svou otevřenost nabízí tak širokou škálu odpovědí, že může jít o dílo stejně tak bezvýznamné jako dokonalé. Shodou okolností se dá tahle škála aplikovat i na vztah postav k reálnému světu. A jelikož to označuju za shodu okolností, hodnotím knihu celkem průměrně. Nejpozději do měsíce se na ni budu horko těžko rozvzpomínat.

pawla.sevcikova
06.01.2017 4 z 5

...a cítí únavu, kterou už žádný spánek nezažene...

RADOST
04.11.2015 3 z 5

Povídky o hledání východiska z bezútěšnosti života. O podlehnutí slabostem, promarněných letech, samotě. Stroze, přesto skvěle vystihnuto. I přes nadějné vyústění ve mně ponechaly depresivní stopu.

poni
21.05.2015 5 z 5

...první knížka od Balabána, kterou jsem před několika lety četla. Poté jsem Balabánově tvorbě absolutně podlehla. Svými texty uměl navodit nezaměnitelnou, (pro mě) až meditativní atmosféru...

Alma-Nacida
03.11.2014 3 z 5

Některé povídky jsou dobré, jiné horší, kladem je příjemná stručnost a svižnost.

Část díla

všech 16 částí díla