Pražský pitaval
Egon Erwin Kisch
Toto nejznámější autorovo dílo vyšlo poprvé v Berlíně roku 1931 a čeští čtenáři ho poznávali z překladu o dva roky později. Kische inspiroval francouzský právník Gayot de Pitaval, který v roce 1734 vydal zajímavé soudní případy své doby. Kisch však pouze nenapodobil svého proslulého předchůdce a neomezil se jen na popis kriminálních příběhů. Pozorně naslouchal příběhům stárnoucího popravčího, který sloužil za Rakouska i za republikánských časů, stejně jako vysloužilému rakousko-uherskému generálovi, jenž mu osvětlil detaily Redlovy špionážní aféry z doby krátce před výbuchem první světové války. Za geniem loci se vydal do míst, kde byl vězněn Jan Hus, jindy odhalil nedůstojné uložení ostatků Jana Amose Komenského v Naardenu. Pro svůj příběh neváhal přeskočit zeď vězeňského hřbitova a dokázal se trpělivě probírat literaturou o proslulých loupežnících Karáskovi, Graselovi a Babinském. Seznamoval čtenáře s dobovými pohledy na město Vltavou i s dobrodružnými příběhy kavalírů. Identifikační číslo tohoto vydání knihy je 25-035-64 .... celý text
Detektivky, krimi Povídky Literatura česká
Vydáno: 1964 , NPL - Nakladatelství politické literaturyOriginální název:
Prager Pitaval
více info...
Přidat komentář
Soubor z mého pohledu velmi zdařilých a kvalitních literárních reportáží a črt z prostředí Prahy a Čech z přelomu 19. a 20. století. Díky poutavému popisu událostí je možné uchopit relativně dost plasticky i ducha dané doby a související okolnosti.
Pražský rodák EEK byl podle mého brilantní mistr pointy a jeden z velikánů literární reportáže své doby. Světový autor, u nás neprávem opomíjený.
Pár příběhů bylo opravdu zajímavých, ale jinak trochu obtížnější čtení díky starší češtině a způsobu psaní. Jednou stačilo a opět se povedlo přečíst knihu na kterou jsem už roky koukala v knihovničce.
Některé příběhy slabší, jiné velmi zajímavé. Rozhodně nejpozoruhodnější je ovšem ten, který se týká Plukovníka Redla. Skoro by se chtělo říci, že to je hotový námět nějakého filmu. Ten který je o Redlovi natočen, byť z filmového hlediska výborně, nepočítám protože je naprosto pokřiveným obrazem Kischem zachyceného příběhu. Celkový dojem: 70%
Autorovy další knížky
1969 | Pasák |
1962 | Tržiště senzací |
1929 | Zuřivý reportér |
2008 | Pražský pitaval |
1968 | Pražská dobrodružství |
Čekal jsem kriminální historky z mocnářství a první republiky, ale autor se ponořil mnohem hlouběji do historie, až do renesance - což mne jedině příjemně překvapilo, protože historie mne na rozdíl od zločinu opravdu baví (sáhnul jsem po Kischovi, jen abych si "doplnil vzdělání"). Jazykovou formou i volbou jednotlivých příběhů velmi zdařilá kniha.