Písařská škola v Kalahari
Alexander McCall Smith
Precious Ramotsweová série
< 4. díl
Majitelka První dámské detektivní kanceláře ve státě Botswana, paní Ramotswe, na návrh své asistentky Makutsi, rozšíří pole svého působení o školu psaní na stroji výhradně pro muže. V pracovním i osobním životě se paní Ramotswe potýká se spoustou dalších věcí: setká s konkurencí, když se přímo v jejím bydlišti, objeví druhá detektivní kancelář s názvem Zaručená spokojenost, musí zastat roli matky dvou dětí adoptovaných z místního sirotčince a samozřejmě na ni čekají i detektivní případy.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 2010 , ArgoOriginální název:
The Kalahari Typing School for Men, 2002
více info...
Přidat komentář
Laskavé a moudré čtení, je mi líto, že je konec, snesla bych každý večer jednu takovou knížečku.
Poklidné tempo a spousta drobných milých okamžiků.
Miluji paní Precious Ramotswe.
Zase bych psal totéž. Příjemné čtení o oblasti, kde jsem nebyl. I když si pořád říkám, že musím brát v úvahu autorskou fikci, mám pocit, že se s Afrikou nějak tak seznamuju blíž.
Necetla jsem předchozí knížky, jen tuhle, a ničemu to nevadilo. Podle slov na obálce i podle označení naší knihovnou jsem se domnívala, ze půjde o detektivku, což byl omyl, ale také nevadí. Spíše taková společenská próza, příběh příjemně plyne, žádné velké zvraty, nemilá překvapení, žádný srdcerváč. Poklidné čtení, kterým si nenarušíte spaní.
Poslední přečtená v sérii, shodou okolností těsně po první, takže jakýsi vývoj mohu vysledovat, a podle hodnocení dříve přečtených druhého a třetího dílu musím konstatovat, že zájem a čtivost pro mne postupně upadaly.
Tento díl už vůbec není detektivní: první třetina se zabývá spolupracovnicí paní R. a realizací jejího podnikatelského plánu. Jakéstakés detektivní pátrání se pak omezilo pouze na dohledání dvou osob a odhalení záletného manžela, Velice málo akce, napínavosti, zajímavosti.
Zato autor ještě přitvrdil na moralizování, které se pro mne stalo až nesnesitelné. Jakýsi specifický rasismus: vše, co dělají domácí od nepaměti, je skvělé, zachovávají si neposkvrněnou morálku, zato co přináší civilizace (ti zatrolení bývalí kolonisté Britové, ti děsní supermoderní Američané, ale i ti zločinní Zuluové, Jihoafričani a spol.,...) je děsné, vždyť ničemu nerozumějí a nestojí za nic. Slaboučkých 50%.
Uvědomila jsem si, jak moc jsem ovlivněna stereotypy o Africe. Hlavně z toho důvodu mne tedy tato kniha velmi bavila - číst o životě v Botswaně se vám tak často nepoštěstí. Je to klidné a milé čtení , když si chcete odpočinout a zapomenout na chvíli na lednové šedivé dny za oknem.
Pěkná kniha o životě v Botswaně a o tom,že než žena to má v Botswaně těžší jen svobodná žena bez muže :)
Tak i poslední kniha z této série se mi líbila. Je to takové milé, oddechové čtení. Nehledejte tam žádné napětí. Na to to mířeno není. Prostě , když potřebujete trochu relaxu.. ;-)
I tento díl rozhodně stojí za přečtení. Je plný napětí, protkaný osobními situacemi dvou hlavních (i když jedné hlavnější) hrdinek. Další příjemná odeechovka po těch severských, amerických a některých i českých krimi ve kterých se jen stříli, vraždí, jsou plné násilí a strachu.
Kdo čeká nějaký akční děj, tahle knížka není pro něho. Ale kdo potřebuje přenést do úplně jiného světa, kde platí jiné hodnoty než u nás a kde je klid a pohoda a horké africké slunce, určitě nebude zklamán. Celá série těchto knížek má stejnou atmosféru, léčivou a uklidňující naše stresované duše.
Autorovy další knížky
2009 | První dámská detektivní kancelář |
2011 | Přehlídka |
2009 | Žirafí slzy |
2011 | Zítra bude po všem / Shodou okolností / Vražda krále Tuta / Flétny a spitfiry |
2000 | Srdce africké krásky |
Vzala jsem si knížku do nemocnice, a byla tou pravou: laskavé čtení se špetkou vtipu, ale člověk si při četbě nepotrhá smíchy stehy.
Zajímavé je, předchozí knížky (a v sérii jich vyšlo víc než tyto čtyři v češtině), jsem četla v angličtině. A protože v angličtině čtu pomalu, tak se to nějak víc hodí k vyprávění z Boswany, nejšťastnější africké země.
Tentokrát paní Makutsi má podnikatelský záměr, zakládá písařskou školu pro muže.
A paní Ramotswe musí řešit problém s nenadálou konkurencí, problémy s osvojenými dětmi i zapeklitý starý případ plný výčitek svědomí.
Kdo si chce ulevit v dnešní uspěchané době od shonu a napětí, rozhodně neprohloupí.
Ale oproti předchozím dílům mi to přišlo takové neslané nemastné.