Příběh služebnice

Příběh služebnice
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356084/bmid_pribeh-sluzebnice-N1J-356084.jpeg 4 2855 2855

Proslulý román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které se z demokratických výšin propadly do všeobjímajících hrůz totalitního režimu. V okovech nemilosrdného klerofašistického režimu se z každého, kdo se proti němu jakkoli prohřeší, stává otrok. Z plodných žen pak ještě něco mnohem horšího – služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Handmaid's Tale, 1985

puczmeloun
01.06.2021 3 z 5

Do knížky jsem se pustil společně se seriálem. Tedy abych byl přesný - poté, co mi v seriálu některé věci neseděly a některé věci chyběly. Pokud jde o první skupinu, tu kniha o dost zmenšila. V seriálu totiž tvůrci něco přeskakují, něco přidávají, některé věci nelogicky dělají jiné postavy než mají a pak se člověk diví motivaci. To si kniha drží... Pokud jde ale o druhou skupinu, tu kniha jen rozšiřuje. Ano, chápu, že jde o výpověď jedné jediné osoby, která má své vlastní motivace a svůj přístup k věci (a musí se brát s jistou mírou kritického myšlení - a ano vím, že jde o fikci - jak uvádí závěrečná "přednáška" po příběhu...), přesto mi v knize chybí spousta informací a na mysl se mi dere spousta ALE. Jak může být Gileád udržitelný, když je založen na otrokyních a otrocích (služebnice, Kolonie...)? Kde se budou lidi brát, až dojdou náboženské skupiny/LGBT/političtí vězni atd.? Kde se pak budou brát samotné služebnice? Jasně, tisíce lidí bude stále možné brát do kolonií (vzpomeňme na ruské Gulagy, kde dostatek vězňů "nikdy" nechyběl...), ale služebnice už se jednoduše nenaberou z nenáboženských rodin/studentek/bývalých pracujících žen atd. Nemluvě o tom, jak takováhle společnost může být udržitelná z pohledu potravin, technologií atd. Kdo na tom maká? Jsou nějaké další skupiny lidí, o kterých se v knize nedozvíme? Kde vůbec nový režim nabral tolik vlastních vojáků (andělů, ochránců, očí...), když šlo fakt o nové lidí? Kam zmizela US army? Kdo vůbec ten stát vede? Je to jen kolektivní? Nikde není o žádném vůdci ani slovo, natož propaganda... A co teprve otázka toho, jak je možné, že se USA zhroutily tak neuvěřitelně rychle, prakticky z hodiny na hodinu. Velké teroristické útoky a najednou moc vlastní pár lidí, co si dělá politicky co chce? Divné... (O to divnější je to ještě v seriálu, kde je to ještě o trochu rychlejší než v knize...)

Každopádně příběh je psaný zajímavě, po Aréně smrti (Hunger games) další knížka, kde se mi líbí ženský přístup k vyprávění. A tady je opravdu hodně vidět... O to víc v knize, než v seriálu. Hlavní postavě je dávána veškerá pozornost, její psychika je víc drcena Gileádem a ustupuje mu a oproti seriálu je taky méně samostatná/emancipovaná/plná touhy po odplatě. Distopie, jak má být...

Chou
24.05.2021 4 z 5

Přečteno. Na tuto knihu jsem se chystala už více než rok. Několikrát jsem ji rozečetla a pak zase odložila. Nebyla tak špatná, ale styl psaní autorky mi moc nevyhovuje. Skákání v příběhu do minulosti a zase zpátky. Ale kniha Slepý vrah byla horší

dominika8192
23.05.2021 3 z 5

Ze začátku mě to fakt hodně bavilo, ale zhruba od půlky jsem začala přeskakovat pasáže. Ty filozofické úvahy mě prostě znudily, akce téměř žádná. Já prostě na ten antiutopický svět nejsem a nebaví mě o něm číst. Ale když už je ten seriál, řekla jsem si, musí to asi mít něco do sebe. Jako jo, námět hodně dobrý, leč celkem nevyužitý.

tatruszka
21.05.2021 3 z 5

Co na to říct. Nejprve jsem viděla seriál, na knihu jsem se hrozně těšila, ale vůbec mě nenadchla. Příběh se mi těžko četl, vracela jsem se k němu dlouho, často jsem se musela přemlouvat. Přitom námět knihy je opravdu zajímavý.

EmillyT
16.05.2021 2 z 5

Zajímavý námět, ale bohužel kniha pro mě byla zklamáním. Asi jsem měla příliš velká očekávání. Přišlo mi, že spousta věcí je pouze naznačena, ale nic nebylo pořádně vysvětleno. Vůbec jsem se do knihy nemohla začíst a příběh začal mít spád až pár stránek před koncem. Otevřený konec mě jen utvrdil v tom, že se mi kniha příliš nelíbila. Zatím nejsem ani rozhodnutá zda chci číst pokračování.

zmo323
08.05.2021

Pro všechny, kdo tu píší o utopii - nastudujte si, co to byl "Projekt Lebensborn". Akorát tam ty holky tehdy neponižovali. Ale mám dojem, že autorka tuhle hrůznou část Hitlerovy mašinerie znala.

Belanna
26.04.2021 2 z 5

Přesto že jsem se na tuto knihu velmi těšila, přinesla mi zklamání.
Čekala jsem asi něco jiného (i když dystopii a podobné čtu vcelku často).
Námět knihy byl originální, ale jinak už jsem na knize nenašla nic moc zajímavého.
... a že po přečtení zůstane mnoho nezodpovězeného?
To se autorka snažila, možná až moc násilně, napravit závěrečnou tiskovkou.

Anette99
23.04.2021 5 z 5

Dystopické romány mě baví, vždy nesou určité poselství a ukazují, jak snadno může nastoupit tyranie a diktatura a lidstvo by si z takových knih (a reálných historických událostí) mělo vzít ponaučení.
Ke knize jsem se dostala díky seriálu (nedokoukáno, musím mu dát druhou šanci), takže jsem se docela vyznala v ději i v postavách. Knížka se četla dobře. A ten konec - nutně potřebuju vědět, co se s Offred stalo, zda se jí podařilo utéct, a shledala se s manželem a dcerou, nebo jestli utekla, ale s rodinou už se nikdy nesetkala nebo ji dopadli a potrestali. Hned se pustím do druhého dílu, i když tam to o Offred asi nebude, ale zajímá mě ten pohled tří různých žen na Gileád.

Vjeerus
20.04.2021 4 z 5

Tak za mě opravdu síla té myšlenky. Co mě úplně neoslovilo je celý koncept knihy - psaný jako úryvky deníku nebo něčeho takového. Měla jsem trochu problém si udržet časovou linku. Otevřený konec je opravdu nervy drásající, nemám je ráda.
Ale když se oprostím od osobních sympatií, tak kniha plyne a ve mě rozhodně vyvolala mrazení. Tuto knihu si řadím do skupiny "něco jiného, něco co tu nebylo" a rozhodně si myslím, že stojí za přečtení, kam až je možný se dostat, když se moci chopí extrémisti.

leucantha
19.04.2021 3 z 5

přečetla jsem , ale zas až tak mě neoslovila...i když jisté poselství rozhodně přináší

lena.o.knihach
15.04.2021 4 z 5

Do audioknihy jsem se nemohla pořádně zaposlouchat, takže jsem se před polovinou knihy rozhodla sama pustit do čtení. A jak mě příběh najednou bavil a odsýpal.
Akorát lituji, že jsem se do toho nepustila mnohem dřív. A na seriál se určitě chystám.

dominika9982
13.04.2021 5 z 5

Utopické (antiutopické) knihy mám v oblibě. Na 1984 kniha sice neměla, ale určitě pro mne patří k tomu top z tohoto žánru. A už si stahuji seriál.

Adellll
05.04.2021 4 z 5

Zajímavá kniha se skvělým nápadem. Hlavní postava byla velmi reálná a uvěřitelná. Také mě zaujaly její myšlenkové pochody a návraty do minulosti, i když ze začátku jsem se v nich trochu ztrácela. Děj utíkal svižně, možná až na trochu pomalejší začátek. Trochu mě naštval otevřený konec, ale ten se doufám vysvětlí v druhém díle:D.

VeruMalfoy
30.03.2021 4 z 5

Tak tahle kniha mě svou děsivou představou o budoucnosti pro ženy dost šokovala. Nejvíc mě dostal konec, kdy jsem si uvědomila, že příběh služebnice vlastně vypráví o mojí době, ve které klesá porodnost a je těžké vůbec otěhotnět. Také mi došlo, jak je každá zdánlivě klidná doba snadno pomíjivá. Musíme si tedy vážit volnosti, rovnosti a svobody ve společnosti celkově a nenechat si nic z toho vzít.

Ctenar1202
27.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Příběh je o ženě Fredově, která je umístěna v domě mocipánů, nosí červené roucho a před očima chlopně, aby se nerozptylovala okolím...její úkol a všech takto oděných je jasný. Jsou určeny k převýchově a rození dětí. Populační křivka totiž drasticky klesá a tak mají tyto ženy a matky rodit děti, které ale pak již nevidí.

V knize je vylíčeno spousty pocitů, frustrací, vzpomínek této ženy. Vzpomíná na svého muže, dceru s kterými tvořila šťastnou rodinu, než se svět dočista zbláznil....

Na konci knihy je věta Máte nějaké dotazy?
Ano!! Mám. Mám jich spousty. Já totiž nevím, jestli jsem knihu zcela pochopila...poslední třetina pro mě byla tak zmatená, zrychlená, chaotická v dějové lince, že jsem se zcela ztratila a najednou konec....a já zůstala očima na poslední větě a řekla si, dělá si ze mě autorka srandu?

Nedozvěděla jsem se, jestli se ještě někdy Fredova setkala s manželem, dcerou...jen, že to takový nějaký šťastný konec má a to takový, že posledních pár stran je zápis z konference v roce 2195, kde zasedají jak muži, tak ženy. Takže celá vize, která byla v knize, kdy ženy nesměly nic, se nenaplnila....

Upřímně, tahle kniha mi v paměti zůstane, navždy. Ale budu si ji pamatovat jako příběh, který mi nebyl dostatečne vysvětlen a kdy i po dočtení jsem měla v hlavě spousty otázek.

diana1217
24.03.2021 2 z 5

Tato kniha mě moc nezaujala. Příběh mi přišel nudný.

xolee
20.03.2021 2 z 5

V TV jsem zaznamenala seriál a chtěla jsem si nejdříve přečíst knihu a nestává se mi moc často, ale těším se až zkouknu seriál a mám větší očekávání. Knížku jsem četla velmi dlouho i přesto, že je to zajímavé téma hlavně vzhledem k dnešní době. Kdy nám přijde v knížce, že to by se přece stát nemohlo, mno ale teď se děje také plno věcí co by nám před rokem a něco přišlo absurdní. Knížka vyvolá víc otázek než dá odpovědí. Konec s přednáškou by tam být nemusel, nijak přínostný pro mě nebyl.

Kristy78
05.03.2021 4 z 5

Nezatížena seriálem nebo recenzemi - zajímavé čtení. Tentokrát dystopický román, velmi čtivý, protože se teprve v průběhu čtení dostáváme k tomu, jak to všechno vzniklo, jak se hlavní postava dostala tam, kde teď je. To mě stále pohánělo kupředu. A po přečtení si nezbývá přát nic jiného, než že je to psáno proto, aby se nic z toho v budoucnu nestalo - jak říká sama autorka.

AlexandraBane
04.03.2021 2 z 5

Tohle pro mě bylo zklamání. Dystopie nikdy nebyly můj šálek kávy. Po všech nadšených ohlasech z okolí, jsem jí zkusila. Ale asi jsem měla dát na svůj šestý smysl

Ruty
03.03.2021 5 z 5