Príbehy obyčajneho šialenstva
Charles Bukowski
Výber takmer troch tuctov väčšinou autobiografických poviedok a čŕt je vydarený pokus vytvoriť reprezentatívnu sondu do poviedkovej tvorby amerického spisovateľa Charlesa Bukowského, ktorý sa svojím životom a osobitým autorským rukopisom vymyká z bežného chápania literatúry ako zušľachťujúcej a ušľachtilej ľudskej činnosti. Ak si trúfate, nech sa páči.... celý text
Literatura světová Povídky
Vydáno: 2005 , BelimexOriginální název:
Erections, Ejaculations, Exhibitions, and General Tales of Ordinary Madness, 1972
více info...
Přidat komentář
Klasická Bukowina, u které se pobavíte, trochu zastydíte a dá Vám to pár myšlenek do života.
Nějak nemusím povídky, ale po Bukowském jsem vždycky plnej melancholie.... něco je lepší něco je horší, ale pořád je to klasika... vzpomínka na časy, které jsem nezažil, ale chtěl bych...
Některé povídky jsou slabší, jiné průměrné a některé jsou opravdu skvělé (např. Doporučil byste psaní jako profesi, Zastřelil jsem v Renu chlapa, Povídka pro Waltera Lowenfelse, Mizernej trip, Velká konopná hra).
Samozřejmě zase je zde spoustu hrubosti, alkoholu, sexu, zmaru, ztracenosti a sázení na koníčky. A do toho sem tam nějaká myšlenková perla. Takže klasickej Buk.
"Psaní si vybírá tebe, ty si ho vybrat nemůžeš."
70%
Klasickej Charles Hank Bukowski Chinaski, tedy sex, drogy (spíš chlast a cigára) a rock'n'roll (u Hanka tedy vážná hudba). Některé povídky lepší, některé slabší (hlavně ty o dostizích a (ne)úspěšných sázkách), ale jinak jsou tyhle příběhy obyčejného šílenství knížkou z dob, kdy byl Buk ve skvělé formě, byť nedrží tak pohromadě jako třeba výtečné Faktótum. Trocha filozofie nad absurditou lidskýho bytí, sem tam nějaké to povzdechnutí, ale jinak spíš veselé (no... spíš smutně veselé) povídky, u kterých se jeden i zamyslí, Buk byl prostě nadčasovej. A hlavně zábavnej.
tohle bylo velmi slabé, některé povídky opravdu o ničem, některé ale těch bylo málo dobré, řekl bych asi nejslabší kniha od Bukowskeho zatím četl, ale název knihy je velmi zajímavý :-)
Vůbec to není o prvních třech názvech v nadpisu. Ale musím uznat, že i přes tu spoustu vulgarismů mají příběhy hloubku a jsou převážně smutným svědectvím…
Něco bylo dobrý, něco mor. Kdo četl chápe, jak to myslím. Jedna povídka (Mizernej trip) byla z dnešního pohledu nevhodná (předesílám, že kniha vyšla v roce 1972). Doufám, že kvůli ní nebude tato kniha zakázaná. Buk v ní navrhuje rozdávat černochům peníze, aby jim nevypalovali města...
Z mého pohledu byla naprosto TOP povídka Zvířecí nudle v mé polévce.
Do konce knihy mi chybí cca 30 stran a vím, že jí rozhodně nemám v plánu dočíst. Příběhy mě nijak zvlášť nebaví. Jsou to pro mě víceméně výkřiky do tmy, které mi nic nedávají.
Souhlasím s Balrogem. Před 25 lety bych na těch povídkách ujížděl, teď si jen říkám: ten chlap měl talent, měl ale taky fakt problém, fakt hnusnej život a fakt odporný způsoby. Přečíst zamlada a vyvarovat se jiné inspirace než psát, jestli vám to jde. Stravitelný je pro mě Škvár.
Nelituji, že jsem přečetl, přestože některé fekální části nebyly mým šálkem čaje. Nedá se však popřít, že kniha donutí k přemýšlení. O tom s čím s autorem vůbec nerezonuješ a kde naopak vystihuje originálním způsobem tvoje vidění světa.
První a ne poslední kniha od tohoto autora.
Fakt mě to bavilo.
Na nic si nehraje. Naturalismus nevadí, protože tak se žije. Popírat to nemá smysl.
"Svět patří těm, co se neposerou."
Jednoduchá pravda, jenom to teda neříkejte nadřízeným v práci, protože ti by se z toho posrat mohli.
Jo, poslouchám často v práci, pak jsem z toho lehce povznesená a nic mě nerozhodí :), uteče mi to. Audio je načteno výborně.
Vulgární, chaotická, nevyrovnaná, zmateční - pravděpodobně stejná, jako Bukowskiho osobnost. Věřím, že sousta povídek je opravdu z jeho života, jako např. ta, kde na ZENové svatbě koupí novomanželům rakev coby svatební dar a potom zmlátí i ZENového mistra :D Věřím, že Bukowski byl nešťastné prase i za svého žití ...
Druhá kniha Ch.B., kterou jsem četla také ještě na střední. Bylo to skoro to samé jako Šunkový nářez, ale trochu tvrdší a sprostější. Líbila se mi o dost méně. Vzpomínám si, že jsme ji četly s mou dobrou kamarádkou cestu v autobuse ze školy. Jak jsme ji četly spolu, tak jsme se smály současně a u jedné pasáže obě znechuceně užasly, ale celkově jsme se bavily. Myslím, že když mladé kluky nezajímá čtení, měli by sáhnout po tomto spisovateli, možná se tam místy poznají a rozhodně se zasmějí.
Další knihy jsem už nečetla, přišlo mi, že to je vše úplně stejné. Stejný typ hlavního hrdiny (ošklivý a bez peněz), sex a chlast. Ale kdo ví, možná se zase budu chtít zasmát, tak uvidím.
Část díla
- Ber nebo nechej být 1972
- Bez ponožek 1972
- Blázinec kousek na východ od Hollywoodu 1972
- Blbí kristové 1972
- Deka 1972
Autorovy další knížky
1995 | Šunkový nářez |
2013 | Všechny řitě světa i ta má |
1996 | Poštovní úřad |
2006 | Příběhy obyčejného šílenství |
2005 | Zápisky starého prasáka |
Zologická zahrada strop!