Podpis čtyř / The Sign of the Four
Arthur Conan Doyle
Příběhy Sherlocka Holmese / Sherlock Holmes série
< 2. díl >
Podpis čtyř je po Studii v šarlatovém druhou novelou, kde se objevují postavy Sherlocka Holmese a doktora Watsona. Tajemný a spletitý případ je tentokráte okořeněn hledáním pokladu indického rádži a vychytralým a zákeřným protivníkem. Navíc zde doktor Watson potkává svou budoucí ženu. Bilingvní česko-anglické vydání.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 2007 , GaramondOriginální název:
The Sign of the Four
více info...
Přidat komentář
Už jsem četla jednoho Sherlocka kdysi, ale vůbec si nepamatuji název knížky. Vím jen, že mě tehdy moc bavila. Stejně tomu bylo i dnes. Knížku jsem přečetla jedním dechem a konec mě dost překvapil. Rozhodně jsem ho nečekala.
Jedna z těch delších novel o tajemném pokladu a nebezpečných protivnících, zamilovaném Watsonovi a kokain šňupajícím Holmesovi - v lepším průměru - 65 %
první kniha se Sherlockem Holmesem a dr. Watsonem, rozhodně ne poslední. Zápletka zajímavá, děj hezky odsípal, příjemná, oddechová záležitost.
Nemocná a neschopná číst, takže audio knížka, ale možná právě proto tak málo hvězd...nejvíc mi utkvělo v paměti, že Dr. Watson potkal svou Mary.
Můj třetí Sherlock a rozhodně mě to nepřestává bavit. Už se těším, až si přečtu další knížku. :)
Sherlock Holmes v plné polní! Všechno. co dělá příběhy o detektivu z Baker Street tak fascinujícími, najdete i tady v porci přímo vrchovaté. Tajemná vražda, spletitý případ, síla dedukce, příchuť tajemna, pronásledování a dobrodružství. Uchvátilo mě, jak detailně měl sir Doyle propracován děj. Tradiční přiznání pachatele na konci případu by vydalo na samostatný román. Hodnotím jako fanda a hodnotím velice zaujatě - 5*.
Tento příběh má v sobě vše, co by správná detektivka mít měla - detektivní zápletku, kde však nechybí špetka tajemna, vynikajícího detektiva a vysvětlené pozadí celého zločinu.
Klasika Sherlock Holmes.. napínavý děj, člověk se nemůže dočkat až vyřeší záhadu a najde viníka...
Konečne poriadny Sherlock Holmes. Veľmi pútavé a nezriedka aj zábavné. Nasmiala som sa, keď ten starý zvierací pánko vynadal Watsonovi, keď si prišiel k nemu pre Tobyho. A nielen vtedy. Aj samotné rozprávanie Jonathana na konci bolo nemálo zaujímavé a užila som si ho tým viac, že nebolo krátke. Takže som s týmto príbehom nadmieru spokojná :)
Příběh je, podobně jako předcházející Studie v šarlatové, rozdělen do dvou příběhů. První se věnuje samotnému případu dvojice Holmes-Watson, druhý pak vysvětluje "pozadí" a dokresluje tak pohnutky vedoucí ke zločinu. Mě osobně tento dnes už jaksi přežitý způsob vypravování příliš nevyhovuje. Pokud se dozvím, jak linka v současnosti dopadla, už mě tolik minulost nezajímá. Dnes by se pro takový příběh použila trochu jiná forma, jednotlivé časové linky by se střídaly a vznikl by tak srozumitelný celek, který by sice v závěru nijak nepřekvapil, ale četlo by se to dle mého názoru mnohem lépe. Přiznám se, že záležitost s lodí a následná honička mi přišly poměrně zdlouhavé. Jednou větou: Dobře, že se Doyle věnoval spíše kratším povídkám.
Ačkoliv se zde vlastně odehrávají jen dva příběhy (v první půlce návštěva u podivného muže a následně noční až ranní stopování, ve druhé půli pak honička na řece) rámované třetím příběhem z minulosti a z Indie, je kniha napínavě napsaná a sevřenějšího tvaru než předchozí Studie v šarlatové. Některé věci sice mi i tak přijdou zvláštní (chlap s dřevěnou nohou šplhající po baráku), ale dejme tomu. Navíc díky třetímu příběhu je zde dobrodružný romantický prvek, tentokrát naštěstí ne jako samostatný příběh.
Autorovy další knížky
1978 | Pes baskervillský |
2010 | Případy Sherlocka Holmese |
1982 | Dobrodružství Sherlocka Holmese |
1971 | Ztracený svět |
1987 | Muž s dýmkou a houslemi |
(SPOILER) Sherlock Holmes sjetý kokainem. Četla jsem to ve stejnou dobu jako knižní zpovědi „Chandlera“ Matthewa Perryho a prince Harryho, takže kokain mi už lezl krkem. Nicméně naspeedovanej Sherlock se opět ukázal a vyřešil případ tak složitej, že jsem si zápletku musela po přečtení knihy zopakovat na anglické Wikipedii. Doktor Watson se tu seznámí se svou ženou, která přijde za Holmesem a celý případ odstartuje, protože se týká záhady jejího zmizelého otce. Jde tu taky o velký poklad, ke kterému se otec, kapitán Morstan, se svým přítelem připletl na Adamanských ostrovech, kde oba sloužili jako nějaké stráže nebo už nevím co. O otci už Mary nic neslyšela, ale každý rok dostává poštou perlu. Se šestou perlou přijde i dopis s návrhem schůzky. Na tu se Mary vydá i s Holmesem a Watsonem, a tak poznávají Thaddeuse, jehož otcem byl majorův spolustrážník z Adamanských ostrovů, který měl taky prsty v pokladu. Mary se dozvídá, že její otec zemřel na infarkt potom, co se dozvěděl určitou zprávu, a protože jeho přítel major Sholto se bál, že by ho považovali za vraha, v tichosti ho zakopal a poklad schoval. Nechal si jen perlový náhrdelník, který Thaddeus s bratrem postupně rozebírali na součástky a posílali je jednou ročně Mary. Bratři se ale nevzdali perel jen tak, sami mezitím pátrali po truhle s celým zbytkem. Bartholomew ji zjevně objevil, a tak si Thaddeus pozval Mary, aby na něj společně zatlačili a on vyklopil, kde je. Ale jak už to v detektivkách bývá, ve chvíli, kdy do Bartholomewova bytu vtrhne celá početná parta, čítající teď Holmese, Watsona, Mary a Thaddeuse, najdou ho ve stavu rigor mortis s otrávenou šipkou v krku. Zdá se, že tu byla návštěva z Adamanských ostrovů (kde to vůbec je?). Tahle knížka mě bavila, občas jsem v ní trochu viděla styl mojí milované Agathy Christie a já mám prostě klasický detektivky z Anglie ráda.