Červený pavilon
Robert van Gulik
Příběhy soudce Ti série
< 7. díl >
V tomto románu projíždí soudce Ti s Ma Žungem Rajským ostrovem, kde potká náčelníka Lo ze sousedního okresu. Ti mu poděkuje za laskavost, kterou mu Lo prokázal v minulosti. Lo však musí v neodkladné záležitosti odcestovat požádá soudce Ti, aby za něj uzavřel zdánlivě jasný případ sebevraždy akademika Li Liena. Soudce Ti, ač nerad, tento případ přijme. Později je ještě zavražděna kurtizána Podzimní luna. Soudce nakonec také objasní údajnou sebevraždu Tao Kunga, která se stala před třiceti lety. Všechny tyto případy mají společné to, že se staly v Červeném pavilonu a mají vypadat jako sebevraždy…... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: 2004 , PerseusOriginální název:
The Red Pavilion, 1961
více info...
Přidat komentář
Detektívka z "čínskeho Las Vegas", jeden veľký prepletenec vzťahov a súvis s desaťročia starým prípadom. Posledná tretina je o dosť dynamickejšia, než zvyšok knihy.
Páčilo sa mi to ešte o niečo viac, než Lakový paraván.
Bod dolu za preklad, ktorý dosť kazil celkový dojem. Čítal som slovenský z roku 1979 v dvojvydaní Lakový paraván / Červený pavilón v preklade od Samcovej. Rovnaký problém ako s druhou časťou knihy - hovorové až archaické výrazy (starigáň, rumázgať, smokliť, milkovať...), gramaticky nesprávne vetné štruktúry (napr. pravidelná zámena "čo" a "ktorý").
Skvělá detektivka ze staré Číny. A v hlavní roli, Hercule Poirot orientu, proslulý soudce Ti.
První dvě třetiny jedná soudce jakoby proti svým mravním zásadám, jen těžce rozmotává propletenec vztahů, poslední třetina bohatě odškodní předchozí zdánlivé přešlapování na místě. I v tomto díle se ukáže jeho cit pro spravedlnost doplněný lidskostí a nadhledem.
Trošku nečekaný závěr, kdy se Ti zachová lidsky ale v rozporu se zákonem, tak jsem to tedy alespoň cítil. Opět skvělé vyprávění, kde nechybí řada vedlejších linií s množstvím záhad.
Skvěle napsaná kniha se zajímavou zápletkou. Opět se ukázalo, že Ma Žung je rovný chlap, a soudce Ti, třebaže občas bývá nedůtklivý, má hlavu i srdce na pravém místě a umí se řídit nejenom logikou nýbrž i soucitem.
Tak jak mám rád série se soudcem Ti, tento příběh mě příliš neoslovil. Vzdycky jsem oceňoval autorův přesah historického (dobrodruzného) žánru s detektivní zápletkou do vyšší literatury. V hloubce popisu postav, obecnych lidských hodnotach, osudovosti jednání... viz třeba úžasná knížka Básníci a vražda. Tady ten přesah jsem tolik necítil, bylo to takové nedotažené, mělčí, prvoplánové. A ten závěr na mě působil, no řekněme, poněkud surrealisticky...
Soudce Ti se při svých cestách po provinciích ocitá v situacích, kdy se musí pustit do vyšetřování podezřelých událostí a úmrtí. Když se ubytuje v tajemném červeném pavilonu, kde před několika dny umřel mladý akademik, je požádán aby jeho smrt vyšetřil. Nakonec musí objasnit ne jednu ale rovnou tři zvláštní úmrtí, jednu dokonce z dávné minulosti, které jsou považovány za sebevraždu a všechny spojuje právě červený pavilon.
Po cestě z hlavního města soudce Ti vypomohl svému příteli pří řešení vražd, které se staly v období oslav Svátku mrtvých na Rajském ostrově. Oceňuji nejen brilantně vyřešené případy ze současnosti i minulosti, ale i popis čínských zvyků (Svátek mrtvých, život na Rajském ostrově).
Trochu mi u tohoto autora trvá, než se zorientuji ve jménech, ale odměnou je mi vždy velmi dobrá detektivka.
Výborná detektivka ze staré Číny. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.
Kto by to bol povedal pred pár rokmi, že ma budú baviť historické detektívky?
A stalo sa. Sudca Ti si ma získal. Jeho prípady sa nesnažím riešiť, len si vychutnávam rozprávanie a prostredie cisárskej Číny.
Červený pavilón je veľmi dobrý príbeh, rovnocenný súrodenec ostatných z rodiny kníh o sudcovi Ti.
* - ,,Zatiaľ nie! V každom prípade vám ďakujem za tip. Zdá sa, že vy dvaja o ženy veľmi nestojíte."
,,Nestojíme," prisvedčil Rak. ,,Či pekár jedáva pečivo, ktoré napečie?"
,,Nuž, pravdepodobne, nie každý deň," pripustil Ma Žung. ,,Ale kedy - tedy doň hádam zahryzne, aby sa presvedčil, či mu zásoby neobschli. Povedal by som, že bez sukní by bol život smutný."
,,Ešte sú tu dyne," poznamenal vážne Krab. -
Další zajímavý a napínavý příběh soudce Ti. Jak psali jiní v komentáři, byl trošku překombinovaný, občas jsem se v něm ztrácel. Na druhou stranu, zajímavé místo "činu" i motivy, těším se na další...
Jelikož mám pro soudce Ti slabost, nemůžu opět jinak než za 5*..posloucháno jako audiokniha..
příběh byl opět tuze zamotaný (někde v polovině jsem si říkala že už to propletl až moc a lehce jsem se začínala ztrácet v účastnících a jejich rolích....), a kromě soudce a věrného Ma-žunga jsme se setkali se spoustou zajímavých lidí...a seznámili se s exotickým prostředím Rajského ostrova (jsem netušila, že ve starověké Číně měli i takové "zábavné centra" - to mám na Gulikových knížkách ráda - vždy se dozvím něco nového)
a potvrdilo se staré známé - za vším hledej lásku...řešení se ukrývalo přímo pod nosem...tušila jsem, že nakonec nepůjde o nadpřirozeno, a bývalá slavná kurtizána byla tuze podezřelá, ale druhého z dvojice jsem tak bezpečně neodhalila (větřila jsem kromě nemoci i něco nekalého, ale kdo to je a proč, o už mi uteklo :))
a další dooporučení - krátce po zahájení poslechu zbystřily moje dvě ratolesti, kniha je zaujala a 9letá dcera doposlouchala se mnou a doporučuje :) ikdyž prostředí bylo lechtivé, Gulikovo podání je natolik vkusné, že ani ty kurtizány a jejich zákazníci nevadili ....
Další pěkný příběh mého oblíbeného soudce. Autor mne tentokráte potěšil, kromě vyřešení tří případů, jednoduchostí soudní moci ve Staré Číně. Jeden soudce ve svém okrese nemá čas, nebo zájem, řešit pro něj zapeklitý případ sebevraždy a tak předává soudní pravomoce pro tento případ soudci Ti. V hospodě - ve výčepu! To je produktivita, ta jednoduchost oproti dnešním dnům!
Průměrné hodnocení za nadprůměrný závěr, protože jinak hodnocení ostatních fakt nechápu. Průměrný příběh, vykreslení ostatních postav odbyté.
Na příbězích soudce Ti mě fascinuje jednoduchost a příběhová strohost, obsáhlé popisy, jednoznačné konverzace, složité rozplétání - v závěru - jednoduché zápletky a šetřící se odhalení pointy na poslední stránky příběhu.
Sice bez mého oblíbeného Ťiao Taje ale s Ma Žungem ve vynikající formě řeší soudce Ti z pověření soudce Lua (ten se s těmi kurtizánami nepoučí a nepoučí) případ sebevraždy se závanem zla na "ostrově" plném peněz přepychu a lákadel, který sahá daleko do minulosti a ovlivní toho docela dost v budoucnosti. Ma Žung se sice zamiluje (jako v téměř každém díle o soudci Ti), ale nakonec se zachová jako pravý rytíř.
Van Gulik nás tentokrát zavede na Rajský ostrov, ráj kurtizán, heren a nezřízeného života. V Červeném pavilonu, kde ho ubytují, došlo ke dvěma vraždám či sebevraždám, a třetí na sebe nenechá dlouho čekat. V propletenci vztahů se mu však podaří zorientovat a nakonec všechny tři případy vyřeší. Kniha mi ale tentokrát přišla i přes popis prostředí poněkud plochá - chybějí ony tolik zajímavé detaily všedního života, popsána je jen nádhera a honosnost paláců bohatých lidí. Navíc mi celkové řešení přišlo už zbytečně zamotané a složité. Ne že bych nečekal nějaký obrat, ale přece jen mi tentokrát přišlo řešení poněkud přitažené za vlasy. Mimochodem, Ma Žung se zamiluje. :-) A škoda, že Krab a Rak nedostali větší prostor.
Všechny detektivky Roberta van Gulika, jejichž společným jmenovatelem je poctivý, neúplatný, bystrý a charismatický soudce Ti jsou prostě geniální! Záhadné příběhy, tajemné zločiny, barvité vyprávění a dokonale vykreslený exotický svět staré Číny mě pokaždé dokonale pohltily a dovolily vydechnout až na poslední stránce, kde došlo k odhalení, odsouzení a také popravení bídného zločince (jak je pravidlem v čínských detektivkních románech, kterými se nechal autor inspirovat). Všechny Gulikovy detektivky jsem četla s odstupem let několikrát. I když se mi po prvních několika stránkách vybavila celá zápletka a její řešení, neodolala jsem té báječné a neopakovatelné atmosféře, kterou dokázal autor tak skvěle vytvořit.
Drsné rozuzlení tohoto příběhu jen tak čtenář nezapomene.
Autorovy další knížky
1996 | Slavné případy soudce Ti |
1982 | Třikrát život a skutky soudce Ti |
2004 | Červený pavilon |
1974 | 3x soudce Ti |
1999 | Záhada čínského hřebíku |
Čtu teď na přeskáčku několik dosud nepřečtených knih soudce Ti a především velmi oceňuji, jak je každá naprosto jiná, zavádí nás do jiného prostředí, a to nejen místopisně, ale i kulturně v rámci Číny.
Tahle poskytuje přezajímavý vhled do herního průmyslu a systému (hierarchie, fungování, typů) prostituce v Číně 7. století, konkrétně na Rajském ostrově. A to samozřejmě vedle jako obvykle komplikovaného vyšetřování nových úmrtí, spojených nakonec i se starou vraždou. Soudce Ti zastupuje na chvíli prostopášného místního soudce a nestačí se těmto poměrům divit.