Čínske vraždy v bludisku / Čínske vraždy klincom
Robert van Gulik
Příběhy soudce Ti série
Čínske vraždy v bludisku a Čínske vraždy klincom patria do série románov o sudcovi Tim, ktorých autorom je Robert van Gulik (1910-1967), holandský diplomat a znalec dejín Číny a čínskej kultúry. Van Gulik čerpá zápletky svojich kníh z celej čínskej literatúry, najmä však z populárnych detektívnych románov, ktoré sa prvý raz zjavili v sedemnástom storočí. Príbehy o sudcovi Tim nám poskytnú živší pohľad na tradičnú Čínu ako mnohé učebnice, monografie či historické dokumenty. Zachycujú život v kvitnúcich mestách imperiálnej Číny predtým, ako ich narušili vonkajšie moderné vplyvy. Sudca Ti, jeden z veľkých čínskych detektívov, je historická postava a jeho plné meno je Ti Žen-tie. Žil od roku 630 do roku 700 n. l. V neskorších rokoch života bol ministrom a svojimi radami múdro ovplyvňoval štátne záležitosti. Pre slávu, ktorú si získal ako vyšetrovateľ zločinov, sa však v neskoršej čínskej literatúre stal hrdinom detektívnych príbehov, často iba v máločom inšpirovaných historičkou skutočnosťou. V Čínskych vraždách v bludisku sudcu Tiho vyšlú do Lan-fangu, okresu na hraniciach ríše. Vzápätí musí vyriešiť záhadu vraždy v zamknutej knižnici, pátrať po zmiznutom dievčati a rozlúštiť hádanku testamentu bývalého guvernéra, ktorý si v močiari vybudoval nepreniknuteľné bludisko. Čínske vraždy klincom sa zaoberajú prípadmi nevysvetliteľných úmrtí a tajného sprisahania proti cisárskej vláde. Vydanie oboch detektívnych románov dopĺňajú autorove kresby, inšpirované čínskou tlačou zo šestnásteho storočia, a mapky pôsobísk sudcu Tiho.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 1990 , PravdaOriginální název:
The Chinese Maze Murders / The Chinese Nail Murders, 1961
více info...
Přidat komentář
Soudce Ti mě nikdy neomrzí. V žádné podobě. Tentokrát audiokniha ve slovenském nastudování, naprosto boží.
Další audiokniha - Čínské vraždy klincom.
Poutavé vyprávění o tíživém životě ve svazcích manželských pouť.
Autor si opět vybral téma smrti s neprůkazným důkazem a rozehrál soudní přelíčení v níž urputnost a drzá sebevědomost s patřičným právním nárokem vezme soudci Ti šanci na lehké vyšetření, jakoby přirozené smrti.
Je to na ostří nože, kdo z koho, buď a nebo.
Má na kahánku soudce Ti. Pocit profesní zodpovědnosti je neskutečně brutálně krutý.
Ale zlo v podvědomí je cítit.
Hezký poslech, jako vždy v imaginární i kruté době za působení soudce Ti.
Audiokniha, jako vždy od mistra bohatá na události zločinností hemžících se čínských dějin.
Soudce Ti v novém působišti musí zjednat pořádek, nastolit systém dodržování zákonů, potrestat rebelii, vyšetřit podivné dědictví a podivnější úmrtí.
Tresty za zločiny jsou pro odstrašení velmi kruté. A tak ke zmírnění krutostí mučení jsou jisté nádherné pasáže zkrášlující pocit z pohledu na tuto dobu "Soudce Ti".
Citace: ( na návštěvě u poustevníka)
"Stařec nedbajíc na naléhavost soudce Ti jen rukou ukázal na chatrný příbytek a nechal hosta aby se usadil.
V povětří se vznášela něžná vůně orchidejí.
Soudce Ti se zahleděl na okna a zarazil ho nádherný pohled na rozkvetlou verandu.
V porcelánových mísách a okrasných vázách byly samé rozkvetlé orchideje. Soudci se zazdálo, že vůně zaplní celou místnost.
A jak tak seděl, pocítil, jak jeho znervózněnou mysl květiny pomalu tiší.
Stařec mu podal čajovou misku s horkým nápojem.
Soudce Ti trochu upil a pomyslel si, že co žije, tak lahodný čaj ještě nikdy neochutnal.
Stařec se usmál. " Voda je ze skalnatého, jezerního útesu, kde pramení potok.
Čajové lístky jsem večer vložil do puku chryzantémy. Povybíral jsem je až ráno, až když květ otevřelo slunce a lístky čaje nasákly vůní ranní rosy z květu."
Až teď, při této představě, mě umění obřadu čajových kreací okouzlilo.
Zápletky opět dokonale zapeklité a tresty strašlivé.
Super zážitek.
Výborná detektivka ze staré Číny. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.
Van Gulik na vrchole svojich tvorivých síl. Najlepšie a najpútavejšie napísané príbehy z dvoch posledných pôsobísk sudcu Ti, čoby okresného sudcu. Neomrzia ani po viacnásobnom prečítaní.
Autorovy další knížky
1996 | Slavné případy soudce Ti |
1982 | Třikrát život a skutky soudce Ti |
2004 | Červený pavilon |
1974 | 3x soudce Ti |
1999 | Záhada čínského hřebíku |
Velmi napínavé a výborně pojaté příběhy se soudcem Ti jsou ukázkou mistra pera Roberta van Gulika. Nikdy se neomrzí.