Záhada čínského bludiště
Robert van Gulik
Příběhy soudce Ti série
< 11. díl >
Soudce Ti po úspěšném odvrácení přepadení přijíždí do okresu Lan-fang jako nový okresní náčelník. Čeká ho zde opět několik záhadných případů. Musí mimo jiné zbavit město krutého tyrana Čchien Moua, poté objasnit vraždu svého předchůdce náčelníka Pana a nakonec vyřešit vraždu generála Tinga.
Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: 1995 , Knižní klubOriginální název:
The Chinese Maze Murders, 1962
více info...
Přidat komentář
Soudce Ti přijíždí do svého nového působiště, ve kterém musí vyřešit hned několik záhadných úmrtí a neobjasněných únosů, a zároveň musí město zbavit tyranie nebezpečných zločinců. Vynikající historická detektivka s množstvím záhad, které musí soudce Ti a jeho výteční pomocníci rozlousknout.
Jedna z nejlepších detektivek se Soudcem To. Výslechové metody a tresty dost ostré , ale má to šmrnc a spád, líbilo se mě to.
S velkou chutí jsem se začetla do příběhu ze staré Číny. Před mnoha lety jsem měla přečtených několik detektivek se soudcem Ti a trochu jsem na něj pozapomněla. Tato kniha mě rychle vrátila do příběhů s geniálním mozkem okresního náčelníka na hranici čínského císařství . Moc jsem si ji vychutnala.
Velmi komplikovaný díl, ale podle mě patří k těm nejlepším. To, co se zdá složité a neřešitelné, se díky logice soudce Ti, jeho schopnostem, statečnosti a moudrosti, rozvine a zapadne do sebe, líbí se mi, jak potrestání zločinu vyvolává v soudci pochybnosti o jeho vlastním běhu života, aby se obratem ujistil o správnosti své cesty. Znamenité.
Dodal bych, že nic není takové, jak se na první pohled zdá. Ty největší problémy, Ti vyřešil zcela elegantně a to co jsem nepokládal za důležité, bylo ve skutečnosti velice složité.
V postavách jsem netápal, protože všichni číňani jsou stejný. Četl jsem 28. října, v Albertu měli zavřeno, takže jsem nemohl zakoupit zelený čaj. Dělal jsem si tedy kopřivový a s rodinou jsem mluvil obřadně. Je to detektivka která běží svižně od samého začátku a řemen za celou dobu nespadne. Asi nejlepší soudce Ti co ti můžu doporučit.
Výborná detektivka, kterou přečtete ani nevíte jak. Na začátku jsem měla trochu zmatek ve jménech, která jsou si velice podobná. Ale když jsem si postavy roztřídila, tak už nic nebránilo lovu na padouchy. Soudce Ti rozlouskne hned několik zapeklitých případů v novém působišti. Musím říct, že můj mozek na to nestačil :)
(22. 8. 22 - 19 752 - 41)
Záhada Čínského bludiště je mým oblíbeným příběhem, kde soudce Ti vyřeší několik zapeklitých případů ve svém novém působišti. Kromě toho, "stojíc na rozcestí", ve věku svých čtyřiceti let, se rozhodně dál pokračovat ve své službě státu a lidu.
Knížku jsem si přečetla, ale trochu jsem tápala v postavách a zejména v myšlení lidí. Ale čtivé a pohodové čtení.
Výborná detektivka ze staré Číny. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.
Van Gulikov Sudca Ti je neúplatný, odvážny sudca a hodnostár z obdobia čínskej ríše/dynastie Tchang, ktorý so svojimi pomocníkmi (najmä Chung, Ma, Ťiao, Tao, v rôznych kombináciach :)) rieši rôze zločiny. Sudca tu nie je iba sudca, ale zároveň aj vyšetrovateľ aj prokurátor/žalobca.
Knihy vynikajúco popisujú dobové čínske reálie, zvyky, postupy, atmosféru danej doby. Taká kombinácia detektívky a historického románu. Fakt nádhera.
Čo je tiež super, každá kniha má na začiatku zoznam osôb z danej detektívky, a väčšina tiež plán mesta/miesta (napr. chrám), kde sa príbeh odohráva.
Příběhy soudce Ti se skvěle čtou. Zápletky jsou místy dětské, ale celkově je to skvěle sepsáno. Přečteno v knize "Třikrát život a skutky soudce Ti" ... vzpomněl jsme si po 30ti stránkách :-)
Přečetl jsem zatím zhruba polovinu příběhů soudce Ti a můžu říci, že tento mě asi zaujal nejvíce. Velice zajímavá zápletka, úžasně popsané tehdejší zvyklosti a tradice nejen v soudním procesu.
Po téhle knize jsem sáhl hlavně z toho důvodu, že děj obsahuje ono zmiňované bludiště v názvu. Ale ač je soudce Ti hlava nepochybně otevřená, moje srdce si nezískal.
Soudce Ti je jedna z mála detektivek, které si ráda přečtu. I po delší době se mi kniha líbila, i když tam tedy bylo dost těch krutých výslechů a poprav .
Kdo by si nepřál být bohatý a "postavit" si takové skvostné bludiště s řekou, jezerem a pavilonem v houštinách?
Příběhy z posledních dvou působišť soudce Ti se dají rozdělit na dvě skupiny. Jedna z nich je velmi smutná (příkladem budiž Vražda v Kantonu a Záhada čínského hřebíku) a další obsahuje dosti brutální popravy (tahle patří k nim). Všechny jsou ale vynikající a tady nám navíc dopoví příběh Ťiao Taje, takže tato bezvýznamná osoba, i když by se obešla bez některých podrobností v závěru knihy, je s případy tajemství obrazu, bludiště i dávné zbabělosti, která skončila velkou tragedií, naprosto spokojena.
Autorovy další knížky
1996 | Slavné případy soudce Ti |
1982 | Třikrát život a skutky soudce Ti |
2004 | Červený pavilon |
1974 | 3x soudce Ti |
1999 | Záhada čínského hřebíku |
Už to pro mě nemá tu sílu co kdysi v dětství kdy jsem doslova hltala každou stránku pod peřinou…natajňačky :) Některé pasáže mi přijdou i trochu úsměvné :) Ale ta nostalgie.