Příběhy velkých měst
John Julius Norwich
Od počátků urbanizace v Mezopotámii až po dnešní globální metropole byla velká města průvodním znakem rozvoje lidské civilizace. Kniha Velká města v historii vypráví jejich příběhy počínaje starověkem, od Uruku a Memfisu až po Jeruzalém a Alexandrii. Následují města prvního tisíciletí, od Damašku a Bagdádu přes Teotihuacán a Tikal až po Konstantinopol a Čchang-an. Za středověku vzkvétaly např. Paříž v Evropě, Benin v Africe či Angkor v jihovýchodní Asii. Předposlední oddíl uvede čtenáře do počátku moderního světa, mj. s Prahou, Amsterodamem a Mexikem, a poslední do doby moderních měst s Londýnem, Tokiem či Sao Paulem. Víc než 50 významných přispěvatelů přibližuje čtenáři charakter každého místa – jeho obyvatel, architektury a umění i jeho vládců – a vysvětluje příčinu jeho úspěchu. Kniha, kterou doprovází na 300 fotografií, kreseb, map a plánů, je vlastně portrétem světové civilizace.... celý text
Literatura naučná Cestopisy a místopisy Historie
Vydáno: 2018 , Slovart (ČR)Originální název:
The Great Cities in History, 2009
více info...
Přidat komentář
Hodně autorů - hodně nevyrovnané texty - co do rozsahu a kvality. Méně je někdy více. Na chyby ve faktografii upozornil již kolega.
Jsem zklamán. Kniha má velký potenciál, hlavně ve výběru měst, které spolu souvisí (zejména ty evropské a asijské). Avšak postupem času, jak se čtenář dostává k moderním městům, se vyskytuje více amerických měst. To by nebylo na škodu, kdyby se čtenář o nich něco zajímavého dozvěděl, ne pouze kdo zde pobýval v určitém období. Také se mi zdá, že autoři velmi odbyli středoevropská města jako Budapešť, Vídeň či Prahu. Kupříkladu kniha tvrdí, že v Rakousku - Uhersku vládl František Josef II. nebo že 1. pražská defenestrace se udála v r. 1429. Bohužel tyto nesrovnalosti ve mně vzbuzují dojem, že si tuto knihu před vydáním nikdo celou nepřečetl.
Ale abych nekočil negativně... Na kapitolách se mi líbí především citace známých lidí o daném městě. Jsem také velmi rád, že knihu psal kolektiv autorů, ze dvou různých důvodů:
1) Kdyby celou knihu psal autor, který psal o Praze, Vídni anebo New Yorku, tak by mé hodnocení bylo mnohem nižší
2) Ačkoliv některé kapitoly byly napsané špatně, tak se mi líbilo, že každý autor se specializuje na jedno město.
čekala jsem vice beletristicky laděnou literatúru dle nadpisu, přijde mi jako encyklopedie