Příběhy železné opony 1.
Luděk Navara
Vlak svobody, Stěna smrti, Jak se muži měnili v žáby, Slovenský Ikaros a vlastně i Železná opona... Názvy kapitol a podkapitol této knížky znějí v našem dnešním kontextu spíše jako názvy surrealistických básní. Ve své době, mezi léty 1948 a 1989, ovšem odkazovaly k velmi reálné a často tragické skutečnosti. Pečlivě střežená hranice komunistického Československa se západním Německem a Rakouskem byla dějištěm tisíců dramat, kdy se Češi a Slováci, ale také východní Němci či Poláci pokoušeli opustit “tábor míru a socialismu. Podle mínění východoněmecké Stasi bylo dokonce Československo v ochraně hranic ze všech spojenců NDR dlouhodobě nejúspěšnější a dokázalo zmařit více než devadesát procent pokusů o útěk. Luděk Navara, publicista, který se represivní povaze komunistického režimu a pokusům o rezistenci proti němu věnuje dlouhá léta a publikoval na tato témata především na stránkách Mf Dnes stoželezné opony nadmíru povolaným. Jeho kniha nejenže zasvěceně postihuje jednu z důležitých podob bývalého režimu, nejenže je dobře napsaná a čte se jedním dechem, ale měla by se číst také jako skutečné memento o tom, jak naše nepříliš dávná minulost opravdu vypadala. Oldřich Tůma, historik, ředitel Ústavu pro soudobé dějiny AV ČRvky článků, rozhovorů, komentářů, je autorem k historii československé.... celý text
Přidat komentář
Audiokniha.
Skutečné. Pravdivé. Nezapomenutelné. Jaká hrůza, čeho se dopouštěli Češi na Češích.
Co je to za společnost, která nutí lidi prchat z vlasti? Kdybych tady v téhle společnosti nežila a nezažila tyto časy, klepala bych si na čelo, jaké nesmyslné akce mnozí podnikali, aby překročili železnou oponu a jaké nesmyslné obranné akce podnikali ti, co jim v tom chtěli zabránit a proč to vše?
Poutavé vyprávění o touze po svobodě. Všichni jsou hrdinové, protože i když to některým nevyšlo, tak mohou říci "aspoň jsem to, kurva, zkusil."
Prostě se tu za komančů žilo tak strašně dobře, že těch pár blouznivců, co to nechtěli pochopit a chtěli žít v bahně kapitalismu, bylo potřeba zastřelit...Jinak pan Navara patří k mým oblíbeným Novinářům s velkým N, kteří si toto označení zaslouží. Teď se v tisku setkáváme spíše s plytkými pisálky.
Prostě a jednoduše příběhy lidí, kteří se snažili dostat přes železnou oponu. Některé jsou lepší, některé horší, ale poselství je jediné a sakra silné. Někdy z toho jde vyloženě mráz po zádech.
Pro pohraničníka z totalitních časů velmi zajímavé čtení a nadšení. Pravdivé příběhy lidí na státních hranicích jak místních, tak pohraničníků nebo těch, co se snažili dostat z naší republiky na západ.
Autorovy další knížky
2014 | Na útěku: Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse |
2019 | Příběhy železné opony |
2002 | Smrt si říká Tutter |
2004 | Příběhy železné opony 1. |
2008 | Mlynáři od Babic |
Místy až trochu děsivá, nicméně pravdivá kniha o osudech lidí, kteří pouze chtěli získat svobodu. V knize bylo poutavě popsáno, jak se daní lidé na útěk připravovali a co se s nimi poté dělo ve svobodné zemi. Určitě bych si jednou ráda přečetla i další díly knihy.