Princip nepravděpodobnosti

Princip nepravděpodobnosti
https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67538/bmid_princip-nepravdepodobnosti-OEA-67538.jpg 4 17 17

Patnáct vědecko-fantastických povídek o cestování do středověku a pravěku, o řeči rostlin, o vzpouře robota, o mimozemšťanovi, jenž žije na Zemi jako člověk, ale i o letech do vesmíru, na jiné planety a galaxie. Obsah: Dmitrij Bilenkin: Princip nepravděpodobnosti (Princip něopredělennosti, 1973) Kirill Bulyčov: Volba (Vybor, 1971) Vladimír Michajlov: Pilot extra třídy (Pilot ekstra-klassa, 1969) Michail Grešnov: O čem mluví tulipány (O čjom govorjat tjulpany, 1972) Kirill Bulyčov: Závada na trase (Polomka na linii, 1968) Andrej Dmitruk: Samson-12 (Samson-dvenadcať, 1971) Valentina Žuravleva: Příhoda (Priključenije, 1969) Igor Rosochovatskij: Zpětná vazba (Obratnaja svjaz, 1970) Dmitrij Bilenkin: Síla života (Davlenie žizni, 1970) Jurij Nikitin: Diogenova lampa (Fonar Diogena, 1972) Marietta Čudakova: Životní prostor (Prostranstvo žizni, 1969) Alexandr Mirer: Obsidiánový nůž (Obsidianovyj nož, 1966) Dmitrij Bilenkin: Mráz na Transplutu (Cholod na Transplutoně, 1971) Valerij Cyganov: Marsovské povídky (Marsianskije rasskazy, 1973) Kirill Bulyčov: Studnice moudrosti (Kladěz mudrosti, 1970)... celý text

Přidat komentář

PastorMal13
03.08.2022 4 z 5

Jsem příjemně překvapen touto sbírkou, která vyšla ještě v časech dávno rudých. Čekal jsem tak totiž více oslavování socialismu a tak. Domnívám se, že mnozí autoři se s ním ani neztotožňovali, což jsem uvítal. Nejlepší povídka - Studnice moudrosti od Kirilla Bulyčova.

ludek.n
23.12.2021 3 z 5

Princip nepravděpodobnosti je jedna další sbírka vědecko-fantastických povídek ruských autorů, kterou sestavil a přeložil Ivo Král. Kromě osvědčených matadorů Dmitrije Bilenkina a Kirilla Bulyčova (kteří jsou zde zastoupeni každý hned třemi kousky), vsadil jak na autory známých jmen (Igor Rossochovatskij, Valentina Žuravlevová) tak i na ty, o nichž toho v Česku víme málo nebo nic (Marietta Čudakovová, Valerij Liganov, Alexandr Mirer). Ono na tom koneckonců ani moc nezáleží, neboť žádná z povídek díru do světa rozhodně neudělá, ať už posuzujeme originalitu, bohatost zápletky či slovesnou úroveň. Na druhou stranu je všem příběhům (snad jen s výjimkou Mirerova Obsidiánového nože) nutno přiznat jistou solidnost a čtivost, vycházející z poměrně jednoduchých konstrukcí okolo zvoleného prazákladního nápadu. Většině autorů se překvapivě daří i s happy endy, přestože mnohé jako by vypadly z dětských knížek a lidových říkanek. Největšího aplausu se ode mne dočkala zábavná psychologická Příhoda od Valentiny Žuravlevové, atmosférická Síla života od Dmitrije Bilenkina a časové paradoxy v titulním Principu nepravděpodobnosti od stejného autora.