Případ dívky v tísni
Michael Crichton
Tento román napsal Michael Crichton ještě jako student medicíny na Harvardově univerzitě. Je to však neuvěřitelně vyzrálá prvotina prozrazující již autorův neobvyklý talent, která získala cenu za nejlepší detektivní román roku. Příběh z autorovi blízkého lékařského prostředí okouzluje dokonalou směsicí napětí, autentických podrobností z lékařské praxe i analýzou tehdejšího amerického zdravotnického systému.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2007 , BaronetOriginální název:
A Case of Need, 1968
více info...
Přidat komentář
Take standardne odvypravane patranie. Dej sa posuva hlavne dialogmi, hoci vysetrovatel je trosku nestandardny... patolog. Ktoremu obzaluju priatela zo zabitia dievcata ktorej mal... udajne, urobit abort. Problem ani tak nie je v tom, ze zomrela, ako v tom, ze to bola dcera ineho vyznamneho doktora! A to je vlastne cela zapletka. V prvych knihach Crichton tazi hlavne zo svojich znalosti medicinskeho prostredia, pise putavo, lahko, nijake filozofovanie hoci pri takejto kontroverznej teme ako su potraty. Ak je to jeho prvotina, tak to vyzeralo, ze sa Crichton chcel spociatku vydat na cestu lekarskych krimi ako trebars Palmer alebo Cook.
Na prvotinu úžasné. Mám přečtenou většinu autorových pozdějších knih a rozhodně mi tady nepřipadalo, že to není "ono". Napínavý příběh z realistického prostředí, kde fungují postavy, napětí i příběh jako celek.
Prvotina autora, který s čerstvými lékařskými vědomostmi vytvořil detektivní příběh z lékařského prostředí, oceněný cenou E. A. Poa v roce 1969. Hlavním hrdinou je lékař- patolog, kterému se podařilo z pitevním nálezů odhalit, že potrat nezpůsobil kolega lékař, ale docela někdo jiný, při čemž odhalil další trestní činnost - drogy.
Nie som detektívny fajšmeker, ale pri tomto príbehu som zistila, že mi stará dobrá klasika vyhovuje aj u tohto žánru.
Sympatický hlavný hrdina so svojimi vyšetrovacími praktikami získal moje sympatie hlavne pre jeho objektivitu a nestrannosť.
Verím tomu, že v čase vydania bol tento príbeh vďaka citlivej zápletke úplne terno a zaslúžene získal v roku 1969 literárne ocenenie Edgar Allan Poe Awards.
Zajímavý příběh z lékařského prostředí s detektivní zápletkou, děj má spád i napětí. Četlo se mi to hezky.
Autorská prvotina - ano, lidičky, tohle je Crichtonův debut! - kterou velkolepě uzavírám čtenářský rok 2019!
Proč mi pozdější Kmen Andromeda, Člověk na konci, neřkuli školácká Dvojice připadají tak mdlé a vzdálené oproti životaschopné Dívce, která ač po smrti, nedovolí polevit v pozornosti? Že by idylická studentská, příznačně invenční léta, kdy se nezištně tvoří, a nepíše pro kšeft?
Pan Crichton je - vlastně byl - jeden z nejpřesvědčivějších popularizátorů vědy cestou beletrie. Zaujetí pro fakta dokresluje poznámkový aparát, který by klidně fungoval i uprostřed textu, a praktické Dodatky z medicínských kuloárů. Příběh má bystrý spád, lidskou hloubku, ale zfilmován - jako leccos ostatního od Crichtona - nebyl, je-li mi známo. 49/19
milujem crichtonove knihy. hned v prvej kapitole sa udeje zápletka a dej už len graduje. napínavé, prekvapivé, skrátka velmi dobré
„Možnože sú to proste len blbci.“ – „Samozrejme. Ale nie až tak blbí.“ Strašne dobrý debut. Svižný a diabolsky napísaný. Pôsobí dojmom, že sa odohráva behom pár hodín. Chytľavé dialógy, mrazivá zápletka, atraktívne nemocničné prostredie s množstvom detailov, ktoré pozná len doktor (neskorší poznávací znak Crichtonových bestsellerov) a sympatický, vynaliezavý a odvážny hrdina, ktorý sa kvôli priateľovi nebojí riskovať svoju vlastnú kariéru. Stretáva veľa postáv, z nich každá je ľahko zapamätateľná a má výrazný charakter, takže v postavách máte fajnový prehľad. Možnože na konci niektoré dovtedy dôležité postavy čudne vyšumia do prázdna (kamoš Art, arogantný J.D. Randall režúci ľudské srdcia údajne preto, že on sám žiadne nemá) a finálne rozuzlenie je menej ambiciózne, než budete čakať. Na strane druhej, aj v živote to veľakrát býva tak, že čakáte niečo veľké a nakoniec zistíte, že za to môže obyčajná ľudská blbosť. Nemám pravdu?
Tak tohle bylo velké a příjemné překvapení, svižný děj (který se ale nepodobá bezduchému filmovému scénáři jako u Dana Browna a podobných), dialogy mají logiku a tvoří podstatu knihy spolu s atraktivním lékařským prostředím.
Mladická chuť bouřit se proti autoritám se zde projevila v implicitní obhajobě neobhajitelných potratů (nebo ještě spíše lékařů, kteří se na nich podílí), ale paradoxně i díky tomu částečnému záporáctví působí jeho postavy velmi opravdově.
Knížku jsem přelouskala na dovolené (když člověk cestuje několik hodin), díky této knížce ubíhá cesta velmi rychle. Je to moc zajímavá knížka na odpočinek, najde se tam napětí, koukáte pod ruce lékařům...
Moc milá knížka :-)
Dosti chytlavé, má to spád, napětí a bezva zamotaný příběh. Jen nevím, jestli to bylo mnou, spisovatelem, či překladem, ale v pár pasážích jsem se nějak ztrácela, nedávaly mi moc smysl. Jinak ale skvělá kniha, doporučuji.
Kniha se mi líbila. Patolog, co chce dostat kamaráda potratáře z bryndy, tak si hraje na soukromé očko až to vypadá, že mu to jde lépe než jeho skutečná profese. Příběh fajn, ale ke konci tempo dost upadlo a rozuzlení mě až tak nerozbilo. jako prvotina dobré.
Absolutně úžasná knížka, nemohla jsem se od ní odtrhnout, nikdy bych nevěřila, že je to jeho první kniha. Stoprocentně doporučuju!
Štítky knihy
lékařské prostředíAutorovy další knížky
1993 | Jurský park |
2008 | Kmen Andromeda |
1994 | Pojídači mrtvých |
1998 | Koule |
2006 | Říše strachu |
Kdybych pracovala ve zdravotnictví, možná bych to dočetla. Ale protože nejsem doktor, medik ani sanitářka, v polovině knihu odkládám. Detektivní zápletka se naprosto ztrácí ve spoustě informací o americkém zdravotnictví, o principech pitvání a o problematice potratů. Pro mě naprosto nezáživné.