Případ Hojer a další temné kauzy 20. století
Miroslav Kučera
Nejbrutálnější případy české kriminalistiky Tohle není detektivka nebo zvrácená fantazie autora thrillerů. Případy z téhle knihy se skutečně staly... Miroslav Kučera, český kriminalista, spolupracovník někdejší Československé televize, popisuje nejzásadnější případy, s nimiž se za dobu své kariéry setkal.
Přidat komentář
Psáno bez ladu a skladu, neustále vkládání jaké měl autor při spolupráci s tehdejší Československou televizí a FKÚ opakující se celá souvětí. Jednotlivé kapitoly každý pes jiná ves bez logické struktury
Na knihu "Případ Hojer a další temné kauzy 20. století" jsem se moc těšila, a vzhledem k tomu, že jsem viděla i seriál "Metoda Markovič: Hojer", tak jsem byla i velmi zvědavá na to, jak si s tímto tématem vyhrál samotný autor Miroslav Kučera.
Je vám toto jméno povědomé? Také aby ne! Ostatně jedná se o jednoho ze členů pátracího oddělení Kriminální federální ústředny, jež pomocí televizních obrazovek, rozhlasových přijímačů či rubrik v novinách a časopisech vyzýval a žádal veřejnost o spolupráci při odhalování zločinů, z nichž mnohé také byly díky pomoci všímavých občanů i skutečně objasněny.
Autor prostřednictvím stránek této knihy, bez jakýchkoliv podstatných změn a úprav, předkládá pozornému čtenáři přibližně 38 temných kauz 20. století tj. skutečné zločiny. Samozřejmě nechybí ani zmiňovaný "Případ Hojer".
Čtenář má tak možnost vidět tyto jednotlivé zločiny z naprosto odlišného, a tak trochu netradičního úhlu pohledu, a to z pohledu člena pátracího oddělení někdejší Federální kriminální ústředny (později Ústředny federální kriminální policie).
A i když si pro svou nezáviděníhodnou profesi Miroslav Kučera vysloužil přezdívku "hlasatel špatných zpráv", přec je z každé stránky této knihy cítit, že i když to bylo leckdy velmi náročné, svou práci vykonával velmi svědomitě, pečlivě a s neskrývanou úctou.
Kniha je rozdělena do kratších kapitol, kde pod každou kapitolou je dopodrobna zachycen jeden skutečný zločin, který se opravdu stal, a to buď na území České nebo Slovenské republiky.
Příběhy jsou popsány velmi živě a barvitě do sebemenších detailů. Jednotlivé vzpomínky autora zahrnují spáchaný zločin, následné zpracování policejní relace pro veřejnost, neúnavné pátrání a v neposlední řadě i odhalení skutečného viníka.
Ovšem ne všechny zločiny, i přes usilovnou práci kriminalistů, byly vyšetřeny a zdárně ukončeny. Zůstaly tu bohužel i otevřené a nevyřešené "pomníčky", jež si nadále nedají kriminalistům spát.... A právě i tohle se mi na Miroslavu Kučerovi líbí, že se podělit i o tyto příběhy, kde kriminalisté při jejich objasnění nebyli úspěšní ..kdo ví, třeba právě tahle kniha přinese ono pomyslné světlo do jejich zdárného vyřešení....
Případ Hojer a další temné kauzy 20. století je skvěle napsaná kniha, kterou si zamilují všichni, kdo milují skutečné kriminální příběhy, rádi rozplétají zapeklité nitky zločinů a nechají se unášet na bedrech vyšetřovacího týmu, aby jim mohli pokukovat za zády, a být součástí toho, jak moc vynakládají své úsilí, snahu, ale i odvahu dopadnout nebezpečné vrahy, leckdy i lidská monstra, jež se neštítí prakticky ničeho.....
Autor Miroslav Kučera, i když se snaží všechny zločiny a vyšetřování popsat do sebemenších detailů, vybírá jednotlivá slova a slovní spojení s velkou obezřetností, aby své čtenáře příliš nezahltit rušivými "detaily" a udržel je nejen v obraze, ale i v samotném dění knihy.
Za mě je to velmi čtivá kniha, ukazující náš každodenní život i z odvrácené strany, a i tak trochu pocta všem kriminalistům, jež se snaží "dělat svět lepším" od lidských bestií, jež se neštítí vzít život někomu jinému.
Autorovy další knížky
2013 | Galerie zločinu |
2013 | Galerie zločinu II - Tajemství policejních protokolů |
2015 | Zákony zločinu |
2006 | Uvězněné sny |
2008 | Tajemství padesáti žen |
Nesedi mi styl psani knihy a i o obsahu jsem mela jine ocekavani. Toto je takovy hodne suchý faktografický popis. Navic mi autor přijde dost "jájínek", coz mi nesedí...Naopak zvažuji, zda knihu vubec docist, jsem v pulce a kniha me nejak nebavi. Myslela jsem si, ze se to v prubehu cetby zlepsi, ale nedeje se tak...