Případ Opus Dei
Vittorio Messori
Italský novinář přibližuje ideové kořeny, vývoj i činnost kontroverzního mezinárodního katolického sdružení - Opus Dei. Opus Dei vzniklo na základě vidění mladého španělského kněze Escrivá de Balaguer, jemuž se organizace roku 1928 zjevila. V období občanské války ve Španělsku Opus Dei představuje jednu z ideových opor frankismu a řada představitelů organizace byla ministry v několika Frankových vládách. Po skončení 2.světové války se však Escrivá rozhodl přemístit sídlo organizace do Vatikánu, kde působila v nejvyšších církevních strukturách a roku 1982 papež Jan Pavel II. veřejně vyhlašuje své rozhodnutí zřídit Opus Dei jako osobní prelaturu. (www.mlp.cz)... celý text
Přidat komentář
Hnutí Opus Dei (Dílo Boží) je bohužel i v rámci mateřské katolické církve některými vnímáno jako kontroverzní, a to pro jeho údajnou moc a vliv, neprůhlednost vazeb a příklon členů k pravicovým, anebo i diktátorským režimům… Kritizována je i extrémně náročná, manipulativní a elitářská formace členů, o čemž svědčí existence odpadlických organizací, které poskytují psychologickou a pastorační pomoc těm, kteří hnutí opustili … Svědectví jednoho bývalého člena otiskl i časopis Dingir: http://www.dingir.cz/archiv/Dingir105.pdf#page=34
(zdroj: https://www.krestandnes.cz/nabozensky-infoservis-opus-dei-oslavilo-90-vyroci-sveho-zalozeni/, ze dne 23.01.2019)
Od prvních stránek je zřejmé, že hnutí Opus Dei za opravdově křesťanský život považuje „katolicismus z ocele“ … Inu, někteří z nás prostě chápou a potřebují žít své křesťanství právě takto … Oficiální uznání ze strany římskokatolické církve by však mělo být dostatečnou garancí, že hnutí i jeho praktiky jsou obecně v pořádku … Kniha je v celém svém rozsahu výhradně obranou a obhajobou hnutí, a pro mne tudíž, ke své škodě, jaksi ztrácí na objektivitě.
Autorovy další knížky
2006 | Hypotézy o Ježišovi |
2005 | Případ Opus Dei |
2004 | Naozaj vstal z mŕtvych? |
2009 | Obrácení |
2010 | Prečo verím |
V podstatě jen obhajoba Opus Dei, jejích struktur i jejich kontroverzí. Je fajn, že autor všechno to negativní zmiňuje, ale hned se to snaží zlehčit a uhladit. Na každý pád jsem čekal také něco o víře, nebo o Bohu, ale ono je to o jakémsi dodržování jakýchsi katolických dogmat (a těžko z knihy posoudit, jestli konzervativních, nebo liberálních), o vztahu třeba k tridentské mši jsem se rovněž nic nedozvěděl, a celé to na mne dělalo spíše dojem, že někdo popisuje nějakou tajnou organizaci, jejíž členové si navzájem pomáhají a infiltrují se i do politiky, ale jejíž účel je nejasný - vlastně jako by se popisovalo zdenářské hnutí. Ale o Bohu a víře to tedy skutečně nebylo, což mne u náboženské organizace s Bohem v názvu docela zaráží.