Oběť 2117
Jussi Adler-Olsen
Případy oddělení Q série
< 8. díl >
Na břehu Středozemního moře se najde tělo uprchlíka. Noviny o něm píšou jako o „Oběti 2117“ a jeho smrt vyvolá sled nečekaných událostí, které přivedou Asada na pokraj zhroucení. Musí čelit démonům z minulosti vyvolaným články španělského novináře a současně se spolu s Carlem dostává do neúprosného závodu s časem, aby zabránili nevyhnutelné katastrofě uprostřed Evropy. Tu připravuje irácký terorista Ghálib. Asada známe jako člověka se svérázným smyslem pro humor, který si dokáže poradit v každé situaci. Jeho temná minulost nám však prozatím zůstávala skryta. Jaký je jeho skutečný příběh?... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: 2019 , HostOriginální název:
Offer 2117, 2019
více info...
Přidat komentář
Konečně se Asad odkopal a my víme, kdo je. Ale bylo to hodně dramatické vysvětlení. A do toho další dramatická linka s Gordonem a Rose. A všechno to spustila jedna fotka mrtvé ženy a jeden novinář na volné noze. Příběh je to hodně špionážní, odkrývá postupy teroristických skupin, hlavně jejich fanatismus a výdrž. Carl tu má taky svojí linku, no spíše linečku. Ale jako obvykle je vždy včas na správném místě. Děj je opravdu hodně napínavý a konec...no, myslím, že v reálném světě by to takhle nedopadlo.
Přijal jsem s velkým potěšením, že vyjde poslední díl série Q. Možná to měl Adler-Olsen utnout někdy za polovinou. Tenhle díl vybočil už úplně z trajektorie. Je to špionážní, místy akční thriller a největší detektivní zápletku příběhu dodává vedlejší linka s Rose a Gordonem. Asi bylo načase, aby se zvědaví čtenáři konečně dozvěděli, kdo je Asad a co má všechno za sebou, ale nemyslím si, že tomu bylo potřeba věnovat celou knihu a obětovat tak nějaký zajímavý případ. Ty dva díly už doklepu, ale přednost u mě mají rozhodně jiné krimi série.
Hlavní dějová linie knihy je spojena s nelegální migrací. Šíří se strach a evropskou společnost trápí problémy, s tím vším související. Na tomto základu vystavěl autor několik linek, z nichž se dvě odehrávají v přítomnosti a jedna v minulosti.
Fotografie skupinky ztroskotaných migrantů v novinách dá do pohybu takové síly, že Asad, oddělení Q a německá tajná služba, budou mít co dělat, aby zabránili teroristickému útoku.
Asad nemá jinou možnost, než odhalit své skutečné já a svěřit parťákům z oddělení svoji minulost. Všichni společně Asadovi pomáhají uzavřít jeho temný životní příběh.
Kniha je čtivá, témata aktuální a děj neuvěřitelně akční a napínavý.
Mistrovsky napsaný román vrcholí úžasnou závěrečnou replikou, za kterou bych autorovi s chutí přidala šestou hvězdičku :)
Oproti jiným dílům případů oddělení Q je Oběť 2117 až přehnaně moc akční. U Olsena nejsem zvyklá na tak velké množství postav s vlastním příběhem ani na zapojení tak obrovského množství jednotek policie. Navíc mi v tomto díle kvůli rozdělení týmu chybělo to známé jiskření a pošťuchování.
Olsen je pro mě ale každopádně vždy zárukou kvality a toho, že se u čtení rozhodně nebudu ani an chvilku nudit. Asadův příběh byl zase úplně jiný než předchozích 7 dílů této krimisérie. Jussi Adler-Olsen nezůstává na jednom bodě a stále vymýšlí nové a zajímavé zápletky.
Jestli ještě náhodou neznáte Oddělení Q, utíkejte si přečíst alespoň jeden díl. Litovat nebude, ať už si přečtěte cokoli. To vám zaručuji.
(SPOILER) Knížka mě pohltila, jako už žádná dlouho ne. Začátek teda pomalejší, novinář Joan mi nebyl ani trochu sympatický, hlavně svým přístupem, ale potom se to rozjelo a bylo to čtivé, napínavé, děsivé, dojemné, vtipné i smutné. Parádní kousek. Konec - jak Carl i se 2 zraněními přiletěl a byl schopen dořešit další případ, chodit i mít pistoli - no, to nevím, zda je úplně reálné, ale jinak famózní.
Po hodně dlouhé době jsem sáhla po této sérii a nelituji, ikdyž určité výhrady tady jsou. Kniha je rozhodně čtivá, tak jako vždy, ale úplný top to za mě prostě není, jakoby tomu něco chybělo - možná to bylo tím rozdělením týmu Q. Řešení Asadovi minulosti a jeho rodiny bylo hodně smutné a konečné "zúčtování" stálo za to. Carlova osobní linka byla taktéž zajímavá a překvapivá, ale nejvíce se mi líbila linka Rose a Gordona - dohromady jsou prostě boží. Jsem moc zvědavá, co přinese další díl.
Vůbec tomu nerozumím, proč mne to nechytlo jako jiné knihy této série. Bylo to barvité, zajímavé, napínavé, ale něco mi na tom chybělo, možný roztříštěná chemie týmu, možná mě dostal ten příliš děsivý osud tří žen. Jak je možné, že víc nepátral? Jak je možné, že zločincům vyjde perfektně všechno a Asada pak několikrát překvapí ze zálohy... a to zmítání emocemi je taky děsné...
Já prostě letos musím pohnout s některými sériemi, které čtu už několik let a tak jsem tentokrát v knihovně hledala nepřečtené díly mých oblíbených a byla docela úspěšná, akorát ten počet knih, co jsem dovezla:-)) a novinky , co mám v rezervaci, už budou také k dispozici , ale co už:-). Tato severská série patří k mým nejoblíbenějším, ale tento díl mě trochu potrápil, přirovnala bych ho ke knize Nesmírný, která také nedostala maximální hodnocení. Na rozdíl od mnohých čtenářů, mně se první půle četla líp než ta druhá, už toho bylo na mě trochu moc, občas jsem měla tendenci nějaký ten odstavec jen přeletět očima. A musím říct, že mi ty dvě, vlastně tři, oddělené linky moc nevyhovovaly, ta chemie celého oddělení, která dělá tuto sérii svým způsobem výjimečnou, mi tam prostě chyběla. A jsem docela zvědavá, po odhalení Asadovy minulosti a vše prožitém v tomto díle, jak se autor s jeho postavou dál vypořádá. Dle mého, Asad alias Kudrnáč, už těžko může být tím, kým byl a mně je to dosti líto. Anebo se pletu? Mno, Chlorid sodný patří také mezi mé knihovnické úlovky , takže to brzy zjistím. Každopádně, o hvězdičku méně, ale pouze v rámci série, která je originální a skvělá. Pořád je to výborné, vysoce nadprůměrné čtení, které si i nadále nenechám ujít. Zvědavost je , tentokrát, veliká.
Vraťte se, prosím, zpět do Dánska a ke kořenům oddělení Q. A řešte méně osobních "psychických" problémů a více zapomenutých třeba i "obyčejných" případů.
Ostatní výhrady již sepsali komentující s podobným názorem.
Tato série má svojí hloubku i šířku. Zde se rozšířila do celé Evropy, ba i na Blízký východ došla. Potírá se islámský terorismus, motivovaný též osobními důvody a i na nějakého toho pomatence se samurajským mečem v Kodani dojde. Osobní problémy vyšetřovatelů oddělení Q jsou také opět na tapetě, některé jsou opravdu drsné. Strhující závěr plný mrtvol vše završil a tak knihu musím hodnotit jako jednu z nejlepších minimálně v této sérii.
O Asadovi jsem se dozvěděl zajímavé věci oddělení Q je moc zajímavé akorát se mi to zdálo zbytečně prodlužovaný
AUDIOKNIHA: Dobrý příběh. Možná až trochu moc našroubovaný na oběť 2117 (obzvláště Rose mi přišla nevěrohodná), ale rozhodně tomu nechybělo tempo a zajímavé momenty. Závěr trochu připomíná akční film. Ale celkově spokojenost. Byla jsem zvědavá, jak vyřešení případu ovlivní oddělení Q a jeho zaměstnance, ale tentokrát se žádný epilog nekonal, takže musím počkat, až budu mít náladu na další díl. Ale celkově ve mě roste pocit, že se nám série blíží ke svému konci.
Uznávám že odvyprávět příběh Asada bylo nutné a je vlastně zvláštní, že se to děje až v osmém díle. Nebyla to nuda, ale přeci jenom než teroristé z Arábie je lepší sériový vrah ze Severní Evropy. Přečteno, odžito, jedeme dál.
Nelíbilo se mi to. Nemám ráda tohle téma. Připadá mi trochu laciné. Navíc se nejednalo o nějaký starý nevyřešený případ, samotná oběť 2117 tak nějak zvláštně naroubovaná na Asadův případ... To mi nesedělo.
Samozřejmě nesměla chybět Ikea, McDonald a další product placement, což tentokrát neakceptuju.
Přesto jsem nedokázala včas skončit a vydržela jsem do konce. Bylo to dostatečně čtivé. Druhá půlka mě už sice bavila, ale samotný konec už byl předvídatelný, co už asi vymýšlet.
Doufám, že Chlorid sodný bude zas lepší.
Dlouho trvalo než jsem se do knihy zacetla. Několikrát jsem ji odložila. Až konec byl trochu zajímavý.
Prostě mi tenhle díl vůbec nesednul. Jasný,už známe aspoň Asadovu minulost,ale jinak mě to prostě netáhlo. Hodně slabý díl.
Autorovy další knížky
2012 | Vzkaz v láhvi |
2012 | Žena v kleci |
2013 | Složka 64 |
2012 | Zabijáci |
2015 | Nesmírný |
(SPOILER) Po delší době jsem zkusil pokročit v sérii a zase to dopadlo neslavně. Olsen měl sice fenomenální start a ještě s Nesmírným se mu povedlo vrátit se do výšin fenomenálního vyšetřování, ale jakmile se pustí do aktuálního a ne odloženého případu, jde daný díl série do kytek. Tady už vůbec nejde o nějaké zamotané vyšetřování, které mě dokázalo pokaždé uchvátit, ale o jednoduchou nalinkovanou a zcela předvídatelnou odrhovačku. Bez té atmosféry staré záhady se to potácí na místě a čtenáře se ti nepodmaní. Aspoň teda na mě to nezafungovalo. A nebo holt už autor vystřílel všechny dobré nápady na začátku své kariéry a teď klasicky vaří z vody. Reálně mě ta minulost postav zrovna dvakrát nebere a pokud to Olsen hodlá i nadále stavět tak černobíle a schematicky jako tady, tak pochybuju, že něčemu od něj ještě někdy dám víc jak tři hvězdy. Ke knize samotné - řečeno krátce - stojí to za prd, protože je to sluníčkářská kravina. Řečeno trochu obšírněji - stojí za prd, protože autor lajnuje černobíle viděný svět veskrze kladných a veskrze záporných hrdinů bez špetky hloubky a psychologické propracovanosti a drajv tomu chce dát jakože velkou akčností, která ale není zrovna něčím, na čem stojí dobrá detektivka. Ergo kladívko - akčně laděné pamflety za hromadný nábor migrantů do Evropy a kritiku všech, co z nich mají oprávněné obavy, netřeba psát tak zdlouhavě, netřeba je vydávat knižně a už vůbec netřeba je dávat jako nástrahu do kdysi tak mimořádně kvalitní detektivní série. Tahle knížka je literárním ekvivalentem sebevražedných vest s výbušninami, o nichž se tu také píše, za což nejsem ochoten dát víc než dvě hvězdy. Ale jako trolling čtenáře to má svoje kouzlo, to zas né že né.