Přítomnost minulosti: Morfická rezonance a zvyky přírody
Rupert Sheldrake
Teorie morfické rezonance Ruperta Sheldrakea zpochybňuje základní předpoklady moderní vědy. Nové chápání života, hmoty a mysli Zkušený biolog Sheldrake předkládá, že všechny přírodní systémy, od krystalů po lidskou společnost, dědí kolektivní paměť, která ovlivňuje jejich formu a chování. Příroda má ve své podstatě řád, není proto třeba, aby se řídila zákony stanovenými zvenku. Kniha Přítomnost minulosti předkládá důkazy pro Sheldrakovu kontroverzní teorii, zkoumající jeho důsledky v oblasti biologie, fyziky, psychologie a sociologie. Současně autor ostře kritizuje konvenční vědecké myšlení. Namísto mechanistického, neodarwinistického světonázoru nabízí nové chápání života, hmoty a mysli.... celý text
Literatura naučná Přírodní vědy
Vydáno: 2017 , AnagOriginální název:
Presence of the Past
více info...
Přidat komentář
Sheldrake je skutečný Mudrc, který poctivě hledá pravdu nehledě na to, co zrovna připouští nebo nepřipouští současné zkostnatělé a vyčpělé paradigma. Dostává se tak sice do "undergroundu" dnešní vědy, ale zato přináší řadu převratných poznatků. Při tom všem zůstává stále ryzím vědcem, nepouští se do esoterických diskurzů, ačkoliv jeho závěry četné "nadpřirozené" jevy vysvětlují. Kéž bychom měli více takových osvícených a přitom skromných vědců - vizionářů a dokázali jim bez předsudků naslouchat.
Autorovy další knížky
2003 | Váš pes to ví |
2002 | Teorie morfické rezonance |
2008 | Trialogy na hranicích Západu |
1994 | Tao přírody |
2014 | Mylné domněnky vědy |
Občas mi přišlo, že autor vidí morfickou rezonanci za každým rohem a občas ji skoro až násilně „procpává“ do všech oblastí nejen vědy. Ale jinak je kniha skvělým souhrnem současného vědeckého poznání, kdy - ve zkratce - zjistíme, že víme, že nic nevíme. A že čím víc víme, tím je věda zmatenější a uchyluje se k teoriím spíše z oblasti víry. Je to zde podáno na mnoha vědních oborech včetně zoologie, kosmologie, geologie, astrologie, evoluce, genetiky a dalších. Autor se nebojí nastínit i křesťanské hledisko, se kterým občas polemizuje, občas přiznává, že nové vědecké pojmy se až moc podezřele blíží právě křesťanským pojmenováním určitého stavu. Ostatně, v poslední větě knihy toto celé stanovisko zopakuje. Ve druhé části knihy se snaží autor vysvětlit některé věci jako intuice, forma a tvary, navigace ptáků apod. právě morfickým polem, které překračuje hranice hmoty. Dokládá to třeba na pokusech s krysami a jejich učení se třeba cestě labyrintem, kdy znalost cesty labyrintem evropských krys jakoby se přenesla i na měřené krysy v USA. Ale stejně - viz ona poslední věta knihy výše mnou zmíněná - dojde nakonec autor k tomu, že stejně nevíme, kdo nebo co naprogramoval i tato morfická pole (stejně jako nic netušíme o gravitačním poli, dědičnosti, černé hmotě ve vesmíru, kreativitě, fantomových končetinách či vzpomínkách). Kniha je napsaná docela přehledně, jde logicky od tématu k souvisejícímu tématu, ale nedá se číst naráz, protože někdy stačí pár stránek a v hlavě to člověku začne tak šrotovat, že si musí dát pauzu, aby všechny pojmy pobral a ujasnil si je.