Problém cely č. 13 / The Problem of Cell 13
Jacques Futrelle
Je možné uniknout ze zamčené a ostře hlídané cely pouze pomocí logiky? Profesor Augustus Van Dusen je o síle lidského ducha nezvratně přesvědčen. Aby svá tvrzení dokázal, nechá se zavřít do chisholmského vězení a vsadí se svými přáteli, že se s nimi sejde za týden na večeři na svobodě. Uplyne týden, a ejhle! – profesor Van Dusen svou sázku opravdu vyhrává. Jacques Futrelle se narodil roku 1875, pracoval jako novinář a přivydělával si psaním detektivních povídek. Povídka „Problém cely č. 13“ patří mezi jeho nejznámější texty a dodnes je řazena mezi nejlepší detektivní povídky 20. století.... celý text
Literatura světová Povídky
Vydáno: 2012 , ArgoOriginální název:
The Problem of the Cell 13, 1905
více info...
Přidat komentář
Výborná jednohubka, abych použil slova nakladatelství. Nejedná se sice o klasickou záhadu zamčeného pokoje, protože profesor Van Dusen je živ a v plné síle, ale přesto i tady tak trochu hrozí „detektivková deprese“ (E. Wilson), neboli, jak napsal K. Čapek, „Čím je záhada napínavější, tím hrozněji zklame řešení“ (výtečná kniha Nápady čtenáře detektivek, kde se o těchto věcech dozvíte mnohem více říká, jak se profesor z cely dostane, aniž by ovšem samozřejmě vyzradila řešení; já neprozradím nic) – uniknout ze zamčené cely pomocí logiky? Futrelle ovšem ústy svého hrdiny na závěr konstatuje, že „existovaly dvě další cesty ven“, a protože je nepopisuje, uniká tím ladně z pasti.
Český překlad je výborný, s jednou výhradou: proč zavádět nové jméno, když the Thinking Machine se do češtiny odjakživa překládalo jako Myslící stroj?
...kdo ví, co je to - Záhada zamčeného pokoje, tak si na této novelce/povídce/ smlsne...
Problematikou Záhady zamčeného pokoje se dost zabývám... mám zpracovanou historii těchto povídek....
Tohle je jasných 100% ......není co řešit....Van Dusen je mazák...