Proč holocaust: Hitlerova vědecká mesianistická vražda
Jan Horník
Proč nacisté spáchali genocidu Židů? Jan Horník za uspokojivou odpověď v žádném případě nepovažuje běžná vysvětlení. Například, že se nacisté pro holocaust rozhodli, protože národní socialismus stál na rasistické a antisemitské ideologii. To autor považuje za známé skutečnosti, které však vyžadují hlubší objasnění. Důsledně se proto ptá, proč byl Hitlerův nacismus rasistický, fanaticky antisemitský atd., dokud nenalézá pevný bod, na němž lze uspokojivou odpověď založit. Soustřeďuje se přitom na ústřední postavu nacismu, Adolfa Hitlera. Za podmínku úspěchu totiž považuje obsáhlý rozbor Hitlerova pochopení světa. Kniha proto obsahuje mnoho originálních Hitlerových textů (velká část z nich dosud nebyla v češtině publikována) a podrobné komentáře k nim. Na rozdíl od většiny prací o nacismu se Jan Horník nesoustřeďuje na historii nacismu, ale na myšlenkové příčiny, z nichž „praxe“ nacistů vycházela. V poslední kapitole pak předkládá originální řešení příčin Hitlerova antisemitismu a odhaluje i Hitlerův specifický motiv ke genocidě. Boří při tom mýtus o racionálně nevysvětlitelné záhadě holocaustu. Autor ukazuje, že Hitlerův antisemitismus představoval zcela nový druh protižidovské nenávisti, který nelze vysvětlit z průběhu dosavadních dějin, neboť Hitlerova fanatická nenávist vycházela ze zcela nových moderních myšlenkových zdrojů. Čtenář zároveň s překvapením zjišťuje, že Hitlerovo obecné světonázorové přesvědčení má nejen svou striktní logiku, ale navíc se takřka shoduje s dnešním vědeckým pohledem moderního člověka na svět. Autor přesvědčivě dokládá, že nacistický světonázor i vražedné počínání nacistů bezprostředně vycházely z darwinismu a z jeho principu boje o přežití. Vzhledem k letošnímu 200. výročí narození Charlese Darwina a 150. výročí uveřejnění jeho přelomové práce O původu druhů cestou přírodního výběru, jež oslavuje celá moderní věda, jeví se zjištění Jana Horníka doslova varující. Teoretická východiska totalitního nacistického režimu naše civilizace evidentně ještě neopustila.... celý text
Přidat komentář
Chtěl jsem k tomu přistupovat bez předsudků, ale když hned v úvodu staví Ala Gorea a jeho enviromentální názory na úroveň hrozby tehdejšího nástupu nacistů k moci, tak už to a priori nebylo možný. Na jednu stranu jsou ty paralely mezi Darwinem a Hitlerem ve smyslu vnímání rasy, jejich postavení a evoluce, vcelku zjevný...jenže na stranu druhou...tohle je jenom jedna z dalších teorií, kterou autor podává jako jedinou možnou, a ke které jakousi vylučovací metodou došel. Nenadchne, neurazí, ale v hlavě moc nezůstane.
Tento vysoce zajímavý více jak čtyřsetstránkový rozbor Hitlerova myšlení, jeho zdrojů a logickém uspořádání by si měli přečíst zejména všichni příznivci Darwinovy evoluční teorie. V příloze je možné si přečíst i Darwinovu práci O původu člověka, ze které ten Hitler přímo trčí.
Doporučuji k přečtení každému, kdo je přístupný kritickému myšlení. Je nad čím přemýšlet.
Autorovy další knížky
2009 | Proč holocaust: Hitlerova vědecká mesianistická vražda |
2024 | Západ musí být zničen |
Tak záchrana lidstva...přiznám se, že vysvětlení příčin a zejména motivů Hitlerova jednání a myšlení, které autor nabízí pro mě bylo hodně zneklidňujicí. Zejména když si pak přečtu Darwinovy teorie, kde najednou celé věty a pasáže vypadají, jako by je diktoval sám Hitler resp. si je později vypůjčil pro formulaci svého světonázoru..... Práci Darwina o Původu člověka jsem znal jen zběžně jako asi drtivá většina lidí a tohle srovnání mi přijde místy až neuvěřitelné - samozřejmě i v kontextu dalších opěrných bodů (rasa, árijci, severská pracovní teorie...). No byla to teda síla nebo vlastně je obzvlášť když snahu o záchranu lidstva nebo prosazení nějakého vyššího dobra nebo čehokoliv co je přece pro lidstvo dobré a jen hlupák to nechápe, je možné pozorovat v podstatě dnes a denně a ono když přijde na věc je asi jedno jestli se jedná o "ochranu" rasy, náboženství, zdraví, korektnosti...planety.... Pozoruhodná kniha, která čtenáři ovšem na klidu nepřidá a souhlasím s příspěvkem níže, že je rozhodně o čem přemýšlet.