Prohlédni si tu zemi

Prohlédni si tu zemi
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190949/prohledni-si-tu-zemi-190949.jpg 4 52 52

Ve své nejnovější knize Prohlédni si tu zemi Václav Cílek navazuje na své předchozí úspěšné tituly věnované především krajině a místům - Krajiny vnitřní a vnější, Makom a Dýchat s ptáky. Jádrem knihy jsou eseje věnované Praze a jejímu geniu loci, v dalších částech se pak autor zaměřuje jak na českou a moravskou krajinu (České středohoří, Jižní Čechy, Ostrava...), tak na místa, která ho oslovila na jeho zahraničních cestách za geologickými výzkumy (Súdán, Řecko, Turecko). Eseje o "krajinách vnějších" doplňují i texty metafyzičtějšího charakteru - o posvátnu Santiniho staveb, o prostoru spjatém s Janem Palachem či fragmenty z nikdy nedokončené čínské antologie. Knihu doprovázejí ilustrace výtvarníka Vladimíra Kokolii a 80 fotografií autora.... celý text

Přidat komentář

Jessica007
18.09.2021 5 z 5

Jak je tu již v komentářích uvedeno, kniha je pohlazením po duši. Je psána laskavě, poeticky a zároveň je v ní dost poznatků a zajímavostí. Rozhodně láká se na některá místa podívat.

Inozuka
08.08.2020 3 z 5

Cílek mi v pár rozhovorech v rozhlasu přišel zajímavý a ač jsem s ním leckdy nesouhlasil, ve spoustě jiných věcí byl inspirující. Totéž se asi dá říct o této jeho knize ... Druhým dechem ale musím přiznat jisté zklamání z nekoncepčnosti a jisté chaotičnosti, které Prohlédni si tu zemi provázejí. Přirovnání uživatelky Eremites k hromadě kulturního a společenského vědění, v níž se někdo bezmyšlenkovitě přehrabává je, myslím, trefné. Část publikovaných esejí mi přijde bez pointy, bez nějaké vnitřní vazby a pnutí, ukončené někde ve vzduchoprázdnu. Trochu zavádějící je i název, evokující jakés přemítání nad propojením rázu krajiny a osídlení se společenskými a sociálními tématy. To však je pravdou pouze u části, ve zbytku se autor zaobírá věcmi, které se do těchto souvislostí dávat nesnaží. A tak, přestože jsem zde našel spoustu inspirativního, podobně jako Prudič Milton háži knihu přes palubu zaoceánského parníku do rozbouřených vln, resp. ji dávám do místní knihobudky, místo abych ji zasunul na čestné místo v knihovně ...


irmag
28.11.2019 5 z 5

Pohlazení po duši... Doslova. Nejradši bych se sbalila a jela se všude podívat, na všechna místa, o kterých tak nádherně vypráví. Opravdu překrásné až básnění o naší úchvatné zemi....

Kmotr99
05.06.2018 4 z 5

Dosud jsem bral Cílka jako "toho divnýho týpka, co v médiích sem tam straší uprchlíky." Jak jen jsem se mýlil! Jeho přehled a schopnost spojit zdánlivě nespojitelné a nesouvisející mě ohromily. Souhlasím s až příliš velkým rozpětím témat - ale jako úvod do Cílkova způsobu uvažování myslím dobré. Svoje okolí v rámci běžného denního "provozu" pozoruju myslím intenzivně a občas se mi podaří všimnout opravdu (ne)obyčejných věcí. Kéž by bylo víc lidí, co to dokáží takhle krásně popsat.

Eremites
06.01.2017 3 z 5

Mám pana Cílka ráda, jeho názory jsou mi většinou blízké, jeho vidění světa velmi podobné tomu mému. I v této knize je přemnoho úžasných myšlenek, načrtnutých příběhů, naznačených témat, která stojí za povšimnutí a rozvinutí.
I přesto, že vím, že jde o soubor textů, které původně nebyly myšleny jako knižní celek, ta "pestrost" a zřetelná nesourodost témat mi místy až vadila. Z poetických popisů české krajiny a některých měst (Ostrava je vystižena přímo dokonale!) se čtenář najednou ocitá uprostřed eseje o energetickém průmyslu a jeho vlivu na vývoj společnosti (mimochodem pro mne známé informace ve zcela novém světle), aby se vzápětí - poté co o tom začne opravdu hlouběji přemýšlet a dávat si jednotlivé etapy vývoje společnosti do souvislostí - ocitl někde v Súdánu v písečné bouři, pak pod horou Ararat v Turecku a v mžiku byl zasypán informacemi o židovsko-křesťanské kabale....a jen co si to trochu srovná v hlavě, tak následuje podrobná pasáž o Džiddu Krišnamurtim (a že je to pasáž vskutku skvělá!).
To je pak těžké....pro mne osobně (uznávám, že je to pouze můj subjektivní pocit a nemusí ho sdílet nikdo jiný) je to podobné, jak kdyby někdo nasypal na jednu hromadu nejúžasnější umělecká díla a památky (sochy, knihy, obrazy, archeologické nálezy, hudební úryvky, Bibli, Korán, upanišády a jiné....) a nechal kolemjdoucí se v tom "přehrabovat". Ve výsledku z toho dotyčný příliš velký zážitek mít nebude, i když každé jednotlivé dílo či předmět sám o sobě je skvostem.
Proto jen tři hvězdičky. Proto jsem to četla tak hrozně dlouho. Proto se mi ke knížce (byť oblíbeného autora) tak těžce vracelo.

Ale jsem moc ráda, že mi autor znovu připomenul můj oblíbený Krišnamurtiho výroko svobodě, se kterým hluboce souzním:
"Když následujete někoho, nenásledujete pravdu. Když hledáte autoritu, která by vám ukázala cestu do duchovního světa, automaticky vytváříte organizaci. Nemůžete organizovat svobodu nebo pravdu. Nikdo za vás nedrží klíče od věčného království."

powermac
15.10.2016 5 z 5

Všechna čest, jedno z dalších úctyhodných děl na pomezí vztahu civilizace ke krajině, životního prostoru člověka a víry. Upřímně mi přijde, že je v poslední době už krapet "přeCílkováno", ale stále patří mezi spektrum současných autorů, kteří se opakují minimálně. Jelikož se jedná o výběr, jistá propojení kapitol mi přišla lehce násilná (nesoulad témat) -- autor nenechá rozdýchat (téma nerozvíjí) a odbíhá jinam. Některé části by zasloužily svým potenciálem samostatnou kapitolu. Veškeré mouchy však dostatečně kompenzují mýtické, filosofické a hermetické přesahy.