Pronásledovatel
Julio Cortázar
Rozsáhlá povídka Pronásledovatel (El perseguidor) vyšla poprvé v roce 1959 v knize Tajné zbraně (Las armas secretas) a stala se klasickým dílem literatury 20. století. Příběh posledních dnů saxofonového mága Johnyho Cartera vypráví jazzový kritik Bruno, který o něm sepsal úspěšnou biografii. Problémy s alkoholem a drogami, obsese i tragické události vrcholí Johnyho předčasnou smrtí. Iniciály Ch. P., jejichž nositeli Cortázar text věnoval, patří jazzovému hudebníkovi Charliemu Parkerovi, na jehož životě je postava Johnyho Cartera založena. Samostatně a s ilustracemi Josého Muñoze vychází Pronásledovatel v českém jazyce poprvé.... celý text
Literatura světová Povídky
Vydáno: 2013 , B4U PublishingOriginální název:
El perseguidor, 1959
více info...
Přidat komentář
čistý jazz, od začiatku do konca. kým si človek zvykne na jeden rytmus, už naskakuje iný.
vynikajúca poviedka, radosť čítať. a celý čas som premýšľal, kto bol inšpiráciou pre tento opus.
prostě: Tohle už hraju zejtra.
Poválečná Paříž a New York, bohémský svět, jazz, a v jeho centru výstřední, průkopnický saxofonista, svištící životem jako neřízená sebedestruktivní střela...pohledem jeho přítele, hudebního kritika a životopisce. Iniciační setkání s tvorbou J.C. ...a hned má o příznivce více. Lehký, pro mne vysoce čtivý a přitažlivý jazyk, přestože obsahem je stísňující osud jedné (ať už vlastní "genialitou" či drogami postižené) osobností s naprosto originálním nazíráním světa a zoufalou touhou vyjádřit neuchopitelné. Než příběh tragického konce muzikanta (koneckonců podobných obětí a jejich příběhů je mnoho), bavil mne cynismus Bruna vůči vlastní osobě, a fascinovaly Johnnyho vize.. nevím, kolik se toho skrývá pod nálepkou "inspirováno životem CH.P.", a kolik vlastní autorská invence, ani to není důležité...ale každopádně mne to vybudilo poslechnout si nějaké jeho skladby a taky přečíst básně Dylana Thomase.
Další můj střet se španělskou mentalitou. I když objektivně je to výborně napsáno a chápu, že ve své době to muselo být podobné zjevení jako hudba popisovaného muzikanta, nenadchlo mě to asi tak, jak by si zasloužilo.
A to textu ještě dost pomáhají originální ilustrace.
Štítky knihy
jazz argentinská literatura hudebníci, muzikanti bohémský život podle skutečných událostí hispanoamerická literatura
Autorovy další knížky
2001 | Nebe, peklo, ráj |
1990 | Změna osvětlení |
2007 | Výherci |
2002 | Konec hry |
2004 | Příběhy o kronopech a fámech |
Pokud máte rádi džez, pak zajisté znáte slavného altsaxofonistu Charlieho Parkera, jehož poslední týdny života popsal ve své povídce Pronásledovatel argentinský spisovatel Julio Cortázar.
"Bird", jak bylo Parkerovi přezdíváno, byl jednou z vůdčích osobností bebopu , stylu, který se prosadil v Americe na počátku čtyřicátých let minulého století.
Černošský hudebník s osobitým stylem hraní , podobně jako jeho další slavní kolegové, se potýkal s užíváním drog (marihuana). Absolvoval bezúspěšné odvykací kůry a dvakrát se pokusil o sebevraždu. Nakonec zemřel náhle ve svých 35 letech při sledování televize. Jako příčina jeho úmrtí byla uváděna lobární pneumonie nebo krvácející žaludeční vředy. Parker měl však také pokročilou cirhózu jater a v minulosti i infarkt. Koroner, který prováděl pitvu zemřelého, mylně uvedl jeho věk - mezi 50 až 60 lety. Inu, hudebník své tělo opravdu nešetřil.
Cortázar napsal velmi působivou studii, která zachycuje psychické rozpoložení a myšlenkové pochody jedné z nejvýznamnějších osobností džezu na sklonku jejího života. Pokud máte rádi tento hudební žánr, doporučuji vám knihu k přečtení. Pronásledovatel je součástí stejnojmenné povídkové sbírky Julia Cortázara, ale vyšel i samostatně.