První lidé
Ann Gibbons
Podtitul: Závody v hledání nejstaršího předka Ann Gibbonsová, která už více než deset let píše o evoluci člověka pro časopis Science, je autorkou čtivé a dynamické knihy o hledání „spojovacího článku“ mezi lidoopy a lidmi. Přední mezinárodní týmy složené z nejlepších paleoantropologů pátrají v africké poušti po pozůstatcích nejstarších hominidů. Kdo z nich uspěje? Kniha První lidé nabízí pohled do terénu, ale přináší i osobní příběhy „lovců zkamenělin“, jejichž vysoké vědecké ambice a vzájemná rivalita je ženou k dalším a dalším novým objevům. První vydání. Edice Galileo, svazek 48 (v knize je uvedeno stejné pořadí 48 jako v knize "Pozor, Toxo!" - J. Flegr).... celý text
Literatura naučná Věda
Vydáno: 2011 , AcademiaOriginální název:
The First Human: The Race to Discover Our Earliest Ancestors, 2006
více info...
Přidat komentář
Velmi originálním způsobem podaná historie lidstva. Není to prostý výklad evoluce a důkazů o ní. Hlavní náplní je pohled jak se paleoantropologie vyvíjela skrze vědce a jejich práce v terénu. Četbou této knihy se dozvíme, že věda není vždy o spolupráci, ale také o tuhém konkurenčním boji. Bohužel vydání z roku 2011, které překládá originál už z roku 2005, nám může v některých pasážích připadat neaktuální, přesto je to zajímavé čtení a pomůže nasměrování k dalšímu studiu paleontologie. Jsem rád, že jsem knihu četl.
Ak ste doteraz o ľudskej evolúcii nič nečítali, po chvíli to môže pôsobiť zmätene. Autorka totiž nepostupuje podľa veku fosílií, ale podľa roku nálezu, a tak si musí čitateľ neustále v hlave prestavovať evolučný strom.
Ak si chcete ponechať predstavu o „čistej vede”, tak od tejto knihy ruky preč. Zvláštne, akých podrazov sú schopní ľudia voči iným ľuďom len kvôli iným (možno) ľuďom, ktorí sú už milióny rokov po smrti.
O evoluci člověka se nijak zvlášť nezajímám, tuhle knížku jsem zvolil po velmi dobré zkušenosti s Kleiblovou Cestou za Adamem z roku 1987. A nestačil jsem se divit, co vše se za těch necelých 20 let mezi vydáním obou knih změnilo a jak moc se díky novým objevům posunuly naše znalosti o původu člověka. Asi nás i nadále čekají další překvapení a dodatky do chybějící mozaiky našeho vývoje.
A tady vidím i nevýhody této knihy. Pokud se někdo chce dozvědět více o evoluci, je lepší patrně sáhnout po jiných odborných knihách, případně jít přímo po odkazech v knize. Ta je totiž velmi dobře ozdrojovaná, jde zkrátka o vědeckou publikaci. Ale zabývá se přitom spíše vztahy mezi paleoantropology, vývojem na různých nalezištích i zákulisními vztahy. Na to by se snad hodil spíš jen populárně-naučný formát. A citelně tu chybí nějaké obrázky či fotografie. Ta jedna přehledová tabulka s přelomovými nálezy na konci knihy už to moc nezachránila.
Kniha ideální pro někoho, kdo už má dobrý přehled v oboru a zajímají ho spíše detaily o vztazích mezi hledači zkamenělin v posledních dvou dekádách.
Nebýt to titul vhodný do Čtenářské výzvy, asi to v životě nedočtu. Tak zajímavé téma zabité změtí jmen, povrchních osobnostních charakteristik, ze slovních popisů těžko představitelných lokalit, únavně se opakujících žabomyších sporů. Kniha o zkamenělinách bez jediné fotografie zkameněliny! Bez jediné fotografie čehokoliv. Chybí jakýkoliv širší rámec, úvod do tématu, jasná struktura vyprávění. Skáče se sem a tam, bla bla bla. A že bych po přečtení alespoň věděl daleko víc o evoluci, klasifikaci druhů, postupu prací v terénu, datování a rekonstrukci a konzervaci nálezů, hypotézách o proměnách životního prostředí? Ani ne, když už to hrozilo, vždycky se autorka vrátila k bla bla bla. 250 stran o tom, jak se šel někdo s obtížně zapamatovatelným jménem a vazbami na jiné paleoantropology projít a zakopnul o starý zub. Pevně doufám, že jiná současná populárně-naučná literatura má vyšší úroveň než tohle. (Čteno v překladu Jindry Havlíčkové).
Opravdu velmi čtivá kniha - s nakladatelskou anotací lze jen souhlasit, obsah knihy popisuje neobvykle výstižně bez přikrašlování.
Velice zajímavé téma, nicméně opravdu nemám rád tento žurnalistický styl psaní. Je to takové skákání od tématu k tématu a objevování a mizení spousty postav bez kontextu. Navíc v knize není jediná fotografie ani žádná mapa. Přitom téma a množství lokalit a postav k tomu přímo vybízí. Proto jsem si teď vypůjčil jinou knihu o vývoji lidského druhu a ta je bohatě ilustrovaná a taky obsahuje nové objevy a nálezy. Taky spoustu mapek a vizualizací.
Ještě jedna výčitka k překladu, v knize je poměrně hodně překlepů.